Meneekö isäni omistaman asunnon vuokra suoraan hoivakodille?
Olenko rikollinen jos toimin itse vuokranantajana?
Miten tämän asian voisi hoitaa fiksusti niin, että asunnon omistajan tytär saisi ovuokratuotosta ainakin osan?
1650763
Isä hoivakodissa. Asunnon vuokra hoivakodille?
9
398
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkennan vielä.Asunto on siis nyt tyhjänä ilman asukkaista.
- Anonyymi
Osta se. Tosin rahat, jotka isäs saa, menee alati nouseviin hoitokuluihin. Isäs saa kuukaudessa ehkä 30€ rahaa käytettäväkseen. Nekin menee lääkkeisiin eikä riitä.
Etkö muista soten myötä "yhtenäistivät" hoitokotien maksut. Se tarkoittaa: nostetaan hinnat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osta se. Tosin rahat, jotka isäs saa, menee alati nouseviin hoitokuluihin. Isäs saa kuukaudessa ehkä 30€ rahaa käytettäväkseen. Nekin menee lääkkeisiin eikä riitä.
Etkö muista soten myötä "yhtenäistivät" hoitokotien maksut. Se tarkoittaa: nostetaan hinnat.Myytävästä omaisuudesta saatu tuotto EI mene hoivamaksuihin. Tästä on käytännön kokemusta.
- Anonyymi
Yksityinen vai kunnallinen hoivakoti? Kunnallinen hoivalaitos veloittaa hoidosta n. 85% asukkaan tuloista. Mahdolliset vuokratulot ovat niitä tuloja, joten hoivakodin maksuja niillä maksellaan.
Ja miten sinä voisit toimia vuokranantajana, kun asunto ei edes ole sinun?- Anonyymi
Ja menee vielä kimurantimmaksi jos isäsi on muistisairas. Koska et voi asianosaisena toimia edunvalvojana, on siksi nimettävä virallinen edunvalvoja. Prosessiin hukkuu helposti 6-8 kk. ja sen edunvalvojan näkemys voi olla ihan erilainen kuin sinulla on. Lisäksi, se edunvalvoja voi ainoastaan tehdä omaisuuden suhteen esityksen jonka digi ja väestörekisteri sitten aikanaan hyväksyy jos hyväksyy. Sinulla ei välttämättä ole asiassa mitään nokan koputtamista koska se edunvalvoja esittää näkemyksensä vain ja ainoastaan edunvalvottavansa hyväksi, ei sinun hyväksi. Siksipä jokaisen 18 v. täyttäneen kannattaa tehdä edunvalvonta valtuutus jos tulee itse jossain vaiheessa kykenemättömäksi päättämään omista taloudellisista asioistaan.
- Anonyymi
Omaisuuden tuotto ohjataan hoivamaksuihin. Näistä löytyy tarkemmat pykälät, eli täältä tuskin saat kaikenkattavaa neuvoa.
- Anonyymi
Eiköhän ne lähinnä eläkkeestä katso sen tulon jonka mukaan isänne hoitomaksut määräytyy. Hoitokodin huoneenvuokra taitaa olla samansuuruinen kaikille.
Jos meinaat, ett vuokraisit isäsi omistamaa asuntoa, niin siinä voi tulla ongelmia, kun ei ole virallista edunvalvontasopimusta tehtynä. Voit hankkia sen edunvalvonnan myös jälkeenpäin, kannattaa ottaa selvää edunvalvonta-asioita hoitavasta virastosta. Jos on kyse sijoitusasunnosta, jota vuokrataan ja isänne on vuokranantajaksi merkitty, niin sekin on syytä selvittää pankin kans ja siinä pitää olla se edunvalvontasopimus tehtynä. - Anonyymi
Tulojen mukaan ne hoivakotimaksut määräytyvät, joten vuokrtulot nostavat hoivakotiasumisen hintaa.
- Anonyymi
Jos et itse omista asuntoa, miten voisit vuokrata sen?
Pääomatulot, joihin vuokratulo kuuluu, nostavat isäsi hoivakotimaksua, mutta ei asunnon vuokra mene hoivakodille suoraan.
Mikäli vuokrasta jää vuokratuottoa kulujen (hoito-ja rahoitusvastike, mahdolliset korjauskulut) silloin isäsi maksaa tästä tuotto-osuudesta 30% veroa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348