Ei ne suuret tulot vaan pienet menot.

Entä jos tulot ovat nolla niin sitten ei voi olla pieniä menoja koska jokainen meno on äärettömän suuri.

Yhdenkin euron meno on äärettömän liian suuri.
6162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sanoppa kenellä on tulot 0 euroa ja sitten vielä mukamas menot.Niin voiko entinen yrittäjä päätyä tuohon tilanteeseen että 0eur tulot.

Äänestä
  • Minulla oli tässä muutama vuosi sitten tulot -800€, eli oli tuon 800e tappion puolella. Silti minulta meni mm. Yle-vero, koska se menee ammatinharjoittajalta YEL-tulon mukaan. Lisäksi jouduin maksamaan eläkemaksut, jotka nekin menee tuon YEL-tulon mukaan, vaikka tuloja ei olisi lainkaan.

    Ja koska olin ammatinharjoittaja, niin oli ihan turha mennä vinkumaan toimeentulotukea tai muutakaan sosiaalitukea. Siinä oli vuosi katselemista!

    Nyt joku älykääpiö kysyy, että miten tälläinen on mahdollista! Kyllä tälläinen on täysin mahdollista, koska iso yhtiö voi siirtää hankintojaan omien tappioiden tai lakkojen vuoksi, jolloin ammatinharjoittaja, jonka tulot tulee isolta yhtiöltä, jää ilman tuloja. Joku apinaporukka lakkoilee ihan huvikseen, niin se kostautuu meille ammatinharjoittajille, jotka ollaan siinä ketjun päässä. Minunkin rahat meni 1,5 vuoden päähän! Ja vielä samaan aikaan valtion piti maksaa minulle tiettyä korvausta, joka sovittu jo aikaa sitten neuvotteluissa meille ammatinharjoittajille, niin siihen iski rahoitusleikkuri ja niin nekin rahat meni 1,5 vuoden päähän.

    Jos joku väittää, ettei pärjää toimeentulotuen 9€/päivä ravintoon määritellyllä summalla, niin sanon, että hän ei edes tiedä, miten selvitään, kun koko vuoden tulot on sen 800€ miinuksella, jostain on vaan raatava ruokaa pöytään. Älkää valittako turhasta!

    1Äänestä

Toimeentulotukeen syydetään miljardeja vuosittain. Sillähän ostaa jo
kaupan tyhjäksi ruokatavaroista. Jättää vaan kaljat ja tupakat kauppaan.
Turhia menoja kun karsii pois, niin saaduilla rahoilla pärjää ihan mainiosti.

Äänestä

Aikas homma sinänsä että yrittäjällä ei mukamas oikeutta edes toimeentulotukeen ja samaan hengenvetoon kannustetaan ihmisiä yrittäjäks. Yhden ukon tiedän joka teki kirvesmiehen hommia35vuotta eikä tarvinnut ilmoitella lehdissä kun muuten oli kontakteja.Nyt toi ukkeli 70v.Jos liiketoimintaa niin tarvii olla kumppani joka käy töissä ja säännölliset tulot.Köyhyyspalstalla ihme maukunaa että palkkaa tarvii saada niin saakelisti mutta ei tajuta sitä mitä kuluja yrittäjälle.

Äänestä

No jokainenhan on itse vastuussa itsestään! Jos ei käy töissä eikä siten hanki rahaa, niin voi voi! Omahan on valinta!

Äänestä

Mitäs se yrittäminen oikeen on jos kädestä suuhun elää eikä pääomaa jää yhtään sivuun.Ei ole kaksista yksityisyrittäminen suomessa kun pitkiä päiviä ja viikonloput ehkä vapaata, entäs kesäloma nooh omasta pussista.Jos niin työteliäs on ollut että yrittäjä niin luulis jos loppuu toiminta niin jotain muuta työtä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Entä jos tulot ovat nolla niin sitten ei voi olla pieniä menoja koska jokainen meno on äärettömän suuri.

Yhdenkin euron meno on äärettömän liian suuri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu