EU tukkinut Ukrainaan jo 120 miljardia

Siihen asetoimitukset päälle. Ja nyt suunitellaan EU:n yhteisvelkaa, jotta voidaan heittää se Ukrainan pohjattomaan kaivoon.

Mitä hyötyä? Ei mitään ja kansa kärsii! Oikeistohallitus aivan kiimassa on velan kannalla ja ottaa senkin rahan Suomen köyhimmiltä.

Todella epäisänmaallista ja talouden tuhoamista. Osaamattomin hallitus ikinä. Ihan sama mitä oikeistotrollit yrittää täällä valkopestä sinimustaa tuhoa.
24256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Suomessa on jo kolmessa vuodessa mennyt Ukrainalaisten sotilaskarkureiden ja työhaluttomien naisten elättämiseen 10 miljardia. Vaikka heitä kaikkia tarvittaisiin Ukrainan puolustamiseen.

Äänestä
  • Tämä hallitus haluaa ukrainalaisia tänne. Muita mamuja ei. Ukrainalaiset ovat kuulemma niin hyviä. Näinhän kansalle uskotellaan. Ja osaan sekin uppoaa täydestä !

    Äänestä

  • Hajoita ja hallitse.

    Ovatko Nato trollit, bidenistit, putinistit ja trumpetistit huomanneet, että Zionisti EEF/YGL Putinin vetämä EEF Eastern Economic Forum on Zionisti Klaus Schwabin WEF World Economic Forumin Itäinen haaraliike?

    Toiminta, logo ja fonttikin ihan samanlaisia.

    WEF/EEF/YGL Putin kuuluu samaan Zionistimafiaan, joka hallitsee sekä Länttä, että Itää.

    https://m.youtube.com/watch?v=SjxJ1wPnkk4&pp=ygUhc2Nod2FiIHBlbmV0cmFkZSB3ZXN0ZXJzIGNhcGluZXRz

    WEF - Klaus Schwab (founder of The World Economic Forum): "We penetrate the cabinets"

    Klaus Schwab: Merkel ja Putin on WEF/YGL, ja olemme erittäin ylpeitä uudesta nuoresta sukupolvesta johtajiamme, kuten Kanadan PM Trudeu ja Argentiinan presidentti jne.
    Me tunkeudumme (penetrate) kansanedustuslaitoksiin, jopa yli puolet Kanadan capinetista on meidän nuoria globaaleja johtajiamme.

    Schwab myös lupaa uusille myyrilleen 50 vuoden työuraa.

    Tämä ei ole mikään ihme, onhan heillä lähes rajaton budjetti, ja valtamedia hallussaan.


    Penetrate on väkivaltainen termi, tunkeutua, eikä tällaisilla kansanedustuslaitoksilla, joihin joku ulkopuolinen taho on tunkeutunut, ole enää mitään tekemistä demokratian kanssa.

    Kaikki on vaan sikarikkaan Zionistin guzetusta.

    Mitä jos Zionistien hallitsema Länsi ja Itä ei nyt oikeasti tappelekaan Ukrainassa keskenään, vaan käynnissä on maailman uusjako, rahan lypsäminen, ja tyhmää gentilettä viedään taas kuin litran mittaa.

    Samalla saadaan taas valkoihoisia kristittyjä vähennettyä.

    Putin tyhjentelee vankiloista turhia ruokailijoita taisteluun, ja juutiloinen Zelenskyy pakottaa rintamalle ties keitä, mutta ei omaa heimoaan (Ukrainassa on 400.000 "khazari/ashkenatsi juutalaista").

    Putin sanoi: Zelenskyy on huono juutalainen.
    Putin pitää itseään todennäköisesti hyvänä juutalaisena.

    Usko "Jumalan valittuun kansaan" on vahva, kristitty siunaa kuolemaansa asti teloittajaansa.

    Palestiinan vallanneet "juutalaiset" (khazars/ashke-Nazi) eivät usko Jumalaan, mutta he uskovat olevansa Jumalan valittu kansa.

    Ja ainakin kristityille tämän asian uskottelu on välttämätöntä, koska se tietää pääsyä maailman rikkauksien ja vallan ääreen.

    Ja kaikkihan voivat hyvin todeta, että näin on jo tapahtunut.

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/18394761/presidentti-niinisto-kehitti-suomelle-kohtalokkaan-lahjan

    Tietyt fanaattiset suomalaiset sotakiihkoilijat haluavat taas Suomen sotaan.

    -1919 Aunuksen retkikunta oli suomalaisten sotakiihkoilijoiden yritys liittää Suomeen osia Itä--Karjalasta.

    - Suur-Suomi jota ajoi AKS = Akateeminen Karjalaisten Seura, johti Suomen sotaan Venäjää vastaa.

    -Vihan Veljet niminen salaseura levitti Venäjävihaa

    -Nyt osa suomalaisista on jo neljä vuotta uhonnut ja Ukrainan kautta haastanut riitaa Venäjää vastaan

    En yhtään ihmettelisi, jos nämä "suomalaiset" sotamangujat onnistuisivat kaivamaan verta omasta nenustaan.

    Heidän suunnitelmissa on myös Mainilan laukaukset 2.0

    https://aijaa.com/uvSyJn

    https://aijaa.com/vbEDfl

    Äänestä

Juuri kokoomuslaiset sanoivat että EUn yhteisvelkaa otetaan. Samoin RKP.
Kohta ei Suomessa ole varaa terv. hoitoon eikä mihinkään muuhunkaan.
Mutta eipä tällä hallituksella ole haluakaan järjestää terv.hoitoa köyhille. Rikkaat ostavat yksityisiltä ja köyhät kuolkoot.
Sotakiima on ni8n suurta !

Äänestä

  • Saamme maksaa karvaasti siitä, että äänestimme Persut ja Kokoomuksen hallitukseen… Asiat olisivat toisin, jos demarit olisivat ohjaksissa - he sentään haluavat pitää hyvinvointipalveluista huolta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Saamme maksaa karvaasti siitä, että äänestimme Persut ja Kokoomuksen hallitukseen… Asiat olisivat toisin, jos demarit olisivat ohjaksissa - he sentään haluavat pitää hyvinvointipalveluista huolta.

    Niinpä!! He haluavat pitää SUURELLA VELALLA hyvinvointipalvelut yllä!! Ennen pitkää velatkin on maksettava ja jossain vaiheessa on menoja kuristettava! Demareitten on oppositiossa hyvä pitää suurta ääntä ja vaatia sitä sun tätä, mutta tuollaisten vaatiminen on aivan typerää! Olisivat hallituksessa ollessaan pitäneet velat kurissa ja samalla hoitaneet kansalle terveys ynnä muut palvelut! Ehkä maan taloudellinen tilanne olisi ollut parempi ja nykyisen hallituksen alkaa hoitaa maan taloutta helpompi!

    Äänestä

Puuttiina tulee teloittaa, joten sitten tämä mielettömyys loppuu!

Venäjä valtiona pantava maksamaan Ukrainan jälleen rakennus!

Ukraina ei mitenkään ole ollut uhka kenellekkään!

Puuttiina sairas ja näkee Demokratian uhkana!

Äänestä
  • Mene ja toimi. Ethän sinä muiden hengillä ja rahoilla voi vaatimuksia tehdä.

    Äänestä

Ukrainassa on käyty sotaa 3 vuotta ja kokonaisia kaupunkeja on rauninoina.

Tuo 120 miljardia on ihan liian pieni määrä. Eihän se riitä Suomelle edes kolmeksi vuodeksi, vaikka emme ole sodassa! Ukraina on Suomea paljon suurempi maa.

Lisäksi näistä rahoista suurin osa menee meidän omalla aseteollisuudelle, jota meidän tulisi mitä pikimmiten ajaa ylös. Se parantaa työllisyyttä ja auttaa meitä varautumaan pahimpaan.

Aloittajalta hyvä havainto, mutta väärä johtopäätös. Euroopassa on sota - kokonaisia kaupunkeja pommitetaan murskaksi - ja me vain annamme noin vähän tukea Ukrainalle. Mitä Eurooppalaiset päättäjät oikein ajattelevat?! Ukrainan tappio, jos sellainen tulee, on meidän vika.

Äänestä

Useasti ennenkin on tullut selväksi tuo naapurin propaganda , mielipiteen vääristely-yritykset ja suoranainen valehtelu .. ja yksinkertaisimpiin menee täydestä .. Asiahan on kuitenkin ja kiistämättä niin että ellei Ukraina olisi niin päättäväisesti vastustanut herra Putlerin pyrkimyksiä , olisimme kohta olleet vuorossa kun tsaarin ajan rajoja yritettäisiin palauttaa..

Äänestä
  • Putinin kiukku ilmenee tuossa Ukrainaan hyökkäyksessä!! Putin ei saanut tahtoaan perille Ukrainan suhteen, sillä hän olisi halunnut ahdistaa Ukrainan Venäjän piiriin! Ukraina oli saanut jo tarpeekseen tuosta Venäjän kuristusotteesta ja halusi itsenäisenä, eurooppalaisena valtiona jatkaa tulevaisuudessa!

    Putin katsoi oikeudekseen tuhota Ukrainan, jotta Eurooppa ei huolisi Ukrainaa omaan piiriinsä! Niinhän siinä mahtoi sitten käydäkin, sillä tuhottuna Eurooppa ei ota Ukrainaa vastaan, vaan sen on saatava maansa ensin kuntoon ja kyllä Eurooppa auttaa Ukrainaa nousemaan tuosta tuhoisasta sodan jälkeisestä ajasta!!

    Äänestä

  • Ja mistä tämä kiistämätön tieto on tullut? Sitä saa kysellä ja kysellä, mutta kukaan ei pysty oikein sitä todeksi näyttämään. Jotenkin se vain pitää tietää ja uskoa. Mikähän on ollut alkuperäinen lähde, vai toistoko sen muutti ihmismielissä faktaksi?

    Niin, täydestä menee...

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Putinin kiukku ilmenee tuossa Ukrainaan hyökkäyksessä!! Putin ei saanut tahtoaan perille Ukrainan suhteen, sillä hän olisi halunnut ahdistaa Ukrainan Venäjän piiriin! Ukraina oli saanut jo tarpeekseen tuosta Venäjän kuristusotteesta ja halusi itsenäisenä, eurooppalaisena valtiona jatkaa tulevaisuudessa!

    Putin katsoi oikeudekseen tuhota Ukrainan, jotta Eurooppa ei huolisi Ukrainaa omaan piiriinsä! Niinhän siinä mahtoi sitten käydäkin, sillä tuhottuna Eurooppa ei ota Ukrainaa vastaan, vaan sen on saatava maansa ensin kuntoon ja kyllä Eurooppa auttaa Ukrainaa nousemaan tuosta tuhoisasta sodan jälkeisestä ajasta!!

    Ukraina oli kyllä aika kahtiajakautunut sen "-mielisyytensä" kanssa, että länsi vai Venäjä. Pakolaisvirtakin sieltä on käynyt suurin kohti Venäjää, ei länttä.

    Äänestä

Stalinin NL olisi pitänyt tuhota heti, kun Saksa ja Japani oli hoideltu.

Yksi diktatuuri jätettiin pystyyn.
Ihmiskunta maksaa virheestä vielä pitkään.

Äänestä
  • Ja Putin ammensi historiasta sen että sodan aloittanut ryöstömurhaaja palkittiin alueluovutuksilla toisen maailmansodan jälkeen. Yrittää nyt samaa.

    Äänestä

Kiukuttaako se sinua? Tunnetko olosi ärtyneeksi ja vihaiseksi? Itse otan 10mg Diapamin kun on tarvetta rauhoittua. Suosittelen.

Äänestä
  • Kyllä tuo Putinin touhu nykyaikana on ylen ihmeellistä!! Euroopassa ei ole yhtään valtiota, joka kannattaisi sotaa, mutta Putin se jaksaa hyökkäillä naapuriin!!

    Putin on tainnut jäädä ajatusmaailmassaan jonnekin kauas menneisyyteen ja luulee, että nykyäänkin valloitetaan toisten maitten alueita noin vain! Ei se nyt ihan enää nykyään niin mene!!

    Tuollaiset ryöstäjämaat katsotaan alikehittyneiksi maiksi ja sellainen tuo Venäjä taitaa ollakin ja eihän maa kehity diktatuurissa, sillä diktaattori pitää siitä huolen!

    Äänestä

Juu ja 2025 tulee Polio johon perinteiset rokotteet ei tehoa, 50 miljoonaa lasta kuolee...huhuu

Korona teki 90 uutta miljardööriä ja tuhansia miljonäärejä, mutta ne rahat on jo juotu, lisää pitää saada!!! Ja heti!!!

Äänestä

mikä on venäjä tässä ajassa ja maailmassa

Äänestä

Natsi-Venäjä ja sen mielipuoliset hyökkäilyt käyvät kalliiksi kaikille.

Äänestä

Eu tukee Ukrainaa niin kauan kuin sotivat. USA:lla taas on sopimus jo ydinaseista luopumisen ajoilta. Eu.ssa on kymmeniä maita ja USA päälle, että kärpäsen paska. Suomen bruttokansanvelka on 166 mrd, joka vähän jekkien vastavaan suhteellisestikin.

Äänestä

Hallitus on ollut aina osaamaton opposition mielestä. Ainakin niin kauan, kuin olen seurannut politiikkaa. 70 luvulta alkaen en ole huomannut, että hallitusta olisi kiitetty.

Näyttääpä Euroopalla rahaa riittävän Ukrainan auttamiseen, energian kallistumisesta ja luonnonsuojelusta huolimatta. Kyllä laihakin sopu Venäjän kanssa olisi ollut viisaampi ratkaisu. Minkä sille ahneudelleen voi?

Äänestä
  • Siis välillisesti esim tämä 90 miljardia on suora tuki USALLE 70% joka on kirjattu tuki ehtoihin.
    (Pakolliset ostot.) Loppu rahoilla ,jos? Tilinumero väärin? Niin mitä? NIIN NE EU ASEOSTOT? EIHÄN NIILLÄ OLE MYYTÄVIÄ ASEITA...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siihen asetoimitukset päälle. Ja nyt suunitellaan EU:n yhteisvelkaa, jotta voidaan heittää se Ukrainan pohjattomaan kaivoon.

Mitä hyötyä? Ei mitään ja kansa kärsii! Oikeistohallitus aivan kiimassa on velan kannalla ja ottaa senkin rahan Suomen köyhimmiltä.

Todella epäisänmaallista ja talouden tuhoamista. Osaamattomin hallitus ikinä. Ihan sama mitä oikeistotrollit yrittää täällä valkopestä sinimustaa tuhoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu