Syövän kanssa eläminen

Anonyymi-ap

Mulla todettiin pehmytkudossyöpä viime vuoden elokuussa ja kyllä on elämä ollut yhtä HELVETTIÄ sen jälkeen. Kasvain sulkee toisen virtsaputken ja nyt kuljetaan kusipussi reiteen kiinnitettynä. Sytostaattihoitoa annettiin ja nyt alkavat sädehoidot. Lääkäritkään eivät tiedä mitä nyt tapahtuu. Pian pää räjähtää kun ajatus on 24/7 mielessä. Vaikka miten yrittäisi ajatella muita asioita niin ei onnistu. Tämä on yhden syöpäpotilaan tarina. Kertokaa te omistanne niin tietäisin miltä muista tuntuu.

9

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syöpä. Syöpähoidot ei aina näy päällepäin.
      Ilkeitä ja tyhmiä kommentteja ihmisiltä tyyliin:
      *Kyllä sun kelpaa lomailla!".

    • Anonyymi

      Kyllä varmaan mieli maassa , eikä muuta ajattele.... Elämä on.....

    • Hei kaikille, joita syöpä kosketaa,

      Laitan tähän vinkiksi Minä ja syöpä ryhmächatit, jotka on tarkoitettu kaikille syöpään sairastuneille ja heidän läheisilleen. Chateissa on mukana Suomen Syöpäpotilaat ry:n työntekijä ja vapaaehtoinen vertaischat-ohjaaja. Minä ja syöpä -chattiin osallistuminen on mahdollista Tukinetiin rekisteröityneille ja alustalle sisäänkirjautuneille käyttäjille.

      Chattiin täältä: https://tukinet.net/teemat/mina-ja-syopa-chat-1451834752/ryhmachatit/

      Tukinetistä löytyy paljon muitakin palveluita, joista voi halutessaan saada sekä henkilökohtaista että ryhmämuotoista tukea. https://tukinet.net/

      Tukinetin kaikki palvelut ovat maksuttomia ja asioida voi anonyymisti.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Mitä tietoja vaaditaan tekisteröityessä?


    • Hei,

      Rekisteröityessä ei vaadita mitään muuta kuin, että luo itselleen uniikin nimimerkin. Sellaisen mikä ei ole jo jollakulla toisella käytössä.

      Lisäksi toki omaan käyttöön tulee käyttäjätunnus ja salasana.

      Halutessaan voi jättää sähköpostiosoitteensa (unohtuneen salasanan palautusta varten), mutta se on täysin vapaaehtoista.

      Täysin anonyymi palvelu siis kyseessä.

      Osaa palveluista voi käyttää myös rekisteröitymättä.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      onko kukaan kuulolla

    • Anonyymi

      Ei syöpä poistu mielestä koskaan.

    • Anonyymi

      Mulla on helpompaa, kun saan olla yksin.

      Ihmiset haluaa keskustella mun kanssa vaan kuolleista. Kertovat mitä se teki ja oli. Kuinka hieno ihminen! Joka yhteyteen löytyy joku juttu jostain kuolleesta.
      Jännä, miten kaikki ihmiset muuttuu hienoiksi ihmisiksi kuoltuaan.

      Ei kiinnosta.

      Toinen on, että nytkun oon sairas. Olen avuton ja heikko. Nyt mun pitäisi samaistaa itse i tohon heikkojen vanhojen tautisten joukkoon.
      Suurin mielenkiinto elämässä näydä hautausmaalla kyttäämässä kenen hauta on kuinka hoidettu ja muistettu. Onko kivi pesty? Kukkia? Kynttilöitä? Montako ? Ketä käynyt?

      Ei kiinnosta.

      Olen mieluusti yksin.

    • Anonyymi

      Syöpä tarkoittaa monen mielessä vain kuolemaa.

      Syöpäsairas kaipaa muutakin juttua elämäänsä kuin syöpäkeskeisyyttä.

      Se, jolla ei itsellä ole syöpää, ei voi ymmärtää, mitä syöpä tarkoittaa. Turha edes yrittää selittää.

      Ehkä, jos syövästä pitää puhua, se kannattaa tehdä toisen syöpäsairaan kanssa, niin ei ihan kaikkea tarvitse selittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe