Tiesitkö, että jos olisin oikeasti halunnut loukata sinua

Anonyymi-ap

Olisin pystynyt tekemään sen ja melko rumastikin jopa. En kuitenkaan tehnyt niin. Ei ollut minkäänlaista tarvetta sellaiseen.

Mutta tiesitkös, että minä en tiennyt sinun tai teidän lukevan näitä täältä? Minullahan oli ajatus ainoastaan siitä, että olet uudessa suhteessa ja onnellisena eikä silloin kukaan taida yleensä käydä tällaisilla palstoilla. En tiennyt, että tällainen kuuluu teidän harrastuksiin kuten ilmeisesti kuului ässällä toisen ässän kanssa ennen sinua. Tämän käsityksen olen saanut nyt.

Mutta enpä tiennyt sitäkään, mikä sai teidät houkuttelemaan minut lukemaan näitä. En ennenkuin vasta nyt on selvinnyt sen tarkoitus. Ja sehän ei ole koko aikana ollut mitään positiivista minua kohtaan vaan juurikin toisinpäin.

Ja ajattele: minä tein kaikkeni suojellakseni sinua tietyiltä asioilta. Aivan kaikkeni. Jo sieltä paikasta L lähtien. Sieltä, kunnes eräs kehotti ottamaan kaiken mahdollisen talteen ja jopa vetämään hieman vääriin olettamisiin teitä, koska.... Koska kuulemma mitä tahansa olisi odotettavissa. No, oikeassa se henkilö olikin. Senpä takia kaikesta on ne sertifikaatit olemassa. Aivan kaikesta. Jopa sellaisista, joista et ehkä taida tajuta olevan, mutta tiedät, että se on mahdollista. No, voin sanoa, että on.

Jos se sinua loukkasi, kun kävin tänne purkamaan tunteitani, sitä surua ja ikävää ja pään ollessa sekaisin kaikesta eroon liittyvästä sekä myös koronasta ja sen yhteydessä pakon edessä tehdyistä asioista, niin toki pahoittelen, jos se loukkasi. Vilpittömästi pahoittelen. En kuitenkaan voinut mitenkään tietää teidän tulevan tänne tylyttämään ja lyttäämään minua saati kaikkea muutakin.

En siltikään lähtenyt vetämään samaa linjaa eli haukkumaan, vaikka olisin voinut helposti sen tehdä. Esimerkiksi olisin voinut kertoilla parista mustasta, jotka teki mieli naulata muuttaessa pois siihen ulko-oveen ja jättää lappu, että senjasen omaisuutta. En tehnyt enkä edes kirjoittanut. Siististi hoidin kaiken ja yritin tehdä sinulle kaiken mahdollisimman helpoksi hakea tavarat jne. Yritin jopa pakata sun kamppeita nätisti ja mahdollisimman hyvin. Tässä otin huomioon myös vuokraisännän mahdolliset käynnit siellä ennenkuin sinä pääsisit sinne. Tein ison työn. Siinä kunnossa. Niillä voimilla, mitä voi vain kuvitella olevan koronassa ollessa kovassa kuumeessa ja heti sen jälkeen kerkeämättä toipua ollenkaan tehdä muutto kaikkine karvoineen. Ja täysin yksin tein sen.

Olisin siis voinut olla ilkeä jo siellä, mutta myös täällä. Enpä ollut.

Ja miksikö? Koska ei kuulu luonteeseeni muunlainen kuin ajatella sen ihmisen parasta, jota rakastan.

Edelleenkin toivon sinun olevan onnellinen, missä ikinä oletkin. En osaa ajatella pahasti. En, vaikka ehkä pitäisi. Mutta kun nyt tuli ilmi näitä asioita vähän toisessa valossa enkä voi puhua kanssasi, et anna siihen mahdollisuutta, joudun etenemään muilla tavoin. Pahoitteluni siitä, mutta et jättänyt muita vaihtoehtoja.

Surullinen oon tämän takia, että joudun toimimaan näin. En ikinä olisi halunnut meidän kummankaan joutuvan tähän.

5

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi miten jalo ihminen oletkaan...

      • Anonyymi

        Sen verran jalo, että kaksi vuotta otin itse niskaani kaikenlaista jaskaa. Maanantaina tulee käännekohta ja silloin nostetaan myös muitakin asioita esille kuin vain tämä.


      • Anonyymi

        Voi miten järkevä ihminen oletkaan kun märsyät tämän tunteisiin voimakkaasti eläytyvän satusedän tarinoiden yhteudessä, joissa ei ole päätä eikä häntää


    • Anonyymi

      Se tekee gutaa

    • Anonyymi

      Ugh

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe