Suomessa on ulkomailla asuvia politiikkoja ja Suomen armeija on Natossa ja Suomessa on käytössä Euro
Itsenäisyyspäivä 2024 kaikki on menetetty
Anonyymi-ap
19234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itsenäisyydestä on päivä jaljellä. Sekin kohta varmaan häviää kuin pieru saharaan.
Onneksi on vielä koulutus ja terveyspalvelut maksuttomia.
Mutta terveyspalvelut monissa paikoissa täysin jumissa paitsi yksityiset.
Maatalousyrittäjät ovat itsenäisiä elinkeinon harjoittajia on meillä jotain omaa
Suomen kansa on aika noloa kansaa.
Kansa on vaihtumassa maahanmuuttajilla ei täällä kohta ole suomalaisia.
Paraatissa marssii 2030 kolmasosa värillisiä.
Hyvä ettei nuoret ymmärrä mitä tarkoittaa Itsenäisyys eivät ole eläneet itsenäisessä Suomessa eivätkä tiedä muuta kuin Euron
Itsenäinen Suomi on unohdettu vanhukset yrittävät pitää ääntä mutta katoavat some massoihin.
Jos tämä kaikki olisi tapahtunut yhdessä vuodessa 90 luvulla Suomessa olisi sisällissota kuten Georgiassa missä kaikki on tapahtumassa tällä hetkellä.
Suomea on hivuttamalla hivutettu likaiseen globalismiin.
Suomen nuoret on aivopesty eivät tiedä asioista mitään koska kaikki on valmiina olemassa syntyneet tähän aikakauteen.
Sosiaalinen maailma vie ajatukset muualle uutisista vain kolmasosa nuorista alle 245 vuotiaista tietävät sodasta Ukrainassa ja vain kymmenessä tapauksessa tietävät Lähi-Idän konfliktista.
Ja samoista lähtökohdista valitaan nykyisin politiikot ,joten minkälaisia ratkaisuja sitten voi olettaa näiltä löytyvän?
Ovat ministeripaikkojen ja meriittien perässä niitä kierrättävät ,mutta kaikki muu näyttää sitten menevänkin päin ...............
Hyvä jamma on viety Suomesta pois.
Lapsikin tiesi vielä 90 luvun alussa että Venäjä on paha mutta Ruotsi on vielä pahempi jääkiekossa ei ollut muuta kuin uutisia ja urheilua.
Mitä enemmän näitä vanhempia katoaa äänestyspaikoilla sitä enemmän tulee uusia ei hyväksyttävä asioita äänestettäväksi Natoon ei olisi menty vielä 2000 luvun alussa 70 luvulla syntyneiden äänestäjillä.
Päätösvalta, valuutta ja rajat viety. Mitä jää jäljelle.
Suomi on Natossa ja EU : ssa , mitä on itsenäisyydestä muuta kuin rippeet ...
Suomi voisi aivan hyvin tehdä rauhaa rakastavan Venäjän kanssa uudelleen Y.Y.A sopimukseen pohjautuvan paktin. Venäjällä ei ole mitään sotilaallisia suunnitelmia Suomen suhteen tai varalle. Joskus kuitenkin venäläisten on puolustettava etujaan , kuten marraskuussa 1939 , kun Suomen armeijan tykistö avasi tulen kohti Mainilaa .