Oletteko huolestuneet itäisen naapurimme eli Venäjän toiminnasta?
Kysyn ja toivon asiallista keskustelua!
51
710
Vastaukset
- Anonyymi
Olen tietoinen ettei sinne enää tule mentyä kyläilemään vaikka tilanne rauhoittuisikin.
Ja sen verran kuohuu, että eiköhän se kolmas ms ole jo alkanut - Anonyymi
Tuliisi Puutin Ja Ano Olisi Kananmunia Keräämässä Räpyläjaloilla Juvan ABC Tankit Tankkamaassa
- Anonyymi
Voiko asiaa enää tuon selkeämmin ilmaista!
KIITOS mielipiteestäsi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko asiaa enää tuon selkeämmin ilmaista!
KIITOS mielipiteestäsi!Kyllä, olen huolissani.Naapurin epäluotettavuuden ja agressiivisuuden olen kyllä tiennyt jo pikkulapsesta lähtien. Ihmettelin aina sitä "ystävyyden" ylistystä, johon liian monet uskoivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, olen huolissani.Naapurin epäluotettavuuden ja agressiivisuuden olen kyllä tiennyt jo pikkulapsesta lähtien. Ihmettelin aina sitä "ystävyyden" ylistystä, johon liian monet uskoivat.
Huolestuttaa, kotivara on ajantasalla ja suunnitelmia tehty, ei olisi joku vuosi sitten arvannut, että vielä pitää moisia asioita edes miettiä.
- Anonyymi
Varo. Tulevat yöllä rajan yli
- Anonyymi
Vaikea varoa, mutta olet oikeassa - vielä joku yö tulevat rajan yli.
Aloittajan kysymykseen: Kyllä, olen erittäin huolissani ja varautunut poikkeustilanteeseen sekä mahdolliseen evakkoon lähtöön monella eri tavalla. Tiedä sitten auttaako mitään, ollaan turhan lähellä rajaa.
- Anonyymi
Enpä juuri.
- Anonyymi
En ole, miksi pitäisi olla? Ufot hyökkää ennemmin kuin Venäjä!!!
- Anonyymi
Näinhän ne aivopestyt on aina kuvitelleet.
- Anonyymi
Tulet näkemään kuka hyökkää, jos elinaikaasi on jäljellä edes vuosi tai pari. Ja tämä ei ole vitsi, herätkää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulet näkemään kuka hyökkää, jos elinaikaasi on jäljellä edes vuosi tai pari. Ja tämä ei ole vitsi, herätkää!
Pelle! Muista ottaa lääkkeesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelle! Muista ottaa lääkkeesi.
Etkö tosiaan näe mitä on tekeillä? III maailmansota on ovella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö tosiaan näe mitä on tekeillä? III maailmansota on ovella.
Etköhän jo ala kaivamaan itsellesi bunkkeria
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etköhän jo ala kaivamaan itsellesi bunkkeria
Bunkkerin kaivuu ei auta, Savonlinna on miehitettyä aluetta muutamassa päivässä. Toivottavasti olen väärässä, mutta sota kolkuttellee jo ovella. Etkö oikeasti halua nähdä?
- Anonyymi
Sekä bulgarialainen Baba Vanga, että maailman kenties kuuluisin ennustaja Nostradamus povasivat vuodesta 2025 tuhoisaa varsinkin Euroopan kannalta.
Ennustuksiin en usko, mutta uskon siihen mitä koen ja näen, Siksi en pitäisi em. ennustuksia väärinä, vaan ennustan, että nämä ennustukset käyvät toteen. Surullista ja hirvittävää kyllä...- Anonyymi
Hömelöt ei tajua, että kolmas maailmansota on käynnissä täyttä häkää. Aseet eivät ole ainoa keino nykymaailmassa, täällä luuserit havahtuu vasta sitten panikoimaan, kun Putin katkaisee meiltä sähkön ja netin. Vilu ja nälkä on ovella helvetin äkkiä. Oma varautuminen on ollut kautta aikojen, että ostan viikon sapuskat ja kuukauden hygieniatuotteet aina varastoon.
- Anonyymi
Mietippä tämän suomalaisen hallituksen toimia. Nyt pääsi helvetti irti. Köyhät ei ees kyykkyyn. Tapetaan nälkään köyhät. Vain sen takia etttä purra saksiniekka, ja orvo. Saa lisää rahaa kavereilleen.
- Anonyymi
Mikä saksiniekka? Koska ne leikkaukset julkiselta puolelta alkavat?
En ole havainnut mitään.
- Anonyymi
Jumankauta juu nääs päivöö, ei huolen häivöö
Tri m näsä- Anonyymi
Nämä tyhmät "tosimiehet" eivät pelkää yhtään mitään, omien puheittensa mukaan, oikeasti ovat niitä vellihousuja jotka ensimmäisenä juoksevat karkuun.
- Anonyymi
Kyllä Venäjällä on erilaisia suunnitelmia mm. Kaakkois-Suomen varalle. Se on täysin eriasia, että toteutuuko koskaan, mutta mm. Savonlinna on niin Idässä, että välillä mietityttää kyllä, että mikä on tämänkin alueen kohtalo, jos sota syttyisi. Venäjä ei välttämättä edes pyrkisi koko maan valtaamiseen, mutta Itä-Suomen ja osan pohjoista varmasti haluaisi.
Nato taustalla rahoittaa tilannetta ja toivottavasti ei tapahdu mitään.. - Anonyymi
En tiedä hyökkääkö Venäjä Suomeen, sen tiedän että jokainen meistä kuolee, ennemmin tai myöhemmin, se voi tapahtua jo tänään tai huomenna.
Ainoa toivo on usko Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen, elämän Herraan. Ennemmin kuin pelkäisin Venäjää, mietin mihin ihminen joutuu tämän maallisen kuoleman jälkeen, siihen ei Venäjä vaikuta millään tavalla.- Anonyymi
Aamen
- Anonyymi
Usko on ihanaa, valitettavasti todellisuudella ei ole mitään tekoa uskomusten kanssa,
Me kaikki joudutaan hautaan. Ihan samoin kuin joka ainoa kuollut olio bakteerista virtahepoon. Mitään ei jää jäljelle - ei sielua, ei toista elämää. Olemme kuoleman jälkeen pelkkää tyhjää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Usko on ihanaa, valitettavasti todellisuudella ei ole mitään tekoa uskomusten kanssa,
Me kaikki joudutaan hautaan. Ihan samoin kuin joka ainoa kuollut olio bakteerista virtahepoon. Mitään ei jää jäljelle - ei sielua, ei toista elämää. Olemme kuoleman jälkeen pelkkää tyhjää.Oletko ollut kuolleena, kun tiedät noin hyvin mitä kuoleman jälkeen on?
- Anonyymi
Turtiainen Ano kertoi, että myö linnalaiset ollaa kohta venäjänmaalaisia. Hällä on sisäpiiritietoa. Laukkaa siellä yhtenään. Raja kuulemma laitetaan Puumalan salmeen. Noin niin kuin aluksi.
- Anonyymi
Laittakaa nyt vihdoin se Ano sinne salmeen!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laittakaa nyt vihdoin se Ano sinne salmeen!!!
Ilmoittakaa, jos tarvitsette apua, niin täältä tullaan!
- Anonyymi
Miten se venäjä voisi pärjätä nato maata vastaan kun köyhässä Ukrainassakin on työn ja tuskan takana edetä mihinkään... ryssillä menee kymmeniä vuosia saada talous korjattua tästä suosta johon ovat itsensä syösseet. Uudemmat sukupolvet eivät toivottavasti ole niin pahasti aivopestyjä kun putinista aika jättää, ja se ei välttämättä ole edes kaukana, se jää sitten nähtäväksi kuka sielä vallan ottaa.
- Anonyymi
Ottipa kuka hyvänsä, niin koskaan ei enää pidä unohtaa, että r on r, vaikka voissa paistaisi!
Viisaammat ovat tienneet sen aina. - Anonyymi
Näinhän me kuvittelemme, totuus on toinen.
- Anonyymi
Ukrainassa on ~10 x asukkaita enemmän kuin kotisuomessa, eli ei ihan pikkuvaltio.
Nato voi olla selustaturva, mutta sen varaan en laskisi mitään, En vallankaan, kun Trump on jälleen jenkkien pressa julmettuine valtaoikeuksineen.
- Anonyymi
Eniten huolestuttaa kantasuomalaiset venäjän ystävät.
Heitä on savonlinnassa todella paljon. Myös päättäjinä ja päättäjiä lähellä olevina.- Anonyymi
Se kuuluisa viides kolonna. Onhan niitä, mutta kuitenkin aika marginaalinen porukka.
- Anonyymi
Täällä Savonlinnassa toimii venäläinen kulttuurikeskus Nadezhda ry.
Lonkerot ja ankkurit, kaupungintalolla, sairaalassa, teatterissa, oopperassa ja jopa poliisissakin... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä Savonlinnassa toimii venäläinen kulttuurikeskus Nadezhda ry.
Lonkerot ja ankkurit, kaupungintalolla, sairaalassa, teatterissa, oopperassa ja jopa poliisissakin...Eikun vaan tietoa ja nimiä julkisuuteen, jos oikeaa tietoa on, eikä vain arvailuja ja luuloja.
- Anonyymi
Putin ja hänen lähipiiri on unohtanut historian. Todellisuudessa venäläiset on mongoleja.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000010223772.html- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...lisää lukemista aiheesta...
https://fi.quora.com/Miten-Venäjä-vapautui-mongolivallastakerpeleen kerpele!!!
Epäonnistui!!!
- Anonyymi
Hei kirjoittaisiko joku sille Saimi Hyor et menisi käymään akupunktio hesa Denis Vinokur tai soittaisiko ja kysyisi neuvoa.Instagram tili saimilla.Kiitos paljon kuka ilmoittaa tämän saimille.
- Anonyymi
Jos et usko niin Putin on hyvä äijä. Tavannut pari kertaa kun olin Villen kanssa kalalla Pietarissa ja saunomassa.
- Anonyymi
Sen "hyvyyden" on nyt nähnyt koko maailma!
- Anonyymi
Ei olla joten anna olla, ettei rasitu pokka. Joten anna meidän olla. T. Väiski Jyryltä
- Anonyymi
Ole varuillasi Iivanat tulee sun oven taakse
- Anonyymi
Teretulemast!!!
mulla ei oo mitään heitä vastaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teretulemast!!!
mulla ei oo mitään heitä vastaan.Alkaa sulla olemaan hätä kun Iivana osoittaakin pitkäpiippuisella naamarias kohti. Tulee sulle pöksyyn pötkylää.
- Anonyymi
Kyllähän totuus on, että kannattaa olla huolissaan.
- Anonyymi
Kyllä, mutta jatketaan silti normaalia arkea vielä kun voi
- Anonyymi
Kannatta lukea ja mietiskellä itäisen naapurimme tarkoitus periä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010922164.html - Anonyymi
Isojako on menossa, ensin puhutahan ja sitten se alkaa....
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk853250Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921859Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871703- 1401533
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651458- 1621413
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671331Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur931329Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001274- 861247