Suomen oopperaihme on ällistyttävä ilmiö musiikkimaailmassa senkin vuoksi, että Kaarle kuninkaan metsästystä lukuun ottamatta oopperataiteemme suurimmat saavutukset ovat keskittyneet viime vuosisadalle ja vähälukuisesta kansasta on noussut monta lahjakasta oopperasäveltäjää.
Vaikka suomen kansallisoopperana pidetään Madetojan Pohjalaisia oopperaa, on suomessa vaikuttanut tätä huomattavasti merkittävämpiäkin ja kilpailuissa jopa kansainvälisesti palkittuja musiikkidramaatikoita.
Suomessa on pieneen väkilukuunsa nähden, jos sitä vaikka vertaa väkiluvultaan paljon suurempaan oopperamaahan, Italiaan, hämmästyttävän korkea oopperataiteen taso, vaikka on suuren väestömäärän vuoksi luonnollista, että oopperoita on saapasmaassa sävelletty historian aikana paljon enemmän kuin suomessa.
Suomen viime vuosisadan oopperataiteen taso ylittää vertailussa monet muut maat, jopa Italian ja Ranskan, jotka voidaan lukea musiikin suurmaihin oopperatuotannon volyymillä mitattuna.
Joskin niidenkin viime vuosisadan oopperasäveltäjät ovat jääneet aika tuntemattomiksi, eikä hittioopperoita ole juuri syntynyt missään, mutta se johtuu myös siitä, että näiden maiden säveltäjät astuivat suomalaisia säveltäjiä paljon aiemmin modernismin tielle perinteisen tonaalisen melodian tappioksi, kun suomessa oikeastaan vasta Bergmann viljeli rohkean modernia sävelkieltä oopperassaan Laulava puu.
Saksalainen Richard Strauss lienee Alban Bergin Wozzeckin ohella harvoja poikkeuksia, joista on tullut laajemmin tunnettuja oopperan alalla. Schönberg monodraamaansa Erwartung lukuun ottamatta tuskin herättää yleisössä samaa vastakaikua, eikä se olekaan mikään suuri mestariteos.
Suomi ei voi kilpailla oopperoiden ja niiden säveltäjien määrällä, vaan vain niiden laadukkuudella, pidemmän historiallisen perspektiivin omaavaan Italiaan nähden, jonka oopperataide ulottuu renessanssiin asti.
Mutta tästä huolimatta suomen saavutusta on pidettävä pohjoismaisessa ja jopa maailman mittakaavassa ainutlaatuisena.
Se on vain hämmästyttävää, miten vähän suomalaisia oopperoita on levytetty, kun ajatellaan, että jo Verdiltä hänen kaikki oopperansa on julkaistu kaupallisilla äänitteillä.
Mikä on viime vuosisadan paras oopperamaa?
Anonyymi-ap
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542338
- 622232
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p141747- 621552
- 521522
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit104821Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118777Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33758- 40713