Onko hammaskiven poisto erikoisosaamista?

Anonyymi-ap

En ymmärrä kuinka 45 min käynti yksityisellä voi maksaa 173,80 euroa (Kela-korvauksen jälkeen 161 euroa. Lauantaisin 194,40 euroa). Hammaskiven poistossa siis. Mitä erikoisosaamista tarvitaan siihen, että osaa rapsuttaa koneella hammaskivet pois? Miksi tuollaisesta käsityöstä pitää saada melkein 200 euroa tunnissa kun taas jostakin hiusten leikkuusta maksetaan 15 euroa tunnissa? Miksi ei ole olemassa jotakin alemman tason palveluita jossa koulutetaan jokin ihminen 2 kuukauden opintojen jälkeen samaan työhön ja sitten ihminen saa valita, että ottaako sen 4 vuotta kirjoja lukeneen 200 euroa tunnissa pyytävän tyypin vai sen käsistään lahjakkaan 2 kuukauden opiskelijan joka tekee saman raaputuksen 30 eurolla ja luultavasti vielä paremmin?

4

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se on erikoisosaamista. Minun hammaslääkärilläni Helsingissä taksat on jaettu suppeaan ja laajaan hammaskiven poistoon. Suppea maksaa 60 - 90 e ja laaja 143 - 198 e ennen Kelakorvausta.

      Sen sijaan suuhygienistin suorittama hammaskiven poisto on hieman edullisempi ja sekin on jaettu eri suuruisiin poitosluokkiin; suppeaan, laajaan ja erittäin laajaan.

      Hammaskiviähän voi ulottua jopa ikenien alle. Jos sinne ei kurkisteta, saattaa kaikki sellaiset hampaasi olla todellisessa vaarassa.

    • Anonyymi

      Julkisella maksoi myös hammaskiven poisto kahdessa osassa saman summan yhteensä eivätkä edes poistaneet edestä etuhampaista näkyvää hammaskiveä (hammasröntgen otettiin, dentiinikaries kyseessä).

    • Anonyymi

      Likaisen työn lisää. Mikä siinä säännöllissessä omahoidossa on vaikeaa.?

      Ei se omahoitokaan ilmaista ole. Sähköharja maksaa 80€. Vaihtoharja n. 10€. Tahna 2€ ja lana kymmenen senttiä. Kaksi säännöllistä pesua ja yksi lankaus.

      • Anonyymi

        Mikä perushammastahna maksaa 2 e tuubi ? Miksi pitää maksaa noin paljon kun edullisemminkin saa sähköhammasharjan ja tahnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2204
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2001
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1990
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1435
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1255
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      52
      1089
    Aihe