Onko muilla kokemuksia epäasiallisesta käytöksestä työnantajan puolelta? Haluaisin kuulla ylipäätään kokemuksia ja kokemuksia siitä, että miten tilanteet ratkennut jos on ratkennut.
Työnantajan huono käyttäytyminen
Anonyymi-ap
2144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla oli työpaikka perheyrityksessä aivan karmea ämmä pomona 2kk otin loparit 3kk karenssi tuli mutta parempi sekin kuin sairas työpaikka
Työkaveri uhkas hakata työpäivän aikana (ent.portsari). Lähipomo puolusti sitä, eikä tehnyt mitään. Mut siirrettiin toiseen työpisteeseen. Uhkailija jatkoi töissä normaalisti. Siitä lähtien piti joka ikisestä saikkupäivästä olla todistus. Yhtäkkiä tuli ilmoitus, että mut irtisanotaan. Syytä ei kerrottu. Irtisanomiskeskustelussa selvisi, että lähipomo väitti mulla olevan luvaton poissaolo. Näytin ylemmälle pomolle tekstiviestin, että olin ilmoittanut siitä etukäteen ja se oli työpaikkahaastattelu siellä samassa työpaikassa mut eri osastolle, eikä lähipomo ollut vastannut mitään mun tekstiviestiin. Lähipomo siis yritti savustaa mut ulos. Saikin itse potkut. Mun työt jatkui määräaikaisuuden loppuun.
Miksi kyselet aloittaja?