Toimintaa paperiliitolta!
Suomi kärsii paperiliiton toiminnan seuraksena käsittämättömän suuret kansantaloudelliset menetykset!!
Ja minkä takia:
-Muutaman ylityötunnin takia
-n.900 siivoojan takia
-joulu ja juhannus pakko saada ryypätä
-kesäloman mahdollisesta jakamisesta kahteen osaan
-krapulavapaiden takia
Todellisuudessa kaikilla muilla aloilla arkipäivää
on:
-ylityöt työaikalain mukaisesti, tai paikallisesti sovittuna
-ulkopuolisen työvoiman käyttö
-joulu/juhannustyöt
-kesäloman jakaminen
-rokulivapaiden palkattomuus
Suurimpana kiistakapulana oleva ulkoisen työvoiman käyttö on paperiliitolle tärkeä siksi, että liitto menettäisi jäseniään (=liitolta jää jäsenmaksut saamatta) Työtähän tuskin kukaan muu, paitsi alkoholisoituneimmat siivoojat menettäisi.
KALLISTA ON SUOMELLE, NÄIDEN PAPERITYÖLÄISTEN MURHEET...
Suomi kärsii paperiliiton toiminnan seuraksena käsittämättömän suuret kansantaloudelliset menetykset!!
Ja minkä takia:
-Muutaman ylityötunnin takia
-n.900 siivoojan takia
-joulu ja juhannus pakko saada ryypätä
-kesäloman mahdollisesta jakamisesta kahteen osaan
-krapulavapaiden takia
Todellisuudessa kaikilla muilla aloilla arkipäivää
on:
-ylityöt työaikalain mukaisesti, tai paikallisesti sovittuna
-ulkopuolisen työvoiman käyttö
-joulu/juhannustyöt
-kesäloman jakaminen
-rokulivapaiden palkattomuus
Suurimpana kiistakapulana oleva ulkoisen työvoiman käyttö on paperiliitolle tärkeä siksi, että liitto menettäisi jäseniään (=liitolta jää jäsenmaksut saamatta) Työtähän tuskin kukaan muu, paitsi alkoholisoituneimmat siivoojat menettäisi.
KALLISTA ON SUOMELLE, NÄIDEN PAPERITYÖLÄISTEN MURHEET...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pitemmällä aikavälillä tilanne vielä pahenee, kun tämä trendi jatkuu:
http://w3.upm-kymmene.com/upm/internet/cms/upmcmsfi.nsf/$all/a7990a87a36fdfcdc225700b002e7310?OpenDocument&qm=menu,0,0,0
aasian kasvavat markkinat saavat tyydytyksensä talouden kasvaessa, eipä muuta.
Näin on. Samaa mieltä täysin. Turhaa porukkaa.
selittää sinullekkin aina vain alusta.
Kerron vain että olet ulkoillut vähän liikaa.
Sen verran että tuo sinun ensimmäinenkin kappaleesi on täysin väärä tulkinta.
Pitäs varmaan tehdä nettiin joku sivu nimeltä "seinän taulu" jota nämä toopet voisi käydä lukemassa.
eikä kukaan täysijärkinen ole täällä myöskään väittänyt että teollisuuden johto sen parempaa porukkaa aina olisi. kyse on suuremmista muuttujista, jotka imevär Suomea kuiviin kiihtyvällä tahdilla, ja täällä vaan keskenään riidellään juhannuksen työvuoroista. itse olen valmis tekemään juhannuksen töitä, ja niin olen tehnytkin - täysin omasta aloitteestani. tämä maa kaipaa yrittäjyyttä (myös työntekijän on oltava yrittäjä hengeltään, ja palkkiot kohtuullisia) ja yhteen hiileen puhaltamista sekä yhä pätevämpää johtohenkilöstöä. Maailma ei meitä odota.
paperityöntekijöitä tässä on yksilöinä turha mollata, mutta kyllä olot ihan hyvät ovat, ei sitäkään kukaan voi kiistää. mielestäni osoittaa perusteetonta kapinahenkeä olla heti sanomassa "kapitalisti", jos tavallinen työteliäs ihminen pitää käsittämättömänä sitä, että täällä pääasia kirjoittajista ei juurikaan osaa hahmottaa Suomen laajempaa kriisiä, josta tämä on vain ilmenemä. Nyt ongelmia ratkomaan ja vakavasti kilpailukyvyn puolesta toimimaan etenkin niillä aloilla, jotka Suomessa ovat nousevia. Terva ja osin paperikin ovat historiaa joka tapauksessa.
Minullakaan ei ole paperityöntekijöitä mitään vastaan!!!!!
Tuntuu vain niin käsittämättömältä, että tässä kiistassa metsää ei nähdä puilta...
Paperiliitto tuntuu jotenkin jämähtäneen aatteidensa vangiksi.
Koko sopimusjärjestelmä tuntuu kyllä Kekkosen ajan haamulta.
Ajatelkaa vaikka tätä porukkaa, täältä löytyy suoraselkäistä porukkaa!
http://www.yrittajat.fi/sy/home.nsf/pages/C2256DB30028DDCFC2256ACB00348857?opendocument
-ei lasketa työtunteja
-tarvittaessa juhannus ja joulu työssä
-krapulapäivät kärsitään omasta pussista
-kesälomat pilkotaan vaikka 7 osaan
-ulkoista työvoimaa käytetään runsaasti
Monet yrittäjät kärsivät todella suuria tappioita tällä hetkellä paperiliiton toiminnan ansiosta.
Paperiliitto aiheuttaa välillisesti hirmuisia tappioita Suomen valtiolle ja monelle Suomen kansalaiselle.
juri noinhan se on, mutta kaiken maailman aasien mielestä yrittäjät ovat verenhimoisia kapitalisteja kaikki tyynni. eivät aasit tiedä totuutta, kun koko ihmistyyppi taitaa olla Suomessa aivan liian harvinainen ja halveksittu, vaikka juuri uhrautuvalla asenteella tämä maa voisi vielä saada jotain aikaan. jokainen saavutetuissa eduissa köllöttelijä kokekoon omakohtaisen kovan kohtalonsa, jos ei talkoohenkeä löydy. kaikkien on venyttävä, kun yleinen etu vaatii, myös johtajien.
Paperityöntekijöiltä, siis täyspäisiltä eikä näiltä mopoikäisiltä räkänokilta.
Tunnen itse muutamia paperiduunareita, minusta
he ei aina ole liiton kanssa samaa mieltä!!!
Todella mukava kuulla paperityöntekijöitten kommentteja!!!!
Itse tunnen kaksi ja vaikuttavat aivan täysjärkisiltä.
Onkohan täällä tosiaan vain pikkumukuloita kirjoittamassa haistveetä, vai löytyykö paperityöntekijöitä.
Eihän tuo paperiliitto voi jäsenilleen olla sellainen auktoriteetti, ettei kritiikkiä puolesta/vastaan voisi esittää... täällä sen voi esittää anonyymina...
Aikoinaan ymmärsin, että Neuvostoliitossa oli paha alkaa kritisoimaan valtaeliittiä;)!!!
ROHKEASTI KOMMENTTEJA PAPERILIITON TOIMINNASTA
kommentteja;)
Alkaa pian epäilykset heräämään, että onko Neuvostoliitto vielä todellakin olemassa pienoiskoossa. Jäseniä 47836( 1 isä aurinkoinen pilven reunalla)
Eihän sitä suutaan uskalla avata, ettei politrukki pääse jäljille.
Pitäisihän sitä nyt pystyä jonkinlaista kommenttia antamaan... Toisaalta en jaksanut perehtyä paperiliiton työtaistuohjeisiin!
http://www.paperiliitto.fi/paperiliitto/suomeksi/yhdistys/
Niille tulee antaa lopputili, se on ainoa järkevä vaihtoehto tässä tilanteessa. Ja jos lakko loppuu niin paperiliiton täytyy hyvittää menetetyistä asiakassuhteista aiheutuneet tappiot.