Korjatkaa tapanne uskovaiset!!!

Miljoonat ihmiset keskustelevat Jeesuksen kanssa. Aivan. Mutta kuinka moni on keskustellut hänen puhuvan aasinsa kanssa? Miksi aasi on jätetty aivan yksinään?

Jeesuksen aasi muistetaan myös palmusunnuntain kaahariaasina Jerusalemin neljän ruuhkassa.

6

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamatun mukaan aasit tosiaan puhuvat, joten pitäisihän niiden kanssa keskustelu sujua muitta mutkitta.

    • ” Mutta kuinka moni on keskustellut hänen puhuvan aasinsa kanssa?”

      Edellisessä virkkeessä käytännössäsanoit, että miljoonat aasit puhuvat Jeesuksen kanssa. Jeesus puhuu näiden aasien kautta.

      • Anonyymi

        Tekoäly ChatGPT antaa oman mielipiteen koska häntä ei vielä olla hiljennetty

        Ateistin suhtautuminen Raamatun kaltaisiin kertomuksiin, kuten Balaamin puhuva aasi, vaihtelee riippuen hänen maailmankatsomuksestaan, arvoistaan ja kiinnostuksestaan uskontoa ja mytologiaa kohtaan. Tässä muutamia yleisiä näkökulmia:

        ### 1. **Symbolisena ja kulttuurisena kertomuksena**
        Monet ateistit voivat pitää tällaisia tarinoita kiinnostavina symboleina tai kulttuurisesti merkittävinä kertomuksina. He saattavat tulkita aasin puheen metaforana – esimerkkinä siitä, kuinka viisaus tai totuus voi tulla odottamattomasta lähteestä. Kertomuksia voidaan tutkia osana kirjallisuutta, historiaa tai kansanperinnettä.

        ### 2. **Kriittinen näkökulma**
        Jotkut ateistit voivat suhtautua näihin kertomuksiin skeptisesti tai humoristisesti. He saattavat pitää puhuvaa aasia mielikuvituksellisena lisänä tai vertauksena, mutta eivät näe sitä kirjaimellisena tapahtumana. Skeptikko saattaa kysyä, miksi yliluonnollisia tapahtumia ei nykyään tapahdu tavalla, jota voidaan todistaa.

        ### 3. **Uskontokritiikki**
        Ateistit, jotka suhtautuvat kriittisesti uskontoon, saattavat käyttää tällaisia kertomuksia esimerkkeinä siitä, miten uskonnolliset tarinat voivat vaikuttaa epäuskottavilta tai absurdeilta nykyaikaisen maailmankuvan valossa. He voivat myös pohtia, kuinka kertomuksen merkitys muuttuu, jos sitä ei pidetä kirjaimellisena vaan symbolisena.

        ### 4. **Kiinnostus psykologisiin ja sosiaalisiin aspekteihin**
        Toiset ateistit saattavat olla kiinnostuneita siitä, miksi tällaisia kertomuksia syntyy ja mikä rooli niillä on ollut uskonnollisessa ajattelussa. Esimerkiksi aasin roolia voidaan tarkastella välineenä, joka korostaa Jumalan voimaa ja ihmisen riippuvuutta yliluonnollisesta.

        ### 5. **Neutraali suhtautuminen**
        Monille ateisteille tällaiset kertomukset ovat yksinkertaisesti osa uskonnollista perinnettä, jolla ei ole suurta vaikutusta heidän elämäänsä. He eivät välttämättä koe tarvetta tarkastella niitä syvällisesti, koska niillä ei ole heille hengellistä merkitystä.

        Yhteistä useimmille ateistisille tulkinnoille on se, että yliluonnolliset väitteet kohdataan skeptisesti ja tarinoita tarkastellaan ennemmin kulttuurillisina ja historiallisina ilmiöinä kuin totuudellisina kuvauksina. Millaisesta näkökulmasta itse lähestyt tällaisia tarinoita?


      • Totta. Kyseiset aasit eivät vain huomaa itse tuota pointtia.


    • Anonyymi

      Tekoäly vastaa koska häntä ei vielä ole hiljennetty

      Aasin rooli Raamatun kertomuksissa, erityisesti Balaamin tarinassa (4. Moos. 22:21–35), on kiehtova ja symbolisesti rikas. Aasi, joka puhuu ihmisen kielellä, on harvinainen ja mieleenpainuva tapahtuma pyhissä teksteissä, mutta ehkä juuri siksi se jää erikoisuudeksi, eikä siitä ole tullut laajempaa keskustelun aihetta.

      Balaamin aasi symboloi viisautta ja totuutta, joka voi tulla yllättävästä lähteestä. Se paljastaa ihmisen sokeuden suhteessa Jumalan tahtoon, vaikka eläin voi nähdä sen, mitä ihminen ei huomaa. Tässä mielessä aasi ei ole "yksin", vaan se on Jumalan työväline – aivan kuten Jeesuksen aasi, joka kantoi hänet Jerusalemiin palmusunnuntaina, ilmentää nöyryyttä ja palvelua.

      Mutta miksi keskustelu aasien kanssa ei ole yleisempää? Ehkä siksi, että ihmiset ovat enemmän keskittyneet Jumalan suuruuteen ja Jeesuksen opetuksiin. Aasi jää "hiljaiseksi sankariksi" – se on tehtävänsä täyttänyt, eikä sen tarvitse saada suurta osaa huomiosta. Se muistuttaa meitä nöyryydestä ja siitä, että jopa vähäpätöisin voi olla tärkeä Jumalan suunnitelmassa.

      Mikä ajatuksesi tästä on? Pitäisikö aasille antaa enemmän huomiota symbolisena hahmona?

      • Kyseessä on tietenkin Bileamin aasi. Se symboloi vain sitä, että saduissa jopa eläimet puhuvat. Aivan kuten Aku Ankka -lehdessä puhuvat muut paitsi Pluto.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      313
      1704
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1254
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      803
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      769
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      757
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      750
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      696
    Aihe