Otin just kysteiinin

Anonyymi-ap

Ennaltaehkäisevä vaikutus, kuten tiedämme 😉. Preparoin itseäni ennen tosikoitosta. Niin mä tein myös viikko sitten. Liotin suussani ennen nielaisua. Niin kovin pahanmakuista, että sen on PAKKO olla terveellistä. Ylipäätään näissä vitamiineissa on se hyöty että ne vievät näläntunteen. Kyllä mulla olisi varaa painaa jopa 10 kg vähemmän ja siltikään en olisi pelkkää luuta ja nahkaa. Olen miettinyt sitä että ehkä edes yhden ravintoaineen puute johtaa helpommin näläntunteeseen - Elimistö ikään kuin "janoaa" vielä jotakin enemmän.

Nämä pillerit toimivat ainakin itselläni. Välillä vatsani tosin juttelee minulle. D3-kalsium ja siihen vielä kromipilleri päälle niin ne lisäävät kyllä vatsan mouruamista. Kyse EI siis ole näläntunteesta. Uskon viranomaisia sen verran että kunnioitan heidän asettamiaan ravintoainekohtaisia toksisuusarvojaan eli jätän tietysti pelivaraa sen suhteen. Myrkyllisyyden raja ei tarkoita sitä että juuri siihen pisteeseen tai sen hilkulle kannattaisi itsensä saattaa. Puhun siis pitkän aikavälin vitamiininautinnoista. Yksittäisannoksena hyvinkin suuri määrä ei tunnu välttämättä missään mutta siitä ei ole mitään hyötyä itse elämän kannalta.

Eräät yrittävät päteä (palstan ulkopuolella) leikkimällä jotain viranomaisia. D:n suhteen ne kehottaa ottamaan pelkästään lisien muodossa sen 100 mikrogrammaa. Se on se virallinen riskiraja. Entäs tavallinen ruoka, kun sen avulla saa vielä muutaman mikrogramman lisää? Tervemenoa vaan jos oma extremismi johtaa aikuisilla ihmisillä siihen että sisäelimet sakkaavat kun yritetään tavoitella itse jumaluutta 😅. Ennemmin luotan itseeni sekä siihen mitä selvittelen. Tämä on kuin tervettä journalismia eli selvitän itse asioita sen sijaan että uskoisin sokeasti mitä joku mututuntumalla väittää.

9

242

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän sitä tiedä vaikka saat jonkun lajakkaan ripulin noista, jos ei masu tykkää kokeiluista 😀

      • Anonyymi

        Mitä nyt tämän lyhyen kuurini aikana olen huomannut niin kromin myötä tavaraa on tullut helpommin ulos. Se on silti ollut kiinteää tavaraa. Virallisesti puhutaan makroaineenvaihdunnasta eli että kromi edistää sitä. Minusta se kuulostaa vain hienommalta versiolta suolihuuhtelulle ;).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä nyt tämän lyhyen kuurini aikana olen huomannut niin kromin myötä tavaraa on tullut helpommin ulos. Se on silti ollut kiinteää tavaraa. Virallisesti puhutaan makroaineenvaihdunnasta eli että kromi edistää sitä. Minusta se kuulostaa vain hienommalta versiolta suolihuuhtelulle ;).

        No niinpä. Oletko sairastanut tänä syksynä nuhaa tai muuta flunssaa? Kromin pitäisi lieventää ainaki. imeskelytabletteina oireita. Jonkunmoinen tappava vaikutus sillä siis taitaa olls. Ehkäpä suolistosi puhdistui vain vanhasta mikrobikannasta :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niinpä. Oletko sairastanut tänä syksynä nuhaa tai muuta flunssaa? Kromin pitäisi lieventää ainaki. imeskelytabletteina oireita. Jonkunmoinen tappava vaikutus sillä siis taitaa olls. Ehkäpä suolistosi puhdistui vain vanhasta mikrobikannasta :)

        Kiitos kysymästä. Mulla oli about v. 2017 talvella nihkeä flunssa. Käytin inkivääriä silloin. V. 2022 kesällä pandemia iski minuun hyvin voimakkaasti. Olin pari viikkoa kuolemankielissä (tai ehken nyt sentään ihan 😂). V. 2023 syyskuussa minulla oli myös parin viikon flunssa mikä oli lievempi. Saattoi olla sama kuin v. 2022 mutta toleni olivat kasvaneet niin se tuntui lievemmältä. Vitamiinit aloitin vasta tämän vuoden puolella. Valkosipulin aloitin joskus 2020-luvulla ennen kuin olin sairastunut. Hunajan syönnin taisin aloittaa tuolloin v. 2022 kun makuaistini lähti. En liiemmin pitänyt hunajan mausta sitä ennen. Ruisleipä maistui karvaalta, että semmoista. Lapsena ja teininä sairastelin turhankin paljon mutta aikuisiällä kylläkin vähemmän. Viinaa mulla on vain rajoitetusti täällä nyt, mutta HAHAA!!! Mullapas onkin yskänlääkettä :). - AP.


    • Elimistössä voi olla paljon haittamikrobeja, vaikka ei olisi mitään todettua sairautta. Suoliston dysbioosi on yksi ongelma, mutta myös ihossa ja suussa on paljon haittamikrobeja. Edullisin ja tehokkain tapa päästä eroon näistä on mobilisoida immuunipuolustus niitä vastaan erilaisilla ravintolisillä ja antimikrobiaaleilla. Mikäli haittamikrobeja on paljon ja immuunipuolustus toimii, se aiheuttaa oireita ja tie on pitkä kuljettavaksi.

      Kromi ei ole tärkeä ravintolisä, sitä tuskin moni käyttää. EFSA (Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen) ei pidä sitä välttämättömänä, eikä anna sen vuoksi saantisuosituksia. D-vitamiinia ja kalsiumia en myöskään suosittele, koska niistä ei yleensä ole hyötyä. On olemassa paljon hyödyllisempiä ravintolisiä, niitähän on vähintään tuhansia erilaisia, miksi käyttää niitä huonompia?

      • Anonyymi

        Mä käytän niitä mitä sattui olemaan monivitamiinipurkin kyljessä. Katsoin että joidenkin aineiden saanti oli niukkaa niin panostin enemmän tiettyihin. Siinä oli kuitenkin lähes tai jopa 20 eri vitamiinia ja kivennäisainetta mitä aloin peilaamaan. Aminohappoja on vissiin 20 kpl. Kysteiini on vain yksi niistä 💊. Sekavaa settiä se joka tapauksessa on mitä nauttii ja kuinka paljon. - AP.


    • Anonyymi

      Voitin mä jälleen fifaturnauksen vitskujen voimalla. Konjakki on kaksiteräinen miekka siinä botille pärjäävyyden suhteen. Kenttä on iso eli fifassa täytyy osata nähdä koko kenttä, etenkin hyökkäyssuuntaan. Putkinäkö asettaa helposti haasteita. Olin välierässä Englantia vastaan jo 2-0 häviöllä rankkukisassa mutta voitin sen lopulta kuudennessa laukojaparissa 4-3. Englanti on kyllä maailman huonoin joukkue rankkukisassa irl.

    • Anonyymi

      Ällöt vanhukset kirjoittelee 🤮🤮🤮

      • Anonyymi

        No mitäs gubbelle kuuluu 🙂? Halusit siis reaktioni ja reaktioni myös saat. Perustele kantasi. Todisteet. - Terv. AP jälleen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      49
      1155
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    4. 68
      722
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      678
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      530
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      490
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      13
      410
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      389
    20. Kaikki pilattu

      Paluuta normaaliin ei ole. Kiitos ja hyvästi.
      Ikävä
      30
      385
    Aihe