Kristinuskon alkuperä ja varhaiset vuosisadat

Kristinuskon suhde Rooman valtakuntaan oli monimutkainen ja kehittyi merkittävästi ajan myötä. Aluksi kristityt kohtasivat vainoa ja syrjintää Rooman valtakunnassa, koska heidän uskonsa oli ristiriidassa Rooman polyteistisen uskonnon ja keisarinpalvonnan kanssa. Kristittyjä pidettiin usein uhkana valtakunnan yhtenäisyydelle ja vakaudelle.

Tilanne alkoi muuttua, kun keisari Konstantinus Suuri nousi valtaan 300-luvun alussa. Konstantinus kääntyi kristinuskoon ja antoi vuonna 313 Milanon ediktin, joka salli uskonnonvapauden ja lopetti kristittyjen vainot. Tämä oli merkittävä käännekohta, joka johti kristinuskon leviämiseen ja vahvistumiseen Rooman valtakunnassa.

Vuonna 380 keisari Theodosius I julisti kristinuskon Rooman valtakunnan viralliseksi valtionuskonnoksi. Tämä teki kristinuskosta valtakunnan hallitsevan uskonnon ja johti monien pakanallisten käytäntöjen ja temppeleiden kieltämiseen. Kristinuskon asema vahvistui entisestään, ja se alkoi vaikuttaa merkittävästi Rooman valtakunnan kulttuuriin, lainsäädäntöön ja yhteiskuntaan.

Rooman valtakunnan hajoamisen jälkeen kristinusko säilyi ja levisi edelleen, muodostaen perustan keskiajan Euroopan kulttuurille ja yhteiskunnalle.

Onko jokin tietty ajanjakso tai tapahtuma, josta haluaisit tietää lisää?

11

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja avauksen ateistinen argumentti on mikä?

      • Anonyymi

        Lattialla sätkivän hellarin kannattaa mennä vaikka kristinuskopalstalle keskustelemaan kristinuskosta.


      • Sananvapaus on voimassa tälläkin palstalla. Ateismi on jumaluskon negaatio siksi kuuluu tänne vaikka ei sitä edes vaadita koska sananvapaus ja Suomi 24 säännöt sallivat.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lattialla sätkivän hellarin kannattaa mennä vaikka kristinuskopalstalle keskustelemaan kristinuskosta.

        Kävin juuri kristinuskopaskalla vessassa.


      • Anonyymi
        VarmaTieto kirjoitti:

        Sananvapaus on voimassa tälläkin palstalla. Ateismi on jumaluskon negaatio siksi kuuluu tänne vaikka ei sitä edes vaadita koska sananvapaus ja Suomi 24 säännöt sallivat.

        Ei sinua ole kielletty kirjoittamasta, vaikka juttusi ovat ihan saatanan typerää tyhjän jaarittelua. On vain kohteliasta kirjoittaa aiheeseen varatuilla alueilla. Avauksesi ei liity mitenkään ateismiin vaan se on kristinuskon puolustelua.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lattialla sätkivän hellarin kannattaa mennä vaikka kristinuskopalstalle keskustelemaan kristinuskosta.

        Voit pyytää ystäviäsi sieltä kristinusko palstalta käydä lukemassa viestini täältä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei sinua ole kielletty kirjoittamasta, vaikka juttusi ovat ihan saatanan typerää tyhjän jaarittelua. On vain kohteliasta kirjoittaa aiheeseen varatuilla alueilla. Avauksesi ei liity mitenkään ateismiin vaan se on kristinuskon puolustelua.

        Pelkkää historiaa lähteenä Wikipedia. Monet näkevät sen ateismin puolustamisena. Kertoo kuinka kristinusko on muuttunut nykyiseksi ihmisiä sortavaksi. Ateisti voisi kirjoittaa noitavainoista, ristiretkistä, hoitokokouksista yms. Puolustakaa ateismia lampaat ja vajakit.


      • Oliko viestini ateismin vastainen ovatko sanktiot samoja kuin kommunismin ja neuvostovastaisuudessa ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lattialla sätkivän hellarin kannattaa mennä vaikka kristinuskopalstalle keskustelemaan kristinuskosta.

        Kerron hänelle kun tapaamme.


    • Kristittyjen ja roomalaisten suhtautuminen vammaisiin oli varsin erilainen. Varhaiskristityt omaksuivat Jeesuksen opetukset myötätunnosta ja lähimmäisenrakkaudesta, mikä johti siihen, että he pyrkivät auttamaan ja tukemaan heikossa asemassa olevia, mukaan lukien vammaiset. Kristityt perustivat sairaaloita ja hoitokoteja, joissa he tarjosivat hoitoa ja apua kaikille tarvitseville, riippumatta heidän taustastaan tai terveydentilastaan.

      Roomalaisessa yhteiskunnassa suhtautuminen vammaisiin oli usein vähemmän myötätuntoista. Roomalaiset arvostivat fyysistä voimaa ja terveyttä, ja vammaisia saatettiin pitää heikkoina tai jopa epäkelpoisina. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että kaikki roomalaiset olisivat kohdelleet vammaisia huonosti, mutta yleinen asenne oli vähemmän empaattinen verrattuna kristittyjen lähestymistapaan.

      Näiden erojen taustalla oli erilaiset arvot ja uskomukset, jotka ohjasivat kummankin ryhmän toimintaa ja suhtautumista toisiin ihmisiin. Kristinuskon korostama lähimmäisenrakkaus ja myötätunto olivat keskeisiä tekijöitä, jotka erottivat sen roomalaisesta kulttuurista.

    • Anonyymi

      minne katosi juokseva vesi ja betoni ??? kristinusko ne hävitti maallisena 😠

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1712
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      918
    3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      912
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      902
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      859
    6. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      190
      842
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      813
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      759
    9. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      755
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      750
    Aihe