Salirotta ja HICA

On se muuten kumma, että kun joku kysyy jotain HICA:sta noin yleisesti, Salirotalta tulee vastaus viestiin melkein kymmenessä sekunnissa, mutta kun Salirotalta kysyy jotakin hänen omasta HICA:n käytöstään tai kokemuksista kyseisestä tuotteesta, Salirotta on hiljaa kuin kirkon rotta talvipakkasella. Miksi hän ei esimerkiksi voi vastata niinkin yksinkertaiseen kysymykseen kuin: "Oletko itse käyttänyt HICA:a"? Siihen riittäisi vain yksinkertainen kyllä/ei-vastaus. Jos häneltä kysyttäisiin, että "havaitsitko HICA:n käytöstä olleen mitään hyötyä"?, siihenkin riittäisi pelkkä kyllä/ei-vastaus. Ei vain Salirotalta vastauksia noinkin yksinkertaisiin kysymyksiin tule. Miksiköhän? Se aikaisempi selitys "vastausta voitaisiin kääntää minua vastaan", ei oikein nyt kolahda. Ensinnäkin miten rehellinen vastaus voisi kääntyä ketään vastaan? Joko on käyttänyt jotain tuotetta tai ei! Tai sitten joko tuotteesta on ollut hyötyä tai ei! Mikä siinä nyt voi olla niin vaikeaa? Voisitko itse kertoa vastausen, Salirotta, vai spekuloidaanko porukalla, kuten tähän asti ollaan tehty?
101188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jutellaan HICA:sta mielummin yleisesti tai ei ainakaan mun käytön kautta, koska se ei ole oleellista.

Kuten sanoin, sanon asiaan niin tai näin niin ei ole hyvä. Jos sanon että en ole käyttänyt niin alkaa itku miten sitten voin puhua sen puolesta. En ole käyttänyt tippuri-lääkitystäkään, mutta voin varmasti silti suositella niitä lääkkeitä helpottamaan oloa...

Jos sanon että käytössä on HICA:aa ja hyvä on niin...no...kukaan ei usko, mähän olen "ufs:llä töissä" jne jne jne jne jne jne jne jne...sitä samaa. Alkaa vaan pauhaminen siitä kuinka mä sanon mitä vaan jotta saan mukamas tätäkin vaan myytyä tai jotain.

Jos sanon että käytössä on ja ei tunnu missään niin tarkoittaako se sitten että se ei toimi ollenkaan? Ei tietenkään. Kuten todettua, HICA:n toimivuus on paljon kiinni urheilijan taustoista. Jos sanon että mulle, vanhalla juopolle pullo kossua ei potki missään niin jollekkin toiselle, erilaisella taustalla ym. kupillinen jo potkii varsin hilpeästi, heh.

Joten siitä sitten spekuloimaan vaan ;-)

Äänestä
  • Aika hauska ilmaisu tuo potkia. Olen aina kuullut uusista lisäravinteista tavallisilta pulliaisilta salilla, että kyllä se potkii tosi hyvin. Vuodesta toiseen aina jokin ihmeaine potkii hyvin, mutta miehet räpeltävät aina samojen rautojen kanssa kehittymättä mihinkään.

    Olenkin todennut, että lisäravinneaddiktit uskovat enemmän ihmeaineisiin kuin hyvään ruokaan. Oma oppini on, että vähemmän treeniä, vähemmän ruokaa ja taas vähemmän treeniä. Useimmat syövät liikaa, eivätkä ole koskaan tiukassa kunnossa. Vain riisitautisille voi suositella lisää ravintoa, mutta heillä ei homma tunnu muutenkaan toimivan. Kenellekään eivät lisäravinteet auta tuloksiin. Okei, palautusjuoma on OK ja kreatiiniakin voi nauttia, mutta siihen se tarve jää.

    Ai että millä lihaksilla puhun? 100 kg keskimittainen, 180kg raakapenkki, 220 syväkyykky pelkällä vyöllä, 260 maastaveto shortseissa, elinikäinen natu.

    Äänestä

  • Olethan sinä myöntänyt käyttäväsi UFS:n Whey2:sta, Wrangen maitoproteiinia, maltoa ja creapure kreatiinia, eikä kukaan ole vääntänyt sitä sinua vastaan. Sama HICA:ssa. Aivan hyvin voit myöntää käyttäneesi sitä, jos olet käyttänyt tai sanoa, että et ole käyttänyt sitä, jos et ole käyttänyt. Syyksi voit sanoa ihan mitä tahansa! Esim. sen että et ole vielä kerinnyt testaamaan HICA:a tai että se on tällä hetkellä liian kallista, mutta kokeilet sitä, kun hinta on halvempi. Se, että et voi edes sanoa, oletko itse testannut sitä (peittelet totuutta), mutta puhut silti tuotteen puolesta varsin positiiviseen sävyyn, on vain omiaan lisäämään spekulaatioita siitä, että olet UFS:llä töissä ja markkinoit ainoastaan tuotetta täällä.

    Anyway, se mitä HICA tuotteena tällä hetkellä eniten kaipaa, on käyttäjien kokemukset, koska sitä ei ole vielä riittävällä tieteellisellä tarkkuudella testattu. Ne vähät kokemukset, mitä tähän asti on keskustelupalstoilla ollut, ovat pahasti ristiriidassa tuotteen myyjien puheiden kanssa. Ne eivät ainakaan tällä hetkellä oikeuta tuotteen 120€:n hintaa.

    Äänestä

  • Salirotta, olet puffannut vuoden alusta ufs kaupan tuotteita kuin se olisi elämän ja kuoleman asia. Olet menettänyt totaalisesti viimeisetkin katu-uskottavuuden rippeet selittämällä niitä ja näitä todellisiin kysymyksiin. Kukaan tavallinen kuluttaja ei saa käsiinsä mitään analyysitodistuksia mitä täällä aina evolutionin tuotteista selität, eli joko valehtelet ne(hyvin todennäköistä)tai sitten olet tekemisissä tuotesarjaa myyvän tahon kanssa. Joka välissä olet tunkemassa mainoksia ja haukkumassa kaikkia muita tuotemerkkejä. Hämäävästi suosittelet ostamaan jotain halpaa maltoa muualta ja loput tuotteet ufs kaupasta. Olet täysi epäloogisuuden riemuvoitto. Mitä vitun järkeä on ostaa muut ufs kaupasta ja joku malto muualta? Malto on halpaa ja se on sama mistä sen ostaa.

    Olet myös puffannut erittäin epäonnistuneesti hica tuotetta mitä et ole edes koittanut. Läpinäkyvä mainostamisesi on kääntynyt sinua vastaan ja suosittelenkin nyt, että vedät sen pään pois perseestäsi ja painut vittuun tältä palstalta. Vaihda hame ja tamppooni, tota sun akkamaista vinkumista ei enää jaksa kuunnella, mee vaikka nussittavaksi jonnekin, kuhan pysyt poissa pilaamasta tätäkin palstaa. Jos et osaa tai uskalla vastata hica kysymyksiin, niin pidä vittu se läpes edes joskus kii. Lupasit laittaa kuviakin tänne palstalle, mutta kuten yleensä, paskaa puhuit. Kato vitun vinkuheinä sinne peiliin ja tule sitten vasta tänne huutamaan kun olet saanut edes 60kg täyteen vaa-assa.

    Jotta asia menisi perille, mailatkaa kaikki tuon huoran mainostamisesta tämän forumin ylläpidolle, niin potkivat sen ulos täältä itkemästä.

    Äänestä

  • Vittuuntunut kirjoitti:

    Salirotta, olet puffannut vuoden alusta ufs kaupan tuotteita kuin se olisi elämän ja kuoleman asia. Olet menettänyt totaalisesti viimeisetkin katu-uskottavuuden rippeet selittämällä niitä ja näitä todellisiin kysymyksiin. Kukaan tavallinen kuluttaja ei saa käsiinsä mitään analyysitodistuksia mitä täällä aina evolutionin tuotteista selität, eli joko valehtelet ne(hyvin todennäköistä)tai sitten olet tekemisissä tuotesarjaa myyvän tahon kanssa. Joka välissä olet tunkemassa mainoksia ja haukkumassa kaikkia muita tuotemerkkejä. Hämäävästi suosittelet ostamaan jotain halpaa maltoa muualta ja loput tuotteet ufs kaupasta. Olet täysi epäloogisuuden riemuvoitto. Mitä vitun järkeä on ostaa muut ufs kaupasta ja joku malto muualta? Malto on halpaa ja se on sama mistä sen ostaa.

    Olet myös puffannut erittäin epäonnistuneesti hica tuotetta mitä et ole edes koittanut. Läpinäkyvä mainostamisesi on kääntynyt sinua vastaan ja suosittelenkin nyt, että vedät sen pään pois perseestäsi ja painut vittuun tältä palstalta. Vaihda hame ja tamppooni, tota sun akkamaista vinkumista ei enää jaksa kuunnella, mee vaikka nussittavaksi jonnekin, kuhan pysyt poissa pilaamasta tätäkin palstaa. Jos et osaa tai uskalla vastata hica kysymyksiin, niin pidä vittu se läpes edes joskus kii. Lupasit laittaa kuviakin tänne palstalle, mutta kuten yleensä, paskaa puhuit. Kato vitun vinkuheinä sinne peiliin ja tule sitten vasta tänne huutamaan kun olet saanut edes 60kg täyteen vaa-assa.

    Jotta asia menisi perille, mailatkaa kaikki tuon huoran mainostamisesta tämän forumin ylläpidolle, niin potkivat sen ulos täältä itkemästä.

    Voi voi taas :D

    Vuoden alusta asti olen keskusteluihin liittyen maininnut halvimmat ostopaikat, toki ottaen myös huomioon laatu-näkökohdat. Vuoden alusta asti olen siis "puffannut"/maininnut moniakin eri tuotteita.

    UFS on ollut yksi kauppa monien muiden joukossa. Jostain kumman syystä tämä kauppa kuitenkin saa aina huomiota ja närää muissa. Syitä tähän voi jokainen arvata hyvin onnistuneesti ;-)

    Heh, mitähän analyystitodistksia sä oikein kaipailet Evolutionin tuotteista ja miksi ihmeessä? Kuka tavallinen asiakas kaipaa jotain analyysitodistuksia käyttämistään peruslisäravinteisat ja miksi juuri Evolutionilta niitä pitäisi saada?

    Muita tuotteita en ole haukkunut, ainoastaan olen kysyttäessä sanonut niistä mielipiteeni ja silloin perustellen mahdollisen kritiikkini. Kritiiki perusteluina on yleensä ollut sisältö/hinta/laatu -näkökohdat.

    Sanot että hämäävästi suosittelen ostamaan jotain ufs:ltä ja jotain muuta taas muualta. Ei asiassa mitään hämäävää ole ollut. Suosittelen ostamaan kutakin tuotetta sieltä mistä sitä halvimmalla saa. UFS:n malto ei ole ollut eikä ole halpaa, sen kilohinta on 6€/kg. Boosmanilta saa hintaan 4€/kg joka mielestäni on varsin hyvä hinta ottaen huomioon pakkauksen koon, 2,5kg. Wrangelta saa halvimmalla, kilohinta 2,72€/kg, mutta pakkauksen koko on 25kg. FASTinkin maltoa olen toisinaan suositellut hakemaan kun sitä saa vaikkapa Pristamsta kätevästi, kilohinta 5kg:n pakkuksella kohtuullinen 5,58€/kg, pikkupussi 6,10€. Aika turhaa puuhaa alkaa tilaamaan pelkästään maltopussia erikseen jostai, varsinkin kun ei saa ilmaista postitusta noin pienelle summalle.

    Enkä myöskään ole suositellut ostamaan "loppuja" tuotteita (mitä ne sitten mahtaa olla??) ufs:stä, mm. maitoproteiinia ja glutamiinia saa halvimmalla wrangelta. UFS:ltä toki saa muutamia perustuotteita mainitakseni kilpailukykyiseen hintaan, mm. valmis palkkari, perushera eli konsentraattia, laadukasta isolaattia sekä puhdistettua kreatiinia. Vielä voisin mainita että proteiinipatukoista bodyboostin Mega Pro 50 on ylivoimainen ykkönen ;-) Joten mitään epäloogisuuttaa ei missän ole ollut :D

    Se on totta että malto on halpaa, mutta kerta kun haluan olla uskottava ja pitää kiinni periaatteestasi että halvinta suositellaan niin sen myös teen, vaikkakin hintaerot maltossa ovat rahassa mitattina varsin pieniä.

    Loppuytekstisi olikin sitten suurimmalta osin niin epäasiallista että enpä jaksa vaivautua kommentoimaan.

    Seuraavaksi menet varmaan tietotekniikka-palstalla huutamaan että ei saa mainita edullisia poltettevia DVD ja CD -levyjen ostopaikkoja. Autopalstalle menet itkemään kun joku kysyy suosituksia pikkuautoksi ja joku siellä mainitsee Yarsin Verson olevan varsin hyvä hinta/laatu-suhteelltaan Mitäs vielä...Hi-Fi-palstalla sua varmaan häiritsee se että joku mainitsee laadukkaien kajareiden ostopaikkoja jne jne. (ts, mitään mainostamista ei ole ollut, vain keskusteluun liittyvää tuotteiden mainitsemista...)

    Äänestä

  • salirotta kirjoitti:

    Voi voi taas :D

    Vuoden alusta asti olen keskusteluihin liittyen maininnut halvimmat ostopaikat, toki ottaen myös huomioon laatu-näkökohdat. Vuoden alusta asti olen siis "puffannut"/maininnut moniakin eri tuotteita.

    UFS on ollut yksi kauppa monien muiden joukossa. Jostain kumman syystä tämä kauppa kuitenkin saa aina huomiota ja närää muissa. Syitä tähän voi jokainen arvata hyvin onnistuneesti ;-)

    Heh, mitähän analyystitodistksia sä oikein kaipailet Evolutionin tuotteista ja miksi ihmeessä? Kuka tavallinen asiakas kaipaa jotain analyysitodistuksia käyttämistään peruslisäravinteisat ja miksi juuri Evolutionilta niitä pitäisi saada?

    Muita tuotteita en ole haukkunut, ainoastaan olen kysyttäessä sanonut niistä mielipiteeni ja silloin perustellen mahdollisen kritiikkini. Kritiiki perusteluina on yleensä ollut sisältö/hinta/laatu -näkökohdat.

    Sanot että hämäävästi suosittelen ostamaan jotain ufs:ltä ja jotain muuta taas muualta. Ei asiassa mitään hämäävää ole ollut. Suosittelen ostamaan kutakin tuotetta sieltä mistä sitä halvimmalla saa. UFS:n malto ei ole ollut eikä ole halpaa, sen kilohinta on 6€/kg. Boosmanilta saa hintaan 4€/kg joka mielestäni on varsin hyvä hinta ottaen huomioon pakkauksen koon, 2,5kg. Wrangelta saa halvimmalla, kilohinta 2,72€/kg, mutta pakkauksen koko on 25kg. FASTinkin maltoa olen toisinaan suositellut hakemaan kun sitä saa vaikkapa Pristamsta kätevästi, kilohinta 5kg:n pakkuksella kohtuullinen 5,58€/kg, pikkupussi 6,10€. Aika turhaa puuhaa alkaa tilaamaan pelkästään maltopussia erikseen jostai, varsinkin kun ei saa ilmaista postitusta noin pienelle summalle.

    Enkä myöskään ole suositellut ostamaan "loppuja" tuotteita (mitä ne sitten mahtaa olla??) ufs:stä, mm. maitoproteiinia ja glutamiinia saa halvimmalla wrangelta. UFS:ltä toki saa muutamia perustuotteita mainitakseni kilpailukykyiseen hintaan, mm. valmis palkkari, perushera eli konsentraattia, laadukasta isolaattia sekä puhdistettua kreatiinia. Vielä voisin mainita että proteiinipatukoista bodyboostin Mega Pro 50 on ylivoimainen ykkönen ;-) Joten mitään epäloogisuuttaa ei missän ole ollut :D

    Se on totta että malto on halpaa, mutta kerta kun haluan olla uskottava ja pitää kiinni periaatteestasi että halvinta suositellaan niin sen myös teen, vaikkakin hintaerot maltossa ovat rahassa mitattina varsin pieniä.

    Loppuytekstisi olikin sitten suurimmalta osin niin epäasiallista että enpä jaksa vaivautua kommentoimaan.

    Seuraavaksi menet varmaan tietotekniikka-palstalla huutamaan että ei saa mainita edullisia poltettevia DVD ja CD -levyjen ostopaikkoja. Autopalstalle menet itkemään kun joku kysyy suosituksia pikkuautoksi ja joku siellä mainitsee Yarsin Verson olevan varsin hyvä hinta/laatu-suhteelltaan Mitäs vielä...Hi-Fi-palstalla sua varmaan häiritsee se että joku mainitsee laadukkaien kajareiden ostopaikkoja jne jne. (ts, mitään mainostamista ei ole ollut, vain keskusteluun liittyvää tuotteiden mainitsemista...)

    Jäi kyllä todella pahasti epäselväks ton aineen toimivuus.. Eli toimiiko se vain alottelijoilla vai tehoaako se myös ammattitason bodareilla?

    On vähän turhan kallis että kehtais lähtee kokeilee ilman varmaa tietoa. Rahat takaisin palautus oikeus pitäs löytyy tollasiin mömmöihin mistä luvataan paljon ettei tarvis aina ostaa paskaa paketissa.

    Äänestä

  • maggot kirjoitti:

    Jäi kyllä todella pahasti epäselväks ton aineen toimivuus.. Eli toimiiko se vain alottelijoilla vai tehoaako se myös ammattitason bodareilla?

    On vähän turhan kallis että kehtais lähtee kokeilee ilman varmaa tietoa. Rahat takaisin palautus oikeus pitäs löytyy tollasiin mömmöihin mistä luvataan paljon ettei tarvis aina ostaa paskaa paketissa.

    HICA:n toimivuus perustuu siihen että se vähentää kehon kataboliaa, eli lihasten purkua. Tuote ei siis kasvata mitään lihasmassaa, ainoastaan vähentää sen purkua. Kun jotain ei sitten pureta se jää ;-)

    Selväähän siis on että salitreenin ja koko siihen liittyvän elämäntyylin tosissaan ottavan ja noudattavan kaverin kataboliset tilat on melko minimissä (diettiä lukuunotamatta!). Eli jos katabolia on minimissä niin se vähän mitä on vielä mahdollista vähentää on melko vähän.


    Toisaalta, monilla aloittelijoilla treenit venyy, syömiset ei ole niin viimeisen päälle ja viikonloppuna pikkaisen vielä viihteellä ja muutenkin yleinen aktiivisuus saattaa olla melkoisen hypermäistä, joten kataboliaa esiintyy varmasti ja paljon.

    Sitten kun kokenutkin ja kehonrakennuksen fanaattisesti, mutta natuna ottava menee dieetille niin lihasta palaa...

    Samoin on monilla urheilijoilla jotka hakee salilta lihasmassaa ja voimaa lisä, mutta varsinainen oma laji ja lajiharjoittelu sitten rasittaa kroppaa varsin paljon ->kataboliaa...

    Ammattitason bodarit omilla lääkeaineillaan on asia erikseen ja tavallisen pulliaisen ei niistä asioista kannata mitään välittää tai omaksua.

    Äänestä

  • salirotta kirjoitti:

    HICA:n toimivuus perustuu siihen että se vähentää kehon kataboliaa, eli lihasten purkua. Tuote ei siis kasvata mitään lihasmassaa, ainoastaan vähentää sen purkua. Kun jotain ei sitten pureta se jää ;-)

    Selväähän siis on että salitreenin ja koko siihen liittyvän elämäntyylin tosissaan ottavan ja noudattavan kaverin kataboliset tilat on melko minimissä (diettiä lukuunotamatta!). Eli jos katabolia on minimissä niin se vähän mitä on vielä mahdollista vähentää on melko vähän.


    Toisaalta, monilla aloittelijoilla treenit venyy, syömiset ei ole niin viimeisen päälle ja viikonloppuna pikkaisen vielä viihteellä ja muutenkin yleinen aktiivisuus saattaa olla melkoisen hypermäistä, joten kataboliaa esiintyy varmasti ja paljon.

    Sitten kun kokenutkin ja kehonrakennuksen fanaattisesti, mutta natuna ottava menee dieetille niin lihasta palaa...

    Samoin on monilla urheilijoilla jotka hakee salilta lihasmassaa ja voimaa lisä, mutta varsinainen oma laji ja lajiharjoittelu sitten rasittaa kroppaa varsin paljon ->kataboliaa...

    Ammattitason bodarit omilla lääkeaineillaan on asia erikseen ja tavallisen pulliaisen ei niistä asioista kannata mitään välittää tai omaksua.

    Siis mää en täjua tota hicaa. Jos se estää katabolian, niin sillonhan se estää palautumisen, siis jos ei saa ruokaa. Katabolia, ainakin mun ymmärtääkseni takoittaa, että palautukseen tarvittavat proteiinit otetaan omasta kehosta. Ja treenatessahan aina tulee pieniä lihasvaurioita, eikö se ole edellytys lihaskasvulle?

    Äänestä

  • hica kirjoitti:

    Siis mää en täjua tota hicaa. Jos se estää katabolian, niin sillonhan se estää palautumisen, siis jos ei saa ruokaa. Katabolia, ainakin mun ymmärtääkseni takoittaa, että palautukseen tarvittavat proteiinit otetaan omasta kehosta. Ja treenatessahan aina tulee pieniä lihasvaurioita, eikö se ole edellytys lihaskasvulle?

    Oot nyt käsittäny aika pahasti väärin katabolian. Eli sehän meinaa sitä tilaa kun elimistö purkaa lihasta energiaksi kovassa rasituksessa. Anabolia on taas tämä positiivinen eli rakennus tila. Eli käytännössä saat parhaat tulokset aikaiseksi minimoimalla kataboliaa ja maximoimalla anaboliaa.

    Äänestä

  • maggot kirjoitti:

    Oot nyt käsittäny aika pahasti väärin katabolian. Eli sehän meinaa sitä tilaa kun elimistö purkaa lihasta energiaksi kovassa rasituksessa. Anabolia on taas tämä positiivinen eli rakennus tila. Eli käytännössä saat parhaat tulokset aikaiseksi minimoimalla kataboliaa ja maximoimalla anaboliaa.

    Hmm.. eikö ole sama asia purkaako elimistö lihasta palautukseen vai energiaksi? Kataboliaahan voi esiintyä muulonkin kuin reenin aikana. Siis palautukseen tai enegiaksi, kataboilaa anyway..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeellinen juttu kirjoitti:

On se muuten kumma, että kun joku kysyy jotain HICA:sta noin yleisesti, Salirotalta tulee vastaus viestiin melkein kymmenessä sekunnissa, mutta kun Salirotalta kysyy jotakin hänen omasta HICA:n käytöstään tai kokemuksista kyseisestä tuotteesta, Salirotta on hiljaa kuin kirkon rotta talvipakkasella. Miksi hän ei esimerkiksi voi vastata niinkin yksinkertaiseen kysymykseen kuin: "Oletko itse käyttänyt HICA:a"? Siihen riittäisi vain yksinkertainen kyllä/ei-vastaus. Jos häneltä kysyttäisiin, että "havaitsitko HICA:n käytöstä olleen mitään hyötyä"?, siihenkin riittäisi pelkkä kyllä/ei-vastaus. Ei vain Salirotalta vastauksia noinkin yksinkertaisiin kysymyksiin tule. Miksiköhän? Se aikaisempi selitys "vastausta voitaisiin kääntää minua vastaan", ei oikein nyt kolahda. Ensinnäkin miten rehellinen vastaus voisi kääntyä ketään vastaan? Joko on käyttänyt jotain tuotetta tai ei! Tai sitten joko tuotteesta on ollut hyötyä tai ei! Mikä siinä nyt voi olla niin vaikeaa? Voisitko itse kertoa vastausen, Salirotta, vai spekuloidaanko porukalla, kuten tähän asti ollaan tehty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu