...kun ei käsitä, että sota euroopassa on loppumassa ja rauha tänne palaamassa.
Sotamoodi on jäänyt jumittamaan hänen päähänsä, ei ymmärrä enää tästä päivästä ja tulevasta mitään.
https://www.sss.fi/2024/11/mt-presidentti-niinisto-kannattaa-yhteisvelkaa-puolustuksen-vahvistamiseksi/
Vai vieä yhteisvelanottoa aseiden takia, sehän tästä euroopan konkurssista enää puuttuisikin.
Jokainen EUmaa on jo lypsetty tyhjäksi Ukrainan tukemisen takia ja kaikki on mennyt hukkaan.
Kuka sanoisi Niinistölle, että nyt on aika vetäytyä sivuun, kun alkaa jo näyttää pahasti hourailevalta Bideniltä.
Sotamoodi on jäänyt jumittamaan hänen päähänsä, ei ymmärrä enää tästä päivästä ja tulevasta mitään.
https://www.sss.fi/2024/11/mt-presidentti-niinisto-kannattaa-yhteisvelkaa-puolustuksen-vahvistamiseksi/
Vai vieä yhteisvelanottoa aseiden takia, sehän tästä euroopan konkurssista enää puuttuisikin.
Jokainen EUmaa on jo lypsetty tyhjäksi Ukrainan tukemisen takia ja kaikki on mennyt hukkaan.
Kuka sanoisi Niinistölle, että nyt on aika vetäytyä sivuun, kun alkaa jo näyttää pahasti hourailevalta Bideniltä.
Vastaukset 62
Vanhimmat
niinistö on suomelle kaikkien aikojen tuhoisin presidentti.
Niinstö ei vaan osannut hoitaa suhteita oikein mihinkään suuntaa, epädiplomattinen.
Ei osannut muuta kuin olla Usaanpäin rähmällään.
Niin tosin taloustuhossa oli mukana myös SDP Lipponen euroon viedessä (perikato askel) Paavo luuli tulevansa ihan oikeasti Eun pressaksi, ilmeisti hänkin oli niin pitkää vallassa jotta alkoi seonnut. Taisi olla UKK ja ehkä vielä Koivistokin viimeiset pressat. Miten sotahulluus tulee vanhoihin miehiin, haluaako nämä viedä perikunnan mukanaan hautaan?
Paras suomalaisten mielestä. Natoon menoa vetkutettu liian pitkään , onni että viime hetkellä. Rahojen siirtely muslimeille saa loppua myös.
Ööö, sieltä on porukkaa tulossa rajan yli Suomeen.
Ööö, Sale vaan.
Suomen huonoin presidentti oli Niinistö valehteleva kaikenlisäksi hänhän sanoi aina natoon vain kansanäänestyksen kautta.
Stubbi näyttää jatkavan Niinistön linjoilla. Puheet ovat pelkkää uhoamista ja sodanlietsontaa laukoo harkitsemattomuuksia yhtenään. Sillä ukolla ei järki sanottavasti loista.
Stuppi ei ole vielä koskaan ajan tasalla, liitelee omissa kuvitelmissaan.
Sodanlietsojat voivat ihan itse mennä eturintamaan, jos niin sotakiimoissaan ovat.
Mitä taloudellista hyötyä on tullut stupinkaan jorinoista, joita se on pitänyt vähän siellä sun täällä
sen kymmenillä ilmanpilauslennoillaan milloin missäkin maassa? Niin onko selvää hyötyä tullut vai ei?
Samat jorinat ja paljon halvemmalla ilman ilmanpilluuta olisi voitu pitää etänä nykytekniikalla.
Niin stubbin on tuuliviiri myös sinne tänne tuonne tyyppi.
Käy kertoo muslimeille ettei puita hakata metsistä Jahve suuttui.
Ukko on pudonnut maailman menosta jo täysin.
Alkaako rauhanliike nostamaan päätään takaisin 80-luvun tasolle?
ei ois huono juttu
Siloin se pelasi Neuvostoliiton pussiin vaatimalla aseistariisuntaa, ja siitähän ei Moskovapiitannut mitään. Rauhanliike haittasi lännen varustautumista.
Ei olisi saanut tuoda NL:n SS-20 keskimatkan ohjuksille vastapainoa.
Ohjuksilla ei rauhassa tee mitään.
Aseista riisuntaa aina muille vaan ei heille.
Nilkkiniinistö pitäis sulkea sotamuseoon pysyvästi.
Haupitsin ammus ketjulla nilkkaan.
Nyt se kääkkä telkussa tuputtaa hulluuttaan.
Ukko on saanut tehtäväkseen sodanlietsonnan ja nyt, pudotettuaan naamionsa, julistaa sitä avoimen julkisesti.
Kuvaavasti puhuu vaikenemisen lopettamisesta ja vaatii sitä nyt kaikilta kun on itse se vaikenija ollut ja salassa ajanut maata kohti sotaa.
Kieroista kieroin kähmy.
Kiero on oikea sana kuvaamaan Niinistöä.
Ei ymmärrä nilkki että hänen aika meni jo.
Halonen on Suomen surkein presidentti.
Halosesta ei ole moitittavaa, erinomainen diplomaatti joka maailman suuntaan.
Samat sanat
Ala-asteikäinen poikansakin on jo fiksumpi.
Niistö ” hurmasi” suomalaiset naiset eksoottisella ulkonäöllä eli kihara tukka ja koukkunenä, hienoo. Ämmien äänillä nousi ja pysyi pressana.
eiköhä se porvari lompakko enemän eukkosia houkuta..
tai no semmoiset varakkaat voi olla tyrkyllä paremmin
Kokoomusmedian hypetyksellä NilkkiNiinistö pinnalla pysyi, vaikka tyyppi on inhottava nilviäinen.
1/3 osa eu budjetista menee afrikkaan ja jutan afrikka hallintoon ja lopusta eu rahasta 20 prosenttia ninistö ehdottaa kriisi ja turva toimiin , eli suojatyöpaikkoja..
Afrikassa on omat varat rahat valuutat kielet uskonnot ja prsessat kuin kulttuurit kuin historia kuin luonto ilmasto ja elukat. Kuin öljyä ruuan tuotanto tee kahvi ananas trooppiset hedelmät ja pilvenpiirtäjät. Euroopassa on omat rahat valuutta uskonnot kulttuuri kuin oma tuotanto. Omat pressat ja appelsiinit tomaatit elukat. KOITTAKAA nyt tulla järkiinne jo. Raha asioissa hoidetaan euroilla Euroopan maiden köyhät sairaat ja koulut . Lopettakaa jo. Tyhmyys.
"persumielisten" rauhanliike; ukraina ,antaudu heti!
Miksi te öyhöttäjät ette vaadi venäjää rauhaan?
Putinistipersut ovat putinin puolella.
Niikko herätti kuollutta eloon . Oli tehty jo ruumiin avaus. Ja toistakin helluntai pastorina herätti. Ei herännyt. Venäläinen oli ainakin se toinen. Riihimäellä asuu venäläisiä.
Räsänen aikoo ylimääräisiä rajan ylitys paikkoja kiivaasti . Stubbi yritti ajaa venäläisille viisumivapautta. Vaikka juuri viisumirahat tuottaa teiden kunnostus rahaa valtiolle ja vaikka venäjä pitää kiinni viisumeista. Te lette hypnoosissa meditaatio Kiinassa ette enää tajua mitään. Paitsi joku hindu puhuu. Ortodokskirkko on kabbalasta sekaisin.
Toivottavasti kaikki euroopan maat yksi toisensa jälkeen valitsevat maidensa johtoon rauhaa rakentavia ja kannattavia johtajia, saataisiin euroopasta rauhan tyyssija, jossa ihmisillä olisi hyvä ja turvallista elää.
Unioniin tarvii enemmän ensiapu kirurgi keskuksia pieniä nopeita tehokkaita sinne tänne. Nykyajan varusteet välineet koneet. Baltiaan ja suomeenkin. Tehoensiapu. Ja merelle laivareitille saareen oma pelastaja tukikohta ensiapu ja hukkuvien pelastus lyhyempi matka auttaa. Samalla nuoret voi harjoitella pelastus työtä.
Lausahdus "jos maailma palaa, niin kyllä katkut täälläkin tuntuvat" on harhaanjohtava. Olemme nyt etulinjassa ja jos Puolassa tai Eestissä palaa niin kyllä täälläkin sitten.
Artikla 5 ei ole pakko noudattaa, eihän sitä noudatettu Falklandissakaan.
Ei sitä meiltä kysytä! USAn koneet ovat silloin jo ilmassa ja me tukikohtamaana laillinen iskujen kohde.
usa pommittaakin meitä?
Venäjän kostoisku Suomeen aiheuttaa eskalaatioon ja meidän on julistettava liikekannallepano. Näin se käytännössä menee vaikkei tyhmiä päitä kannata asialla sekoittaa.
Joku nyt voisi ottaa ja kerätä Niinistön persoonalliset lyhyet lauseet yhteen kirjaan . Hänellä on oma tyyli ja Salon murre. Ei Turun murre. Hyvä pressa lopulta tai Jeesus käänsi Suomen puolustajaksi.
Puolassa on niitä helvetistä nousseita 666 laittomia .
No lopettakaa toi metsien riisto kaataminen jo. Työkoneilla ryöstetään puuta. Meidän maasta mitään kohta jäljellä.
Pitäisi perustaa Ukrainan totuuskomissio. Ukrainan kriisin osapuolet, myös Suomi ja Usa neuvottelisi Venäjän kanssa Ukrainan kriisin totuuden ainakin vuodessa 2013 alkaen.
Tämän jälkeen kaikki maat julkaisisi kaikissa medioissa neuvotellun totuuden. Tämän jälkeen aloitettaisiin rauhanneuvottelut Ukrainan tulevaisuudesta. Uskoisin että neuvoteltu rauha olisi pysyvä koska osapuolet olisi yhtä mieltä Ukrainan kriisin syistä.
Valvontakomissio laittoi nyrwiztön "virkaveljen", eli saman huuhaa päzcäciccäre"puolueen pressan" lusimaan syksyllä -44 sotarikoksistaan.
Stalin ei ole vielä maksanut takaisin mitä varasti. Tuskin on taivaassa sielunsa.
Hän tosiaan on alkanut höpärehtimään urakalla enpä muista suomalle olleen näin sotaista linjaa tai johtoa never, ainakaa ns.rauhanajassa, ilmeisesti tarkoitus on tosiaa päästä sotaan..,ennen tuohon jouduttiin. Jotenkin absurdia jotta nyt nämä ukrainan slaavit on eurooopan koko kehityksen kehto ja tärkein suomella, vtu vastahan nuo oli torrakoineen tänne rynnimässä ja panemassa suomea poikki, en luota porukkaa joka ammuskeli lähisukuani vielä hiljan. Saulin sotamoodi iski hiukan myöhää,, kun Sanna oli tuulettanut vähän instituutiota, oliko Sanna sittenkin oikeassa jotta huruhan tää ukkeli olikin.
Sanna on saanut työkokemusta puolueessa pitkään ja nuoret tietää nykyajan jutut jujut. Niinistöllä on pitkä oppikoulu työelämästä itseään te säännöt säädätte. Sanna ei kyllä demokraatit kannata heittää pois. Kehittyvä työntekijä.
niinistö ja tubi ovat globalisti rahan lobbareita - maksettuja valehtelijoita...
ilmeisesti myös lapsellisia harhautettuja, dementoituneita setiä...
ja tämä on suuri haitta Suomelle.
Salella on jäänyt sota päälle.
Ei olis isäniinistön pitänyt antaa saulilapselle pyssyjä sotaleikkeihin, kun nyt tämä leikki suomen ensi-iskun kohteeksi ydinadesodan tullessa.
Kokoomus johto, pressat etunenässä ovat alkaneet toinen toisensa jälkeen, päivittäin pelottelemaan sodasta. Kuka käskee ja maksaa tuolle porukalle? Olis vaan kiva tietää. Onkohan esim Puolassa tai muista Venäjän naapurimaissa sama linja. Olis kiva tietää.
Kuka käskee ja maksaa, se on melkoisen selvää kyllä.
Se on se, kuka pyrkii saamaan hallintaansa Venäjän lähes mittaamattoman rikkaat luonnonvarat.
Joita on niin paljon että jakelemallakin jää osallistujille houkutteleva potti.
Ja kun toisessa vaakakupissa on kauppasaarron ja sanktioiden uhka niin mukaanlähtö on tarjous josta ei voi kieltäytyä.
Ja jotka ovat vastustelleet, no, esimerkkejä riittää.
Vastarannankiisket ovat äkkiä diktaattoreja ja demokratiaa, vapautta ja sääntöpohjaisia läntisiä arvoja alkaa sataa taivaalta.
Joten voimaa on oltava takana toisinajattelijoilla.
Onneksi sellaisia on ja kun he yhdistävät voimansa, peli saakin uuden käänteen.
Se on jo tapahtunutkin, ja ryöstöretkeläiset huomaavat saaneensa ei vain tyhjän, vaan raskaasti miinusmerkkisen option.
Niinistö vaatii vaikenemisen lopettamista mutta täysin väärässä asiassa.
Mihin erehdykseen hän, ja hänen aateveljensä ja -sisrensa ovat Suomen johdattaneet, siitä vaikeneminen on se mikä on lopetettava.
Seuraaviin sotasyyllisyysoikeudenkäynteihin pääsyyn Niinistö tulee olemaan vahvoilla.
Jos ei sitä ennen jo kuukahda kusilammikkoonsa.
Varkaat ei pelastu Ilmestyskirjassa lukee niin Juudas oli varas.
Harmi. Luulin, että kyse oli palstan vakiotrollista. Sehän kuuluu samaan porukkaan.
Nyt mediassa aletaan hehkuttamaan paljon aiemmin hylättyä ja haukuttua yhteisvelkaa näemmä. Orpo taisi myös hiljattain tuoda asiaa esille. Vielä joku suhmuroitu galluppi, jossa kansakin sitä kannattaa niin syvemmälle suohon joudutaan ainakin taloudessa.