Apuja auton valintaan

Pitäisi löytää rivakka auto maantieajoon jolla pärjäisi myös hyvin talvella. Hintahaitari -25.000 euroa. Käytetty tai uusi. Onko jollain ehdotuksia mitä autoja kannattaisi käydä koeajamassa?
10859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihan simppelisti aja juuri niitä autoja ,jotka itseäsi kiinnostaa! Koska jokaisella on omat tottumuksensa niin joku vetää foordiin päin ja kumoaa kaikki muut jne...

Niin monta mieltä, kuin miestä!

Oma ehdotukseni olisi 206GTi. En oo ajanu, mutta varmaankin ripeä, ja mielestäni koriltaan hieno.

Äänestä

... vaikka 9000 Saabbia. Tolla rahalla saa jo ihan kivoja autoja, mutta toi tonnari vois olla koeajon arvoinen. Viimeisimmät tonnarit on sitä paitsi pirun huonoja ruostumaan, siis peltitöitä ei ehkä ole luvassa pitkään aikaan.

Jos vielä löydät sellaisen turbo pelin, jossa olisi vaikka automaattilaatikko ja ilmastoinnit yms. herkut, siitä on tolla rahalla vaikea laittaa paremmaksi.

Sen tiedät kun kokeilet. Esim joku uusi Ford, Toyota tai Opel, Volkkari yms., ota koeajoon ja käy sen jälkeen ajamassa vaikka semmoisella tonnarilla, niin tiedät! On tilaa ja suorituskykyä vaikka muille jakaa.

Vakuutusmaksut on toki kovemmat kuin pienemmissä, mutta kulutus on kuitenkin yllätävän pieni. Jos se vaikka vie maantiellä 1-2 ltr enemmän sadalle kuin joku pienempi, niin mitä sitten? 2€ on pieni raha 100 km:n ajosta, kun ei ohituksissa tarvitse hämmennellä keppiä ja emäntä / muksut ei kitise, että on liian kuuma. Saahan toki ilmastoinnin (automaattinen) ja automaatin uusiinkin autoihin, mutta onko yhtä paljon tilaa ja pysyykö hinta enää haarukassa?

Kuten todettu, kokeile itse ja jätä provosoivat viestit (osittain tämäkin) huomioimatta, etpähän voi syyttää muita kuin itseäsi, jos kärry ei miellytä!!

Äänestä
  • Karvaiden kokemusten pohjalta kierrä tuo Saab-malli ja kaukaa. Yllätyslaskuja odotettavissa ja aikamoisen janoinen kuten Saabit yleensäkin.

    Äänestä

  • Kokemusta löytyy kirjoitti:

    Karvaiden kokemusten pohjalta kierrä tuo Saab-malli ja kaukaa. Yllätyslaskuja odotettavissa ja aikamoisen janoinen kuten Saabit yleensäkin.

    Mihin perustuu hölynpöly väitteesi siitä, että tonnari olisi janoinen? Kyllä se varmaan ottaa enemmän kuin joku riisikuppi, mutta kyllä kaikki sen koko luokan autot vie vähän enemmän kuin munakoisot.

    Ja mihin yllätyslaskuihin viittasit, oliko jossain tonnarissa isoja vikoja?

    Millainen kokemus sulla on tonnareista tai Saabista yleensäkin? Oletko jostain kuullut vai onko omakohtaista kokemusta enemmän kuin koeajon verran??

    Tosin tämä keskustelu ei enää liity alkuperäiseen kysymykseen, mutta jos jotain merkkiä tai mallia parjataan, pitää olla perustellut syyt tai omakohtaiset kokemukset!

    Äänestä

pitää pärjätä myös talvella niin eihän noita vaihtoehtoja ole kuin yksi eli neliveto turbo.
Kokemusta on tuollaisista ja on tuo neliveto ehdoton talvella.

Äänestä
  • Pärjätäkseen talvella ainoa vaihtoehto on siis neliveto turbo? Neliveto on kyllä hyvä, mutta kyllä etuvetoisillakin (useimmilla) pärjää aivan tarpeeksi hyvin. Turboa en kyllä valitsisi talviautooni.

    Äänestä

  • berner kirjoitti:

    Pärjätäkseen talvella ainoa vaihtoehto on siis neliveto turbo? Neliveto on kyllä hyvä, mutta kyllä etuvetoisillakin (useimmilla) pärjää aivan tarpeeksi hyvin. Turboa en kyllä valitsisi talviautooni.

    Mitäköhän poikarukka tollakin yrität sanoa.
    oletkohan koskaan ajanut turbollisella autolla, vai oletko vain kuullut isojen poikien hurjista jutuista turbon tehopiikistä.
    Mitä talviajoon tulee niin taisi kevään räntäsateet olla ensimmäinen kerta kun galantilla pääsit liukstelemaan. ettei olisi siinäkin ollut liikaa tehoja.


    Jos nopeaa autoa mikä olisi hyvä ajaa myös talvella, niin mielestäni viisain vaihtoehto olis Volvo 850AWD. Mutta pitää muistaa että, jokaisella on oma maku.

    Äänestä

  • seppä kirjoitti:

    Mitäköhän poikarukka tollakin yrität sanoa.
    oletkohan koskaan ajanut turbollisella autolla, vai oletko vain kuullut isojen poikien hurjista jutuista turbon tehopiikistä.
    Mitä talviajoon tulee niin taisi kevään räntäsateet olla ensimmäinen kerta kun galantilla pääsit liukstelemaan. ettei olisi siinäkin ollut liikaa tehoja.


    Jos nopeaa autoa mikä olisi hyvä ajaa myös talvella, niin mielestäni viisain vaihtoehto olis Volvo 850AWD. Mutta pitää muistaa että, jokaisella on oma maku.

    Perhana, mikäs se semmonen on? Ei tossa Audin 1.8 turbossa ainakaan semmosta ole? Tasasta vääntöä kyllä mutta EI tehoja...

    Äänestä

Osta joku japanilainen auto niin ei tarvi katua, tekniikka toimii varmasti ja ajo on huoletonta. Pysy ihmeessä erossa eurooppalaisista huonolaatuisista autoista tai sitten sijoita enemmän rahaa ja osta kunnon eurooppalainen.

Äänestä

Valitaan tietysti vaikuttaa paljonko kilsoja tulee vuodessa. Jos paljon valitse jokin uusi/uudehko turbodieseli. Esim Passat 1.9 tdi (4-motion), Bora, Skoda, Seat, Audi A4 1,9 tdi... Jos pitää olla bensana A4 1.8T quattro (et jää talvellakaan pulaan), Passat 1.8T, Volvo S/V 40T, jne.. tietysti myös valitaasi vaikuttaa, että kuinka suuri on tilantarpeesi. No tuossa oli muutamia vinkkejä. Mersuistakin saattaisi tuolla rahalla jo löytyä autoja, mutta ovatko sitten tarpeeksi "rivakoita" tai onko kilometrit jo karanneet liian suuriksi. itse ainakin arvostan paljon maantiellä ajavana varmatoimisuutta, hyvää näkyvyyttä ja tukevia ajo-ominaisuuksia. Kokeile usieta eri malleja - äläkä anna autokuumeen tehdä tepposia. Kerrohan myöhemmin mihin päädyit?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rpm kirjoitti:

Pitäisi löytää rivakka auto maantieajoon jolla pärjäisi myös hyvin talvella. Hintahaitari -25.000 euroa. Käytetty tai uusi. Onko jollain ehdotuksia mitä autoja kannattaisi käydä koeajamassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu