Mitä mieltä olen kotikuntoilusta,ulkoliikunta toimii parhaiten

Anonyymi-ap

Kyllä joku hyvä kotikuntoilulaite joka menee pieneen tilaan on hyvä olla kaiken varalta jos sitä haluaa joskus käyttää.
Ulkoliikunta on kuitenkin paras ja toimivin vaihtoehto koska niissä aika kuluu nopeasti.
Parhaat lajit on pyöräily,hiihto ja kävely,näillä minäkin kulutan monesti 1000 kaloria päivässä.

8

281

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on kuntopyörä ja pienet käsipainot. Käyn kyllä lenkillä, mutta olen kokenut pyöräilyn hyväksi. Näin talvella on kuntopyörä parempi. Sen saa kyllä vähän kasaan ja pois tieltä. Käsipainoja käytän television mainoskatkojen aikana.

      • Anonyymi

        Kyllä se riittää pienikin vaatimaton kuntopyörä koska ei niitä viitsi paljon sisällä polkea,ennemmin teen itse pyörälenkit ulkona oli ilma mikä tahansa.
        Kun on hyvä vaatetus ei palele yhtään eikä naama jäädy kun käyttää kasvonsuojainta kovallakaan pakkasella ja huopakumisaappaissa pidän aina akkukäyttöisiä laadukkaita Lensonin lämmittäviä pohjalaisia jossa akku kestää monta tuntia.

        Minulla on tämä juoksumatto,vie tilaa vain 23 cm pystyasennossa,en ole sitä vielä paljon käyttänyt,mutta on se hyvä olla varalla.
        Myöhemmin alan käyttämään sitä enemmänkin.Nyt tällä hetkellä pyöräilen ja kohta alkaa hiihtokausi,pyöräilyä harrastan silloinkin huonoilla jääkeleillä.

        https://hobbyhall.fi/fi/urheilu-ja-vapaa-aika/kuntolaitteet/juoksumatot/juoksumatto-christopeit-treadmill-tm-3000s?id=6236787


    • Anonyymi

      Kaikista parhaiten toimii painojen nosto isoilla painoilla.

      • Anonyymi

        Olisin aikanaan sanonut että tuolla rikkoo vain itsensä, mutta mutta...

        Olen sattuman kautta päässyt nostelemaan muutakin kuin niitä pieniä käsipainoja kotona ja pakko sanoa että satunnaisesti nosteltunakin, nuo isommat painot aikaansaa lihasta.

        Ja kun lihasta on kertynyt edes vähän, kas kummaa, se energiankulutus nousee.

        Ei tätä voinut uskoa kun sen luki, vasta omakohtainen kokemus sai uskomaan.


      • Anonyymi00006

        Kotikuntoilu isoilla painoilla. Mahdollista ok-asujan erillisessä, lämpimässä autotallissa.
        Kunnollinen nostolava. Normaali, laakeroitu 20kg tanko ja riittävästi painoja.
        Edellyttää jonkin sortin kokemusta muissa puitteissa!


      • Anonyymi00008

        Isot painot on kovin henkilökohtainen käsite. Merkitsee eri ihmisille eri painoja suhteessa "isoihin".
        Kun 75 vuotinen ukko vetää maasta 200kg niin se on hänelle iso ( maksimi ) paino. Jollekin muulle se iso paino on jotain muuta.
        Nyt, 8 vuotta myöhemmin, sama ukko kuntouttaa koipiaan ja selkäänsä maastavedoilla korkeilla polvikulmilla ja pitkillä, 10:n sarjoilla.
        Myös istamahackissa tasavitosina ykkösinä 5:n sarjoina.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisin aikanaan sanonut että tuolla rikkoo vain itsensä, mutta mutta...

        Olen sattuman kautta päässyt nostelemaan muutakin kuin niitä pieniä käsipainoja kotona ja pakko sanoa että satunnaisesti nosteltunakin, nuo isommat painot aikaansaa lihasta.

        Ja kun lihasta on kertynyt edes vähän, kas kummaa, se energiankulutus nousee.

        Ei tätä voinut uskoa kun sen luki, vasta omakohtainen kokemus sai uskomaan.

        Eläköidyttyäni otin viikko-ohjelmaani 5 punttisalikeikkaa.
        Puolessa vuodessa tapahtui jo merkittävää muutosta ja parin vuoden jälkeen oli lepokulutukseni yli 2000kcal/vrk. Siis elintoimintojen ylläpitäminen.
        Muutaman vuoden jälkeen oli tyydyttävä, samassa paikassa mitattuun tasoon, hieman alle 1800kcal/vrk. Ikävuodet vähensivät lihasmassaa vastaan hangoittelusta huolimatta.
        Tietenkin kaikki aktiivisuus vaatii lihaksimmaalta enemmän energiaa ja toisaalta lihaksikas käyttää tehoakin reilummin.


    • Anonyymi00007

      Ulkoliikunnasta olen kanssasi samaa mieltä. On syytä tuntea oma maksimisykkeensä ja suhteuttaa siihen, sekä sisä-, että ulkoliikunnan intensiteetin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      697
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      688
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      135
      608
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      588
    Aihe