Peruna kunniaan

Kuten totesin yhteen viestiketjuun on perunalle suotava kunniaa.

Tietenkin joka ikinen vuosi pitää osoittaa perunan kunnioitukselle. Perunasta on moneksi ja joillain on jopa perunanenä.
En tiedä onko se sukua tryffelisian kärsälle?

Hyvin moni parisuhdekin on alkanut perunalautasen ääressä. Myös 100% suomalaisista ja maahanmuuttajien lapsista on kasvatettu perunan voimalla.

Suuri kunnia ja ylistys perunalle! Olkoon peruna mukuloineen teidän kanssanne nyt ja iankaikkisesti.

23

562

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No nyt kun sanoit ja asiaa miettii niin kyllä perunan kansallinen päivä olisi tärkeämpi kun moni huuhaa päivä. Perunan muotoista autoa en muista nähneeni mutta kyllä sekin päivä saattaa vielä tulla. ”Sähköperuna”

    • Anonyymi

      Pitäisi keksiä myyrille pätevä karkoituskeino🤔

    • Meillä on aina kunnioitettu perunaa. Ennen muinoin peruna pelasti suomalaiset nälkuolemalta.
      Potut pottuina ja potuille niille kuuluva kunnia. 🥔😁👏

      • Milloin ja miltä nälkäkuolemalta peruna on pelastanut?

        1860-luvulla perunan viljely oli jo yleistynyt, mutta perunasato epäonnistui sitten joinakin vuosina samaan aikaan monin paikoin viljasadon kanssa.


      • Anonyymi
        scrg kirjoitti:

        Milloin ja miltä nälkäkuolemalta peruna on pelastanut?

        1860-luvulla perunan viljely oli jo yleistynyt, mutta perunasato epäonnistui sitten joinakin vuosina samaan aikaan monin paikoin viljasadon kanssa.

        Peruna pelasti suomalaiset nälkäkuolemalta toisen maailmansodan aikana

        "Peruna pelasti suomalaiset nälkäkuolemalta jo toisen maailmansodan (1939–1945) aikana, sillä se oli säännösteltynä vain tilapäisesti.

        Pahimpana ”nälkätalvena” 1942 kevyen työntekijän ja 8–12-vuotiaan lapsen korttiannokset olivat 2 dl maitoa ja 200 grammaa leipää viljaksi laskettuna vuorokaudessa, 150 grammaa voita, 433 grammaa lihaa ja 750 grammaa sokeria kuukaudessa.

        Muistan ruoanpuutteen hyvin, sillä olin ”nälkätalvena” kyläkansakoulun ensimmäisellä luokalla. Tutkimusten mukaan suomalaiset laihtuivat maailmansodan aikana keskimäärin kuusi kiloa ja yleinen kuolleisuus laski."

        (suomenmaa.fi 11.3.2024)


    • Anonyymi

      Joo, onhan se tehokas kasvattamaan tärkkelyspitoisia juurimukuloita.

      Nauris on kyllä perinteisempi suomalainen juures, muttei ollenkaan niin tehokas kuin peruna. Nytkin on jo viime syksyn nauriit syöty, että nälkä tulis, jollei olis ne syksyn perunat vielä suurimmaksi osaksi kellarissa.

      -keinovaginamies-

    • Anonyymi

      Kuruna Pennuaan on peruns kunniaan toisin päin ajatellen. Sinänsä peruna on vitamiinirikasravintoaines, jossa myös muutama kivennäinen on eksynyt joukkoon. Ilman perunaa Suomessamoni olisi nääntynyt nälkävuosina nälkään. Kiitos siis eteläamerikkalaisen perunan, ettei näin käynyt!

    • Anonyymi

      Perunoita kävin cittarista ostamassa, olivat 0,50€/kg tarjouksessa.

    • Perunamuussi on yks mun lempiruuista. Kesällä uusia perunoita ja voinokare kylkeen, nam.

      • Anonyymi

        Nuorempana, kun oli maalla vielä sukulaisten perunatarpeisiin viljeltiin ja perunan nostotalkoot ja sitten kaikki pikkuperunat, koleraiset ja haljenneet perunat laitettiin säkkeihin ja säkit sitten tyhjennettiin naapurin traktorin kauhaan, niin tuli siinä aina mieleen, että
        siitä tulisi kylpyammeellinen perunamuusia, jos kaikki perunat muusiksi tekisi.
        Ne perunat meni sitten naapurin mullikoille.

        Perunamuussi on kyllä hyvää kalapuikkojen, lihakastikkeen ja käristyksen kanssa.
        Vielä, kun sekoittaa perunamuusiin kiivun voita ja laittaa kuuman perunamuusin keskelle voikiivun, niin hyvää on ja perunamuusi pitää täysmaitoon tehdä, ei saakeli mitään kurria!!!


    • Anonyymi

      perunankuorimakone olisi hyvä

      • Anonyymi

        Kaupassa valitsen yleensä suurimmat perunat, on helpompaa kuoria ja sitten vaan halkoo ne pienempiin osiin vaikka puolisi ja puolikkaat vielä puoliksi, niin kypsyy nopeammin.
        Tuolaisen iso kokonaisen perunan kysymiseen kulusi ikuisuus ja sitten vielä, että on keskeltä vielä kova ja ympäriltä pehmeä.


    • Anonyymi

      Krtpå moom taoso pööa livaaja-henkilö.. niin itselläåni on kummitusmaisia videoiyta, en ole v ielä ollut aikaa koostaa..

      mikähän musiikki: Run if you can, joku accept-saksalaisten juttu... jos näet tuoollaisen in real life is deadly aas deevil. El Diabolo heh

    • Anonyymi

      hyvä lempinimikin joku El Diblo... hah

      • Anonyymi

        El Dublon voi kasata legoista


    • Anonyymi

      run if you can jos näkee El Diablon heh... wouldc be killing yourself if confronting hime hehhe

      pelijuttu tyttöjen kanssakin... kun niin jotta olisi hauska pienehkö 2d ja sellainen..

    • Anonyymi

      accepgt- run icf you c an pakoon.. El Diabloa jozs näet.

      mutta niin tietokonejutut.. atorgena on oikein hy vä Western Digilalin, on monia Seagawen jutuja..

      Qestern Digirtalk, storage experts.
      https://www.westerndigital.com/

    • Joo, mä tykkään kans kauheesti perunasta. Mä aina vähän ylikeitän, koska mikään ei oo pahempaa kun kovaksi jääny peruna.

      Se oli karseeta sillon kun oli omilleen muuttanu, niin joka päivä sai vaan makaronia ja jauhelihaa ja sitä jatku kymmenen vuottaa. mutta sitten kun mä muutin Tam-tampereelle niin sain perunaa ja sitä söin jauhelihan kanssa. Sitä taas kymmen vuotta ja muutin takas kotipaikkakunnalle. Ja nyt perunaa, soijarouhetta ja ihan pikkumäärä jauhelihaa enää. Nyt on taas kymmenen vuoden periodi takana, että mitähän nyt?

    • Keitetty peruna, se on niin junttia, todella passé...
      Ranskalaiset perunat! Siinä on tuulahdus Eurooppaa...
      Päälle pikantisti ketchup-maustekastiketta.

      • Joo, onhan pariisilaiset perunat ihan hyviä, mutta normaalit keitetyt parempia. Ja enhän mä osaa tehdä tollasia pariisilaisia perunoita. Mä muistan kun me mentiin faijan kanssa syömään, oisinko ollu jotai viis. Niin tilas itellee pariisilaiset perunat ja mulle höyrystetyt, kun luuli etten tykkää, mutta tykkäsinkin kun antoi maistaa. Pariisilaiset perunat oli sillon sellasta vähän parempaa, ei niinkään pikaruokaa.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Joo, onhan pariisilaiset perunat ihan hyviä, mutta normaalit keitetyt parempia. Ja enhän mä osaa tehdä tollasia pariisilaisia perunoita. Mä muistan kun me mentiin faijan kanssa syömään, oisinko ollu jotai viis. Niin tilas itellee pariisilaiset perunat ja mulle höyrystetyt, kun luuli etten tykkää, mutta tykkäsinkin kun antoi maistaa. Pariisilaiset perunat oli sillon sellasta vähän parempaa, ei niinkään pikaruokaa.

        Keitetyt perunat ovat parhaimpia.


    • Anonyymi

      JrroP mnoom ,ogt' jeövregtom kigtgika bpo taööemmeööa< åaökpm kittika kpjpmlom moom Westgerm Diogotaö stprage exåertaom öevyuööe--

    • Anonyymi

      Aloittaja kehuu perunaa. Mutta syyttää maanviljelijöitä työtä tekevien eläteiksi.

      Itse perunanviljelijän jälkikasvuna kuuntelen mielelläni perunakehuja. Meillä ei enää viljellä. Äiti myi torilla. Arvaatte, kuka kylvi, lannoitti, kitki ja keräsi sadon. Toki koneet olivat käytössä. Olisin tietenkin voinut jatkaa. Taloudellisesti se oli asiallista työtä.

      Itseäni kiinnostivat ne koneet enemmän kuin sato!

      Mies 65

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      71
      571
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe