Headland Lahti

Anonyymi-ap

Headland-festareiden järjestäminen Lahden Niemessa Joutjoen suiston vieressä, aiheuttaa useita ympäristöhaittoja luonnolle ja eläimille. Tässä vain osa haitoista:

Meluhaitat

Vaikutukset eläimiin: Kovaääninen musiikki ja ihmisten aiheuttama melu häiritsevät paikallisia eläinlajeja, erityisesti lintuja, joiden pesintä ja ravinnonhankinta häiryyntyvät.

Lähialueen asukkaat: Myös alueen asukkaille on häiritsevää, järven rannalta melu kuuluu kauas. Yleensä tapatumassa on soitettu liian isolla volyymillä, ottaen huomioon tapahtumapaikka.

Roskien ja jätteiden leviäminen

Festivaalikävijät jättävät suuria määriä roskia, kuten muovia, tölkkejä ja ruokapakkauksia, jotka päätyvät vesistöön. Eläimet voivat syödä roskia tai jäädä kiinni esimerkiksi muovijätteisiin, mikä aiheuttaa sairauksia tai jopa kuolemia. Myös vaarallisia aineita, kuten öljyä tai kemikaaleja päätyy helposti vesistöön, mikä heikentää vedenlaatua ja vahingoittaa vesieliöitä.

Häiriöt ekosysteemissä

Tapahtuma-alue sijaitsee ihan vesistön vieressä ilman suoja-alueita. Ihmisten suuri määrä häiritsee harvinaisia tai uhanalaisia lajeja.
Eläimet voivat joutua jättämään reviirinsä tai pesimäalueensa ihmishäiriöiden vuoksi. Olisi tärkeää jättää tapahtuman ja vesistön väliin riittävän suuri suoja- alue. Aitaaminenkin olisi suotavaa.

0

1764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        207
        3586
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        13
        3376
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        73
        2549
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        9
        2175
      5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        51
        2055
      6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        8
        1904
      7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        41
        1717
      8. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1591
      9. Mikä kaivatussasi

        kolahti? 💥
        Ikävä
        72
        1153
      10. Kenen luo menisit nyt

        jos se olisi mahdollista?
        Ikävä
        74
        1140
      Aihe