Haluaako hallitus että tuomme kaiken ulkoa?

Kaiken mitä suuhumme laitamme? Ensin on hermoja raastava EU, n byrokratia nippeleinen ja nappeleineen ja typeryyksineen. Lomaketta lomakkeen perään.
Sitten kova raskas fyysinen työ jonka palkkana ei saa juuri mitään itse pitää, kaiken kukkuraksi velkaa on jota ei kyetä lyhentämään kun kaikki menee elämiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=7bnvhT__STg
Ihan oikeasti on vaarana että suomesta loppuu maatalous kokonaan ja emme ole enää omavaraisia
Meillä on hyvä maatalousministeri mutta hän on vailla työkaluja, EU on se joka määrää ja sekoitta kaiken päälaelleen.
Ei tarvitse olla ennustaja kun tietää, että joku sitten lunastaa konkurssin menneiden tilat.
15153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mietitäänpä:

- EU on historia megalomaanisin byrokratiahimmeli.

- Ja sSn on luoneet poliitikot.

Joten kun asiantuntemus on nolla ja ratkaisu byrokratia, niin yllättyykö kukaan kun se ei toimi.

Ja kun ruoasta on kyse, on seuraus nälkä.

Äänestä
  • Bill Gates ostaa suomen viljelysmaat.

    Äänestä

SAK:lla on megahyvä vientituote: työpaikkojen vienti ulkomaille !

Äänestä

Ei hallitus vaan sen isännät. Ei meidän poliitikkomme päätä enää mistään.

Äänestä

Harmi kun päättäjät tyhmiä Helsinkiläisiä. He eivät halua Suomalaista ruokaa, koska niillä varaa kalliimpaan.

Äänestä

Eu ajanut alas kaiken tuotannon.

Pitäisi katsoa Mitkä maat Hyötyy Suomen oman tuotannon alasajosta. Ja kyseenalaistaa, miksi nöin tehdään?

Kun täällä suljettiin turvesuot. Mihin tuotantoa lisättiin?
Mistä turve tuodaan tänne?
Onko muka Parempaa saastuttamista , kun se tehdää muussa maassa?

Sama esim turkistarhaus. Jos loppuu täältä. Lisääntyykö muualla?
Huonommissa oloissa?
Muualla, jossa Suomen lainsäädäntö ja tarkastus ei voi asioihin vaikuttaa. Onko se muka etu?

Siankasvatus. Kun loppuu täältä. Ei Suomi voi enää tarkkailla tiloja, tuotantoa, joka tapahtuu muissa maissa. Onko se muka parempi niin?

Suomen Omavaraisuus on ajettu alas
Miksi tämä on sallittu?

Ruoka, hyödykkeet, päivittäistavarat. Näitä Pitäisi tuottaa Suomessa. Ei ulkomailla!

Suosi suomalaista, ei onnistu. Ei ole juurikaan mitään jäljellä.

Herätyksen paikka päättäjille!

Suomalaista tuotantoa pitää tukea. Saadaan työpaikkoja!

Eu hun pitäisi vaikuttaa, jotta Suomessakin voidaan jotain tuottaa!

Äänestä

Eu n tarkoitus on Hallita maita
Eu n päägutuna. Taas vonläyer.
Miksi hän on Itsevaltiaan tavoin. Asettunut ehdolle?

Ainoana Ehdokkaana?????

Äänestä

Ilman öljyn ja esim Potassiumin kaltaisia lannoitteita Suomen omavaraisuus maataloudessa oli tosiasiassa vain naurettava illuusio jota pidettiin yllä "Talvisodan hengessä" tai sitten jotain muuta samanlaista PELLEILYÄ! Traktorit eivät kulje eikä maa kasva ilman ulkopuolisia resursseja joita vielä joskus Kekkonen-Koivisto hallintokaudella pääosin muuten tuotiin Venäjältä.

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/12/image-11.png

Pää pois perseestä Suomipoika. Muuten se hyvällä lykyllä jää sinne kiinni ;=))

Äänestä

Vassari haluaa tuoda naisille kaikki suuhun laitettava ulkomailta nimittäin mustat makkarat. Suomimakkara ei vassariakalle kelpaa

Äänestä

Ei kukaan niin tyhmä kuin suomalainen. Hallitus meillä on sellainen kuten tyhmät ansaitsee.
Mistä löytyisi Suomen puolustaja ja suomalaisten etujen ajajajia.
Muuta ei kuule kuin mitä ne meistä nyt ajattelee, eikö ne suomalaiset maksa kaikkien kuluja.
Suomalaisilta leikattaan se mikä menee vieraiden elatukseen joka vuosi.

Äänestä
  • "Mistä löytyisi Suomen puolustaja ja suomalaisten etujen ajajajia."

    Ei ainakaan demareista. Heille oman kansan etu-ajattelu on vahingollista.

    Äänestä

  • Persut vastustaa ainoana puolueena haitallista maahanmuuttoa. Se ottaa suomalaisten rahaa yhä vain enemmän. Muut eivät edes tunnusta että on olemassa haitallinen maahanmuutto.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Persut vastustaa ainoana puolueena haitallista maahanmuuttoa. Se ottaa suomalaisten rahaa yhä vain enemmän. Muut eivät edes tunnusta että on olemassa haitallinen maahanmuutto.

    Se ottaa valtion rahaa viitisen miljardia euroa joka ikinen vuosi vähintään.

    Äänestä

Punikit vihaa omaa maataloutta, ei oikeisto. En sano kokoomusta kuitenkaan oikeistolaiseksi vaan kulttuurimarxilaiseksi puolueeksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaiken mitä suuhumme laitamme? Ensin on hermoja raastava EU, n byrokratia nippeleinen ja nappeleineen ja typeryyksineen. Lomaketta lomakkeen perään.
Sitten kova raskas fyysinen työ jonka palkkana ei saa juuri mitään itse pitää, kaiken kukkuraksi velkaa on jota ei kyetä lyhentämään kun kaikki menee elämiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=7bnvhT__STg
Ihan oikeasti on vaarana että suomesta loppuu maatalous kokonaan ja emme ole enää omavaraisia
Meillä on hyvä maatalousministeri mutta hän on vailla työkaluja, EU on se joka määrää ja sekoitta kaiken päälaelleen.
Ei tarvitse olla ennustaja kun tietää, että joku sitten lunastaa konkurssin menneiden tilat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu