Olen väsynyt elämään

Anonyymi-ap

Ei ole nyt rahasta tai ruuasta kyse vaan muuten. Ja ei työ ei anna minulle iloa.

5

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Eihän työn tehtävä olekaan antaa iloa vaan sitä TOIMEENTULOA .

      • Anonyymi

        Mielekkäät työtetävät ovat tosi kivoja. Itse olin koneistajana niillä isoimmilla koneilla mitä tästä maasta löytyy. Työ oli tosi mielenkiintoista. Lama ajat kuitenkin vei minun työt. Sitten olen tehnyt tällaisia viraapelihommia. Koko ajan jotain puuhastelua. Sen koneistus työn jälkeen luin viela levyseppä hitsaaja koulun. Tästä on apua harrastusten suhteen. Pidän metalli ja puutöistä. En jäänyt laakereilla makaamaan. Ja tiliäkin on tehty yhä edelleen. Sinkkutalous ei vaadi isoja rahoja. Minulla on ollut ajatuksena, että enemmän pitää tienata kuin toimeentulotuki asiakas. Tämä on toteutunut.

        Mb_76


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielekkäät työtetävät ovat tosi kivoja. Itse olin koneistajana niillä isoimmilla koneilla mitä tästä maasta löytyy. Työ oli tosi mielenkiintoista. Lama ajat kuitenkin vei minun työt. Sitten olen tehnyt tällaisia viraapelihommia. Koko ajan jotain puuhastelua. Sen koneistus työn jälkeen luin viela levyseppä hitsaaja koulun. Tästä on apua harrastusten suhteen. Pidän metalli ja puutöistä. En jäänyt laakereilla makaamaan. Ja tiliäkin on tehty yhä edelleen. Sinkkutalous ei vaadi isoja rahoja. Minulla on ollut ajatuksena, että enemmän pitää tienata kuin toimeentulotuki asiakas. Tämä on toteutunut.

        Mb_76

        Puu- ja metallialan kansalaisopiston kurssille pitää hakeutua. Muita suunnitelmia ei ole nyt tähän hätään. Voi tehdä kaikkia pikkuhankkeita kotiin. Tätä odotan innolla. Olen siis työtön nyt kun hommat loppui joulukuussa.

        Mb_76


    • Anonyymi

      Kun aikanaan ymmärsi hakeutua valtion hommiin niin vähän lyhyemmästäkin
      työurasta saa kerrytettyä täyden eläkkeen, mikä riittää hyvin tavikselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2841
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1290
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1268
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe