Kannattaa intji

Anonyymi-ap

Pistää glukosamiinia sen kollageenin kylkeen. Glukon saantisuositus on 1500 mg/vrk. Se sopii jos on nivelvaivoja. Kyseessä on elimistölle tuttu aminohappo jonka yliannostusrajoista ei ole oikein kunnon tietoa. Kollageeni helpotti minun jännevaivaani joten se toimii. En tiedä paransiko se vaivaani fyysisesti vai nitistikö se oireiden eli kipuilun tunteen (vai molemmat mukana) mutta joka tapauksessa se toimii. Kivunlievitys mahdollistaa liikkumisen mikä itsessään tukee nivel- ja jännevaivaisia, kunhan liikuntaa ei harrasta liikaa.

Kipu lopulta varoittaa liiallisuuksista, jos ei muuten. Kollageeni toimii suunsisäisesti ja iholle levitettynä sen imeytyminen on heikkoa tai olematonta, kun luin juuri netistä. 10-15 grammaa päivässä on kollageenin saantisuositus ja yliannostusraja on vähintään 20 grammaa. Ilman ravintolisiä nuo lukemat tuskin täyttyvät. Glukoa en ole vielä kokeillut. 25-v. lähtien on keskityttävä kollageenin saantiin ja 30-v. keskityttävä D-vitamiinin saantiin. Netissä vilisee juttuja miten se ja se aine imeytyvät alentuneesti kun ikää tulee lisää, joten antaa mennä ja nauttia valmisteita kuten haluaa.

Ongelmana on mahdolliset yliannostukset pitkässä juoksussa ja jos omaa laajan repertuaarin sitä sun tätä, niin mahdollisten sivuvaikutusten selvittäminen on vaikeaa. Fineli.fi on sivusto mistä löytää tavallisen ravinnon sisältämien energiamäärien, vitamiinien ym. tietoja annoskohtaisesti. Siihen on turvauduttava mikäli henkilö alkaa kokemaan haittavaikutuksia. Vaikutukset voivat aina johtua myös jostain ihan muusta. Jos mikä tahansa vaiva ilmaantuu niin ensimmäisenä on tutkittava kilpirauhanen sekä borrelioosin mahdollisuus.

1

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wikipediassa lukee:

      "Glukosamiini on nivelissä luonnostaan olevaa ainetta, joka vähenee iän myötä, ja siksi sitä käytetään nivelten rappeutumisen ehkäisemiseen ja hoitoon. Suomalaisessa Käypä hoito -suosituksessa todetaan, että glukosamiini saattaa lievittää nivelrikkokipua ja/tai parantaa toimintakykyä, vaikka tulokset ovat ristiriitaiset"

      Toisaalta sillä on myös immunosuppressiivisia vaikutuksia, ja koe-eläimissä on havaittu että se aiheuttaa insuliiniresistenssia, tulokset ihmisissä ovat olleet ristiriitaisia.

      Immunosuppressive effects of glucosamine
      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12176986/

      Effectiveness and Safety of Glucosamine in Osteoarthritis: A Systematic Review
      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37489348/

      Mutta se on vähemmän haitallinen kuin tulehduskipulääkkeet, näitä vaivoja pitäisi hoitaa kuitenkin mikrobilääkkeillä, glukosamiini ei kai paranna mitään, ainoastaan hidastaa nivelrikon etenemistä ja vähentää jonkin verran oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      90
      1757
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      954
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      681
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe