Kun aimo potkut sai

Aimo oli silloin vielä 59 vuotias pojan hupakko ja töissä Tyrväällä puuro pata analyytikkona tehtaalla. Tupakkia kovasti kessutteli ilman viltteriä ja oli äitille kotona röyhkeä, jalkoja ruoka pöydällä piti ja pierenskeli. Siihen leikkasi varpaan kynnetkin äitin laittaman kanan viereen. Maailman paras kana oli kuollut vanhuuteen ja sen sai poisto tuotteena pikku vaivalla siten että aimo piteli äitiä nilkoista kiinni naapurin kompostin reunalla.

Duunissa aimo oli tarkastanut taas yhden puuro kattilan, sovittanut sitä päähänsä varmistaen että se on 40 litran kattila ja sitten ojentanut varasto mies Korstolalle sanoen että "nyt tulee pataa". Varasto mies Korstola ymmärsi väärin ja luuli aimon uhittelevan hänelle, antoi aimolle korvaus hoitoa suoraan korville. Aimon korvat soi kuin tuonelan urut viimeistä virttä ennen kuin permannolta valot sammutetaan.
Sitten aimo sai potkut persauksille. Aimo tiesi mitä se tarkoittaa.... työ suhteen purkamista.

Korstola oli vielä pamauttanut kattilan niin syvälle aimon päähän, että aimo sai happea vain alahuulta venyttämällä. Serkku poika Tuhnu-Ossilla oli onneksi rälläkässä uusi laikka ja aika vähillä vammoilla siitä selvittiin.
Aimo kertoi itkien ja hytkyen äitille potkuistaan, johon äitee manasi: "Potkut...? Meidän Aimolle...? Ja perseeseen...? Äiti halasi poikaa ja keitti tälle 12 litraa iltapuuroa mykypaloilla ja maksalla.
Siitä lähtien aimo aina siivosi jälkensä, eikä pitänyt jalkoja enää koskaan pöydällä ja pääsi sairaseläkkeelle, kun hyvä ystävänsä emeritus dromedaari oli kirjoittanut B-lausunnon.





Korvaushoito potkut

0

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

        Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
        Ikävä
        134
        1708
      2. Hirvittävä onnettomuus.

        Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
        Rovaniemi
        40
        1638
      3. Hei sinä nainen

        Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
        Ikävä
        63
        1390
      4. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        68
        1305
      5. Kelan perkeleellinen käytäntö

        Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
        Maailman menoa
        209
        1134
      6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

        Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
        Maailman menoa
        276
        1091
      7. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        70
        1083
      8. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        74
        955
      9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
        Suomalaiset julkkikset
        19
        948
      10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

        Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
        Maailman menoa
        106
        888
      Aihe