Aloite. Lapsille seksuaalinen kasvurauha

Anonyymi-ap

Hyvä aloite kannatettavaksi
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14522
Aloitteen sisältö
Eduskunnan tulee aloittaa lainvalmistelu lasten seksuaalisen kasvurauhan turvaamiseksi.

Lainsäädännöllä tulee kieltää ideologiaan pohjautuva seksuaalikasvatus sekä Setan vierailut varhaiskasvatuksessa sekä alaikäisille suunnatuissa kouluissa ja oppilaitoksissa. Eduskunnan tulee myös varmistaa, etteivät sen alaiset ministeriöt ja opetushallitus sisällytä varhaiskasvatukseen, opetukseen ja alaikäisten koulutukseen Setan ideologian mukaista seksuaalikasvatusta.

Eduskunnan tulee myös varmistaa, että varhaiskasvatuksessa ja koulussa tyttöjä saa kutsua tytöiksi ja poikia pojiksi. Niin ikään lainsäädännöllä tulee varmistaa, että kouluissa ja kaikissa julkisissa tiloissa on olemassa myös sukupuolisidonnaisia vessoja sekä pukutiloja ja suihkutiloja silloin, kun julkisessa tilassa ylipäätään on pukutiloja tai suihkutiloja. Lainsäädännöllä tulee myös varmistaa, että biologiselta sukupuoleltaan oleva mies ei saa käyttää naisille suunnattuja yleisiä pukutiloja tai suihkutiloja ja ettei biologiselta sukupuoleltaan oleva nainen saa käyttää miehille suunnattuja pukutiloja tai suihkutiloja. Ainoan poikkeuksen tähän voivat tehdä pikkulapset, jotka vanhempansa kanssa turvallisuussyistä käyttävät vanhemman kanssa samoja tiloja.

Lainsäädännöllä tulee varmistaa, että yleisissä julkisissa tiloissa on pukeuduttava sukupuolisiveellisesti eli genitaalialueet tulee peittää ja naisten tulee peittää rintansa.

Lainsäädännöllä tulee myös varmistaa, ettei verovaroilla rahoiteta TV-, radio- tai sosiaalisen median ohjelmia, joiden tavoitteena on kohdentaa näkyvyyttä seksuaalivähemmistöjen ideologisista tavoitteista alaikäisille lapsille.

Lainsäädännöllä tulee varmistaa, ettei verovaroja kohdenneta avustuksina järjestöille, joiden pyrkimyksenä on suunnata alaikäisille ideologista seksuaalikasvatusta.

4

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huono aloite.

      Nuoret ansaitsevat asiallista tietoa niiden oikeilla nimillä.

      Uskonnollinen oikeisto haluaa Suomeen samanlaisen vaikenemisen kulttuurin, kuin esim. osassa USAn osavaltioista. Seurauksena teiniraskaudet ja -abortit lisääntyvät ja seksitaudit leviävät. Tällaista ei haluta Suomeen!

      • Anonyymi

        Eli tyttöjä ei saa kutsua tytöiksi ja poikia pojiksi? Tuosta ei puhuta mitään teiniraskauksista ja aborteista tai seksistä vaan Setan propagandasta, josta sinä väität.


    • Anonyymi

      Aivan kammottava ajatus. Ilman lapsuuden aivopesua heistä kasvaa terveitä heteroita aikuisia.

    • Anonyymi

      Aloittajan kertoma on oikein hyvä suunta, eli kannatetaan lämpimästi.

      Sateenkaaren omiminen ja pride lippujen liehuttelu on mennyt tolkuttomuuksiin kaikkine variaatioineen.

      Inha näky missä liehuukin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4598
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4426
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3612
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2987
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2794
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2143
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      117
      1332
    Aihe