Harmonet-pillereistä kokemuksia?

Kertokaatten, jos joilla kuilla on kokemuksia harmonet-pillereistä. onko mahdollisesti ollut painonnousua, mielialanvaihteluja ym. sivuvaikutuksia?
7717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja ei ollut mitään suurempia haittavaikutuksia..haluttomuutta esiintynyt jonkin verran välillä ja kuivuutta. Paino ei ole noussut..itkuherkkyyttä on mutta en tiedä johtuuko se pillereistä vai muutenkin luonteesta.

Äänestä
  • Minäkin olen syönyt useamman vuoden, ja ovat sopineet mainiosti!Ei ärtymystä,päänsärkyä, painonnousua tai haluttomuutta, kuten tuli muista vaihtoehdoista.Kuukautisetkin tulevat päivän tarkkuudella.Olen ollut hyvin tyytyväinen.

    Äänestä

Luulin tulleeni hulluksi syötyäni vajaan viikon Harmonet-pillereitä. Naureskelin yksinäni kadulla (ilman mitään huvittavaa tilannetta tai ajatusta) ja itkin holtittomasti matematiikan preliminääreissä (matikan numero 10 ja kirjotuksista l, joten ei epätoivoa). Lisäksi ihan järkyttävää mustasukkaisuutta, jopa vainoharhaisuutta: jätkäkaverin äiti soitti ja kuulin vierestä naisäänen puhelimessa ja olin jo kehittänyt päässäni kaiken maailman salaliittoteorioita... Muita sivuvaikutuksia en ehtinyt ajatella/huomata kun lopetin yhden liuskan jälkeen.
Yksi kavereistani yritti myös aloittaa Harmonetilla ja paiskoi tavaroita seinään raivokohtauksissaan...

Mutta joku sopii yhdelle, joku muu taas seuraavalle!

Äänestä

Haluttomuutta ja emättimen kuivuutta esiintyi minulla. Pääkopassa kaikki tosin ok, eli ei mielialanvaihteluja...Noh, vaihdoin kuitenkin merkkiä.

Äänestä

Turvotustabtuli pirusti mm. kädet ja nilkat turposivat. Voin silloin aika huonostija päässä heitti pahasti. Jätin mokomat syömättä ja vaihdoin marveloniin ja se kannatti!

Äänestä

järkytykseni paino nousi salakalavasti 5-6kg harmonet pillerien käytön aikana! käytin vain noin ½v niitä. Hormoonit aiheutti jatkuvan näläntunteen

Äänestä
  • Moi!

    1. E-pillerini muistaakseni olivat Harmonetit ja luonteeni muuttui rajusti. 1. ja 2. seurustelusuhde meni huonosti juuri oillerien takia, söin Harmonetteja n. 1-1,5v ja päätin lopettaa käytön. Sen jälkeen olo helpottui silminnähden ja olin kuin oma itseni taas. Masennusta, itkuisuutta, mustasukkaisuutta jne...oli liikaa mulle. Olin ilman pillereitä jonkun aikaa ja kuukautiset alkoi jälleen heitellä, joten ilman pillereitä en pysty olemaan. Äitinikin kertoi, että saatuaan mut eli 1. lapsensa hänen kietonsa vasta tasaantui säännöllisiksi. Mulla ei ole vielä aikaa tehdä lapsia, halua kylläkin ja ikää jo 26v.

    Cilestit oli aika hyviä pillereitä, tosin niitä tuli voimakkaita pahanolon tunteita vaikka keskellä aamuyötä tai keskellä päivää, joten nyt olen aloittamassa Jasmine pillerit, tiedä sitten tuleeko niistä oireita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Kertokaatten, jos joilla kuilla on kokemuksia harmonet-pillereistä. onko mahdollisesti ollut painonnousua, mielialanvaihteluja ym. sivuvaikutuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu