Kasvikset saa helposti täyteen ja lihakin riittää.

Anonyymi-ap

Hirmu marmattamista ollut uusista ravintoSUOSITUKSISTA ei siis MÄÄRÄYKSISTÄ.

Mikä on ongelma? Aamulla syö täysjyväpuuron mehun kanssa ja toki se syntinen kahvi makeutusaineella ja vaikka piimällä, jos siltä tuntuu. Itse juon teetä.

Päivällä pussillinen ranskalaisia sinappikurkku salaatilla, ketsupilla ja yhdellä makkaralla ((lihaa+lihaa korvaavia (lattialle tippuneet jätepalat) yht.51%))

Illalla sitten iltapuuro. No jääkö nälkä, jos joutuu syömään "vain rehuja"? Ruokasuosituksesta mölisijät ovat vain ideaalisesti vastaan ja syövät joka tapauksessa epäterveellisesti.

Pelkästään jo makaronin sekaan voi laittaa sekaan purkillisen tomaattipapuja (420g/79c), sekä herkkusieniä (230g/93c) siihen 2-3 purkkia tonnikalaa, tai vaikkapa itse maustamia kananfileitä paketin.

On kumma jos ei änkyrälläkin tule maha täyteen.

11

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tota sun makruteseptiä koetan lähiaikoina. Ainakin kuulostaa hyvältä.
      Itse olen blandannut vain paistettua sikanautaa tai kypsennettyjä siskonmakkaroita (wurst) makarooneihin.
      Muuten ollaan suosituksissa samoilla linjoilla.

    • Anonyymi

      Kuka noita eliitin suositteluita jaksaa tutkistella. Kiak nyt kaikkea saa ostaa mitä on myytävänä, ja minkä omalla rahallaan kaupasta lunastaa. Ötökkäsoijatekolihatransu-proffat voivat kalkattaa mitä lystäävät

    • Kesällä ja alkusyksyllä tulee varmaan syötyä suositusten mukaan kasviksia, mutta talvella ei ihan joka päivä. Punaista lihaa syön aika vähän, kanaa enemmän. Juustoa leivän päällä ja raasteena ruuanlaitossa. Maitoa en juo, mutta muuten maitotuotteita käytän jonkun verran niin kuin esim. jo mainittua juustoa.

      Suomalaiset syö aika paljon makkaraa, leikkeleitä, juustoa, lihatuotteita ja juovat aika paljon maitoa. Eivät toki kaikki, mutta aika monen ostoskärryssä näkyy nämä tuotteet. Kasviksista suositaan eniten kurkkua, tomaattia, jotain salaattia ja ehkä porkkanaa ja paprikaa ja hedelmistä banaania, mandariinia, appelsiinia ja omenaa. Leivistä eniten ruisleipää. Peruna on ruuanlaiton perusta aika monella, mutta nykyisin myös riisi ja pasta.

    • Itsekin käytän perunaa, riisiä ja pastaa. Kavsiksista eniten kesällä tomaattia, kurkkua, paprikaa, parsakaalta, salaatttia ja sitten vaihdellen joitain muita. Muina vuodenaikoina syön esim. juureksia, ison tomaatin sijaan pikkutomaattia, salaattia, pakastevihanneksia, tölkkivihanneksia. Yleensä ostan kasviksia ja hedelmiä sesongin mukaan, en toki kaikkia, mutta useimpia.

    • Anonyymi

      Juu siis varsin tyhjänpäiväistähän tuo nyt nähty ulina on. Valtaosaa valittajista eivät ole aiemmatkaan ravistemussuositukset kiinnostaneet, joten eihän heillä mikään muutu. Mitä kasviksiinntulee, niin niitä on tosiaan "kasvisvihajankin" ruokaan lopulta helppo lisätä, jos tahtoo. Laittaa enemmän sipulia ja laittaa ruokaan tomaattikastikkeen. Jo ihan vain tuolla saa lisättyä äärimmäisen helposti kasviksien määrää, jos ei muuta "pysty" syömään. Keittoon voi pelkän liemen sijaan tehdä pohjaksi sosekeiton, eikä sitä edes huomaa syövänsä enemmän iiiiik kasviksia. Pataruokiin on helppo lappaa juuresta ja vihannesta sekaan ja tosiaan laittaa samaan ruokaan vaikka niitä papuja ja sitä lihaa, niin syö ihan huomaamattaan vähemmän lihaa. Helppoa jos tahtoo. Äärimmäisen vaikeaa, jos vastustaa ihan vain periaatteen vuoksi.

    • Tatu ja Patu vaihtavat lihan piparkakkutaikinaan. Hyvähyvä.

      Minäkin kannan korteni kekoon ja sanoitin uudelleen "Piippolan vaarilla" -laulun. Vuoden 2024 versio kuuluu näin:

      Piippolan vaarilla oli talo.

      • Anonyymi

        Kai se vaari nyt voi kasvattaa porkkanoita ja tomaatteja ja kaaleja jne. Ovat paljon hiljaisempiakin, kun eivät jatkuvasti mölyä siellä ja täällä.


    • Anonyymi

      Olen ostellut nyt kaikkea jännää vege-hyllyiltä. Tofua kanan tapaan, ai nam! Kikherneitä, oikein hyviä salaatissa! Punaisia linssejä, tomaattikeittoon ja kastikkeisiin!

      Seitan-chilinakkeja ja härkäpapuhiutaleita, vielä maistamatta.

      En noin yleisesti oikein lämpene isosti prosessoiduille syötäville. Ovat myös aika hintavia ja niissä on törkeä määrä energiaa 🤯. Niillä hiilari- ja rasvamäärillä jaksaa tikittää ja hyppiä koko päivän ja puolet yöstäkin. Maussa ei ole ollut vikaa.

      xLiner

      • Anonyymi

        Monet noista vegejutuista ovat parempia kuin liha.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monet noista vegejutuista ovat parempia kuin liha.

        Olen joskus syönyt Hesessä jonkun vegehampurilaisen. Oli hyvää! Helppo uskoa että maistuvat paremmilta.

        xLiner


    • Anonyymi

      Se mättää, että ajoitus on asetettu tähän budjettikäsittelyn alkamisajankohtaa.
      Ajoitus, se ajoitus saa aiheen haiskahtamaan.
      Vilma

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 97
      1691
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1474
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1397
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      57
      1316
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1288
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      745
    Aihe