Pankkilakko ja paperin työsulku

Muistatteko pankkilakon viisitoista vuotta sitten?

Pankeilla oli mennyt hyvin, pankkitoimihenkilöillä oli hyvin palkattu, leppoisa ja turvallinen työ. Sitten pankeilla alkoi mennä huonosti, tuli pankkilakko ja pari vuotta myöhemmin puolet porukasta lempattiin ulos.

Tämä paperin työkiista muistuttaa suuresti pankkilakkoa.
4399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaan ei muistuta. Tässä ei ole mitään samaa. Tehtailla ei mene huonosti, eikä ole lakkoa, ei ole turvattuja työpaikkoja Suomessa enää kellään. Eikä tule olemaan jos näiden tampiojohtajien pillien mukaan aletaan toimimaan. Näillä ei ole päässä enää muuta kuin optiot ja niistä ei saa mitään ellei kumartele osakkeenomistajia. Kvartaalitalous alkaa olemaan tiensä päässä ja kaikilla on kiire paikkaamaan omat taskunsa. Kohta niitä ei enää saa paikattua.

Äänestä
  • Laput silmillä toimii myös Paperiliitto. Ei ymmärretä, että maailma ympärillä muuttuu.

    Äänestä

  • heh kirjoitti:

    Laput silmillä toimii myös Paperiliitto. Ei ymmärretä, että maailma ympärillä muuttuu.

    samankaltaisuutta pankkien kanssa, koko pankkijärjestelmähän muuttui ja muutettiin tietotekniikan avulla, kuten tuossa joku totesikin, paperista on väkeä vähennelty jo vuosia ja teknologiakin muuttuu, mutta tuskin siihen auttaa, että aletaan palkkoja laskea ja työolosuhteita huonontamaan, pitäisi ehkä katsella jo hieman pitemmälle tulevaisuuteen.

    http://www.tieh.fi/tn/tn596.htm#oja

    Äänestä

Porukkaa on jo lempattu rankalla kädellä pihalle.
Nyt vaan jäljelle jääneet pistetään ahtaalle.
Työnteosta ei saa nauttia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku vaan kirjoitti:

Muistatteko pankkilakon viisitoista vuotta sitten?

Pankeilla oli mennyt hyvin, pankkitoimihenkilöillä oli hyvin palkattu, leppoisa ja turvallinen työ. Sitten pankeilla alkoi mennä huonosti, tuli pankkilakko ja pari vuotta myöhemmin puolet porukasta lempattiin ulos.

Tämä paperin työkiista muistuttaa suuresti pankkilakkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu