https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/eda68ab5-456d-4ef0-8cdc-636d7b4ccbc5
"Puheessaan Stubb nostaa esiin maailman myllerryksestä myös kolme prioriteettia Suomen ulkopolitiikan kannalta. Ensimmäiseksi hän mainitsee Suomen lähialueen turvallisuuden. Suomen on hänen mukaansa pidettävä huolta siitä, ”että meille ei tapahdu sitä, mitä me esimerkiksi näemme Ukrainassa”.
Toinen Suomen prioriteetti on maailmanjärjestyksen muokkaaminen niin, että siitä tulee sääntöpohjainen, ja että se tuo tasapainoa maailmaan. Kolmanneksi hän nostaa esiin sääntöpohjaisen vapaakaupan.
– Koska jos me ajaudumme nurkkaan, niin hirveän helposti ollaan tilanteessa, jossa isot ikään kuin päättää meidän puolestamme."
Eikö haluta jo myöntää, ettei Suomi ole, eikä ole ollut vuosiin enää itsenäinen.
Suomen asioita ovat isot päättäneet jo vuosia suomen asioista, eikä vasta, jos ajaudumme nurkkaan.
Suomi on jo nurkassa päätösten suhteen.
Suomen politiikkaa on ajettu eu normien mukaiseksi.
Suomi ei ole itsenäinen eu päättää suomen ja suomalaisten asioita.
Viimeisin, jonhon Suomi liittyi on natoon, joka päättää Suomen asioista.
Eu ja nato huolehtivat siitä, että suomalaisten verorahat katoaa muualle, kuin suomalaisten itsensä hyväksi ja se on muka oikea ja hieno asia, päättäjien mielestä.
Eivät päättäjät ole eu:ta ja natoa vastaan, hehän saavat sieltä itselleen hyväpalkkaiset virat ja monenlaisia palkkioita.
Suomalaiset eivät sieltä mitään palkkioita saa, ainosataan jotuvat osallistumaan sotiin, joita nato ja eu huseeraa suomalaisten päälle.
On siinä hyvä palkka suomalaisille, jotka verorahansa luovuttavat eu:lle ja natolle!!!
Suomi ei ole ollut itsenäinen enää aikoihin
Anonyymi-ap
2
205
Vastaukset
- Anonyymi
Parempi osana EU:ta ja Natoa.
Kuin osana Venäjää.
Sitähän olit sanomassa?- Anonyymi
Niin. Että väestönvaihto jatkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988