Voiko pelastua, jos pukeutuu muodikkaasti?

Anonyymi-ap

Ei voi. Näin se vain on, sikäli mikäli on uskomista Ellen Whitea.
Annetaanpa hänen ottaa asiaan itse kantaa:

"Minulle näytettiin, että Jumalan kansan ei pitäisi jäljitellä maailman muoteja. Jotkut ovat tehneet tämän ja menettävät nopeasti erikoisen, pyhän luonteensa, jonka pitäisi erottaa heidät Jumalan kansana.
Ja heti kun jollakulla on halu jäljitellä maailman muotia, jotta he eivät heti alistu, niin pian Jumala lakkaa tunnustamasta heitä lapsikseen."
-White, Testimonies for the Church-

Mitä Ellen White puhui esim. muodikkaista hatuista:
Ellen White opetti, että naiset, jotka käyttivät hienoja vaatteita ja hienoja hattuja, olivat huono esimerkki omille lapsilleen ja heidän piti kääntyä:

"Kun lapset näkevät vanhempiensa miellyttävän itseään, ilahduttamassa omaa egoaan, rakkauttaan pukeutumiseen ja puhuvan hatuista ja pukukoristeista ja siitä, mitä heidän tulee pukea päälleen, jotta he näyttävät kauniilta, he saavat tyydytyksen, kun lapset matkivat aikuisia ihmisiä. Vanhemmat ihmettelevät, mistä heidän lapsensa ovat saaneet nämä ideat rakkaudesta hienoihin asioihin? Se oli heidän vanhemmiltaan ja vanhemmilta kristityiksi tunnustautuvilta. Jumala armahtakoon meitä kaikkia, sillä tarvitsemme kääntymystä."

Miten Ellen White sitten pukeutui itse?
Käyttikö hän pukukoruja ja hienoja hattuja?

https://www.nonsda.org/egw/images/egw_fancy_hat.jpg
(Tässä valokuvassa, joka otettiin toukokuun 1905 yleiskonferenssin istunnossa Takoma Parkissa, Marylandissa, 77-vuotias Ellen White näkyy poikansa WC Whiten ja miniänsä Mayn kanssa. Rouva Whitella on edvardiaaninen hattu ja kukkahuivi. Edvardiaaninen hattu viittaa naisten hattutyyliin, joka oli suosittu Edwardin aikakaudella, joka ulottui karkeasti 1890-luvun lopulta noin 1914. Edvardiaaniset hatut tunnettiin yksityiskohtaisista ja koristeellisista malleistaan, joissa on usein leveät reunat, monimutkaiset koristeet ja erilaisia ​​materiaaleja. Näitä hattuja pidettiin tuon aikakauden trendikkäänä osana naisten muotia. Ne heijastivat aikakauden eleganssia ja ylellisyyttä.)

20

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naisten housujen käyttö olisi Ellen G. Whitelle kauhistus ja varma este pelastukselle.
      Myös meikit ja muu kaunistautuminen olisi saatanan aikaansaamaa työtä.

      • Anonyymi

        no tatuoinnin ainakin!!!hyi vitt!!


    • Anonyymi

      Kiitos erittäin hyvästä ja palstan kultivoituneeseen iömapiiriin ja tyyliin sopivasta katsauksesta lähiaikojen mielenkiintoisiin, mutta kiehtoviin tapahtumiin.

    • Anonyymi

      Nythän on tyttösilläkin ainakin kahdenlaista päämuotia päällyshousujen osalta. On leveälahkeisia hyvin väljiä lökäpöksyjä ja sitten ovat nuo taivaalliset tiukat stretch housut, joissa edessä on hyvin esillä 'kamelinvarvas' ja takana housut imeytyvät syvälle persvakoon, niin että muotojen suhteen ei jää enää paljoa arvailujen varaan. Herra varjele! Kummat ovatkaan sinun mieleesi?
      Kyllä pelastus on mennyt minulta sivu suun, mutta...

      • Anonyymi

        Toi on vaa huonoa makua ja itsekritiikin puutetta!!! Myös huonoa käytöstä!
        Monissa maissa vaatteet ovat osa käytöstapoja ja toisten kunnioittamista.


    • Anonyymi

      Olisko kuitenkin niin, että ajat muuttuu ja moni huolimattomasti lausuttu sana voidaan ottaa kontekstissaan tai jättää omaan arvoonsa?

      • Anonyymi

        Synti on aina synti. Muodin matkiminen ja sen perässä pukeutuminen on syntiä, kuten Ellen White kirjoitti.
        Ei ole pääsyä Jumalan luokse, ellei pukuna ole vain ja ainoastaan Jumalan vanhurskaus. Omat vaatteet on riisuttava.
        Maallistuminen on sitä, että ei kuunnella, mitä profetia on meille tuonut esiin.


    • Anonyymi

      Ellenin korsetin luita on kuulemma pitänyt lyhentää.

    • Anonyymi

      Mitenkä adventtinuoret elävät Jeesuksen tahdon mukaan?
      Heidän pukeutumisensa kun ei eroa millään tapaa muotivirroista.
      Pitääkö adventtinuoren sulautua pukeutumisellaan maailmaan niin, että häntä ei varmasti tunnistaisi uskovaiseksi?
      Adventtikirkolla on ajoittain tv-jumalanpalveluksia ja silloin aika moni paikkallisseurakuntaan kuuluva adventtinuori jää pois siitä jumalanpalveluksesta, ettei kukaan vahingossa tv:n ääressä tunnistaisi häntä.

    • Anonyymi

      Ei voi pelastua.
      Pukeutuminen on jo sinänsä syntiä, koska Eeva ja Aatami eivät tienneet vaatteista mitään, kun eivät olleet syntisiä. Vain syntiset pyrkivät peittämään syntiset himonsa ja vartalonsa.
      Katsokaapa kuinka kiimaisia ovat islamin uskoiset miehet. Nainen pitää laittaa säkin sisään piiloon, ettei vain sillä miehellä alkaisi himot heräämään.

    • Anonyymi

      Ensi sapattina minä aion mennä kirkkoon ilman vaatteita.
      Kukaan ei voi silloin sanoa, että kuljen muotivirtojen mukaan.
      Menen siinä asussa, mitä ihmisen päällä oli silloin kun hänet luotiin.
      Jeesuskin sanoi, että älkää murehtiko siitä, mitä päällenne pukisitte.

      • Anonyymi

        Kukaan ei myöskään tunnista sinua, kun vedät vielä läpinäkyvän sukkahousun vain pääsi yli, ellet sitten ole naiskennellut useimpien seurakuntalaisten kanssa ja silloin joku heistä voi tunnistaa sinut vaikkapa alapäästä?


      • Anonyymi

        Nii puhui "päälepukemisesta" ei sanonut älkää pukeko päällenne mitään. Hölmö!


    • Anonyymi

      Adventtilaulukirjan laulussakin sanotaan:
      "Tule niin kuin olet vaan, muuta hän ei vaadikaan."
      Ilman vaatteita tai hillittyjen vaatteiden kanssa.

    • Anonyymi

      Pelastuminen on muutoinkin puolueellista, jos vaikka ajatellaan sitä, kuinka paljon ihmisiä on jäänyt sisään kortsuun.
      Höylätty on hiki päässä ja ihmissiemen 'kylvetty', mutta kumipussin sisään. Se on suuri tragedia.

      Ja millä perusteella sitten, kun on paljaalla pantu, niistä miljoonista siemenistä juuri sinä pääsit maaliin ja saat luvan elää, ellet kuole jo ennen synnytystä, synnytykseen, lapsena tai sitten vähän myöhemmin. Maksimissaan voi sitten jotkut vaivaisena kitkutella jopa yli 90 vuotiaaksi saakka. Nauti siitä sitten.

      Oletko koskaan miettinyt sitä, että sinulla ei itselläsi ole ollut minkäänlaista mahdollisuutta valita vaikka uskovat valehtelevat korvat punaisina, että jumalat ovat antaneet juuri sinulle valinnan vapauden. Se on silkkaa valhetta. Et sinä ole päässyt valitsemaan, haluatko ylipäätään syntyä tänne maailmaan. Valinnan on tehnyt sinun isäsi tai äitisi tai paremminkin se ensimmäinen siittiö, joka ehti ensiksi, se sattuma.

    • Anonyymi

      Perse paljaana tänne on tultu ja patologin rosteripöydälle perse paljaana yleensä päädytään. Siihen väliin mahtuu monta perse paljaana olemista.
      Vaatteile ja muodille siis vahva ei.

    • Anonyymi

      Ihmisen omantunnon asia uskossa.
      Arvot ja tavat muuttuvat.

      Raamattu asiasta;
      1 Piet 3:3-5;
      ”Älkää pitäkö tärkeänä ulkonaista kaunistusta, älkää hiuslaitteita, kultakoruja tai hienoja vaatteita. Teidän kaunistuksenne olkoon katoamatonta, salassa oleva sydämen ihminen, lempeä ja sävyistä henki. Tämä on Jumalan silmissä kallisarvoista. Näin kaunistivat itsensä entisajankin pyhät vaimot, jotka panivat toivonsa Jumalaan: He olivat miehilleen kuuliaiset.”

      Nöyryys ja vaatimattomuus asuvat "sydämessä;" Kol 3:12; ”Te jotka olette Jumalan valittuja, pyhiä ja hänelle rakkaita, pukeutukaa siis sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen ja nöyryyteen, lempeyteen ja kärsivällisyyteen.”

      Jumalan Henki sydämessä on kaunein vaate.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe