BMI on kuin onkin pääasiallinen naisen fyysisen houkuttelevuuden määrääjä

Anonyymi-ap

Tutkimuksessa tarkasteltiin naisten houkuttelevuutta ja täydellistä painoindeksiä. Yhteensä 682 osallistujaa Britanniasta ja Malesiasta arvioi kuvia naisista joiden painoindeksi (BMI) ja vyötärö-lonkkasuhde oli tiedossa.

Tulokset vahvistavat, että BMI on pääasiallinen naisen fyysisen houkuttelevuuden määrääjä. Mielenkiintoista on, että sosioekonomisia eroja oli kaupunkien osallistujien kanssa, jotka pitivät parempana naisia, joiden BMI oli hieman pienempi.

https://halls.md/body-mass-index-attractive/ kertoo että täydellinen BMI houkuttelevuuden kannalta korreloi aikaisempien tutkimusten kanssa ja on tämän tutkimuksen mukaan 20,85.

Tutkimus (ilmainen): Female physical attractiveness in Britain and Malaysia (2005) : https://www.researchgate.net/publication/5759970_Female_physical_attractiveness_in_Britain_and_Malaysia

11

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kovin kattava tutkimus noin koko maailmaa ajatellen. Olisi kannattanut ottaa mukaan edes hieman kulttuurista eroavaisuutta, eikä vain kaksi kauneisihanteiltaan hyvin samantyyppistä maata.

      • Kauneuden kulttuurisia eroavaisuuksia on tutkittu erittäin kattavasti, ja tämä tutkimus tukee aiempia. Kaikissa tutkimuksissa on saatu samat havainnot, eli kaunotarkauneus on yleismaailmallista.


      • Anonyymi
        K_I_N_K_K_U_M_I_E_S kirjoitti:

        Kauneuden kulttuurisia eroavaisuuksia on tutkittu erittäin kattavasti, ja tämä tutkimus tukee aiempia. Kaikissa tutkimuksissa on saatu samat havainnot, eli kaunotarkauneus on yleismaailmallista.

        Ei niitä ole juurikaan tutkittu. Mikään tutkimus ei tue tuota maailmanlaajuisesti. Kauneukäsitykset ovat hyvin tiukasti kulttuurisidonnaisia.


    • Anonyymi

      Juujuu mutta kuka h*lvetti ajattelee bmi:tä nähdessään mielenkiintoisen naisen

      • Anonyymi

        Kanakoipiukkeli miettii. 🤣


      • Se on sisäänrakennettu meidän geeneihin, ei tarvitse miettiä. Me näemme ja sitten koemme kiinnostavuutta vain kaunottarissa jotka ovat kauniita, eivät rumapainoisia läskimöykkyjä.


      • Anonyymi
        Alaraajamies kirjoitti:

        Se on sisäänrakennettu meidän geeneihin, ei tarvitse miettiä. Me näemme ja sitten koemme kiinnostavuutta vain kaunottarissa jotka ovat kauniita, eivät rumapainoisia läskimöykkyjä.

        Jos näet silmiesi edessä kaunottaren niin lasketko silloin mielessäsi bmi:tä lukuina? Määrääkö lukema silloin sen miten kiinnostut, bmi yli 20 no way tyyliin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos näet silmiesi edessä kaunottaren niin lasketko silloin mielessäsi bmi:tä lukuina? Määrääkö lukema silloin sen miten kiinnostut, bmi yli 20 no way tyyliin?

        Käsittämättömän rajoittunutta ajatuksenharhailua sinulla. Tietenkin näen silmilläni, helposti aj välittömästi, onko edessäni kaunispainoinen, siedettäväpainoinen vaiko rumapainoinen. BMI on suureksi avuksi kun sovin treffit tuntemattoman kanssa pelkkien viestien avulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käsittämättömän rajoittunutta ajatuksenharhailua sinulla. Tietenkin näen silmilläni, helposti aj välittömästi, onko edessäni kaunispainoinen, siedettäväpainoinen vaiko rumapainoinen. BMI on suureksi avuksi kun sovin treffit tuntemattoman kanssa pelkkien viestien avulla.

        😂 anteeksi rajoittuneisuuteni


    • Anonyymi

      Ottaen huomioon miten monen miehen mielestä olen liian laiha, en usko tuohon lainkaan.

    • Anonyymi

      Omituinen tutkimus. Tulee mieleen jokin Fressin mainos

      Itse olen aina tuntenut vetoa jollakin tavalla pulskiin tyttöihin. Siis ei tarvitse olla kyseessä mikään tankki tai "läskibontso" vaan semmoinen hunajapupu, jossa on pyöreyttä joka suunnasta. Tavattiin alakoulussa nykyisen vaimoni kanssa. Hän oli semmoinen pulska kookas tyttö. Ei siitä silloin koskaan mitään tullut. Jotain pientä leikittiin ja kisailtiin yhdessä mutta tunnistettiin toisemme vuosia myöhemmin kun olin itse lukiota lopettelemassa. Sillä tiellä olemme edelleen.

      Varmaan nyt joku voisi väittää häntä vaikka lihavaksi mutta minä sanon että hän on vain kaunistunut. Olen täysin tyytyväinen ja ihannoin hänen uhkeita muotojaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      201
      3832
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3623
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      173
      2369
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe