Kyllä monet konservatiiviset uskonyhteisöt, kuten mm. lestat ja sley tunnustavat avioeron olevan olevan kiellettyä ja synti. Kuten uudelleen naimisenkin
Tähän syntiin vain suhtaudutaan hyvin lepsusti, hälläväliä tyylillä. Katsotaan läpi sormien syntiä toisin kuin homojen kohdalla. Sitten ollaan kyllä tiukkana.
Tähän syntiin vain suhtaudutaan hyvin lepsusti, hälläväliä tyylillä. Katsotaan läpi sormien syntiä toisin kuin homojen kohdalla. Sitten ollaan kyllä tiukkana.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Sehän riippuu syystä mistä erota. On paljon tilanteita milloin tosiaan on syytä erota eikä ole sidottu toiseen vaikka ne lupaukset on tehty.
Rajatapaus on se jos toinen muuttuu harhaoppiseksi, alkaa kannattamaan sotarikoksia eikä näe niissä mitään väärää, vaan ihmishenki ei ole minkään arvoinen, niin voi olla syytä ottaa ainakin vähän etäisyyttä.
Aitouskoville muiden tekemät asiat ovat synti mutta ei mitä itse tekee.
Tuotaaa... ei oikeastaan. Kyllä synti on synti, teki sen kuka tahansa. Aitouskovat tietävät ja hyväksyvät tämän itsestäänselvyytenä. Ihan opilllisena kysymyksenä puhuttaessa ei ole väliä onko itse syyllistynyt syntiin, jota julkisesti julistaa synniksi. Jos näin olisi, silloinhan yksikään pappi ei voisi opettaa kymmentä käskyä, koska varmasti on rikkonut sieltä jotain kohtaa. Ero on katuuko syntiään ja tekeekö parannusta, eli uskooko Jeesukseen, vai kieltääkö koko synnin jonka on tehnyt.
kyllä se puolison valita pitää olla tarkkaa ! lapset ovat vanhempien summa !!!
Totta, sillä avioliittoa pidetään lujana ja vakavana sitoutumisena toiseen ihmiseen ja elämänsä jakamista yhdessä rakkaansa kanssa. Ongelmia voi tietysti olla, mutta ne on kaikki yleensä ratkaistavissa hyvällä tahdolla ja keskinäisellä sitoutumisella, koska parisuhde nähdään yhtenä tärkeimpänä elämäntehtävänä ja kutsumuksena.
Onkohan uskovien avioero ja uudelleennaiminen surullista sen vuoksi, että Jumala tarkoitti, että ikuisuudessakin aviopuolisoilla olisi erityinen suhde keskenään? Miten sitten, jos on useita puolisoita?
Aviopuolisoita voi olla useita aivan pätevistä syistä, esimerkiksi jos ensimmäinen puoliso on kuollut.
Lesket tietenkin saavat avioitua uudelleen koska edellinen puoliso kuollut.
Aivan naurettavaa aina vetää tuo kortti,
Luetteloitko ne ”useat” syyt? Niitä ei ole kuin poikkeustapauksissa.
Jankataan homoista vaan ja yritetään sillä tavoin häivyttää tämäkin synti.
Kuka eroaa ja kuka ei. Turha tätä on yleistää.
Avioliitto on tarkoitettu pysyväksi. Ainoastaan huorin tehneestä on lupa erota.
Ennemin kannatan harkintaa puolison valintaan ja avioliiton solmimiseen kuin helposti eroon pääsemistä. Avioliitto vaatii sitoutumista jo lastenkin vuoksi. Kyllä se avioero on lapsillekin stressitilanne, vaikka kuinka väitetään että kyllä ne lapset selviää.
Kyllä senkin pitäisi olla syy erota jos toisesta tulee sotahullu ja alkaa kannattamaan viattomien ihmisten tappamista sodassa. Miten sellaisen ihmisen kanssa edes uskaltaa elää ja lapset saavat sellaisen kasvatuksen että oksat pois.
Oikeastaan pakko on silloin erota.
Paremminkin sanoen Jumala kieltää perusteettoman avioeron.
Ja se on aivan järkevää ajattelua.
Ei sen vuoksi että löytää nuoremman, komeamman, varakkaamman ja ehkä mukavamman.
Jos joku joskus moittii miestään tai vaimoaan, pitää sanoa että itse olet valinnan tehnyt, mene peilin eteen ja sano siinä, että tämä oli se kuka tuon huonon valinnan teki.
Mutta ei Jumala silti vaadi että pitää elää liitossa jos toinen tekee siitä helvetin.
ArtoTTT
#Ei sen vuoksi että löytää nuoremman, komeamman, varakkaamman ja ehkä mukavamman.#
Nykyäänhän sellainen on mediassa jopa ihannoitua, kun löytää uuden "rakkauden" eroaa heti entisestä liitosta ja solmii uuden. Jeesus kuitenkin opetti että toisen hylkääminenkin on väärin, hylätty osapuoli ei kuitenkaan itse ole valinnut tätä vaihtoehtoa.
Jumala kieltää eroamisen, paitsi huorinteon kohdalla. Homoista jankuttamisen sijaan änkyrät voisivat alkaa tekemään parannusta tässä asiassa aloittaen ihan sieltä omista lahkoistaan.
Mutta kun on niin helppo osoitella sinne lahkon ulkopuolella ja muita. Sitten kun ollaan itse esimerkillisiä, niin sitten osoitellaan muita.
ArtoTTT
Kirkkojen ja hengellisten yhteisöjen ei tulisi suorittaa eronneiden vihkimisiä, koska ne ovat Jeesuksen opetuksen vastaisia.
Lahkojen linjan ja mökän määrän eroamisten ja uudelleen vihkimisten kohdalla pitäisi olla yhtä kova kuin homoista on. Ei ole muuten uskottavuutta kun on syntejä ja sitten ei niin syntejä, vaikka Raamatun mukaan: erota ei saa kuin huorinteon kohdalla. Ei uudelleen vihkimisrtt olisi sullekaan ongelma jos noudatettaisiin Jumalan kieltoa erota.
Kiinnität huomiosi väärään asiaan.
Olen ymmärtänyt että ei yksikään alle 30v porukalta ei kestä kovinkaan kauaa, paitsi uskovien avioliitot.
Ei erotakaan saa. Vain huorintehneestä. Ei koskaan muulloin.
Miten nykyaikana estät puolisoasi eromasta sinusta vaikka olisit ollut uskollinen? Eron saa aivan liian helposti yksipuolisesti.
Ei ketään voida pakottaa olemaan naimisissa.Raamatun mukaan olisi kuitenkin pakko olla, koska erota ei saa kuin huorinteon vuoksi.
Toisaalta voi se puoliso lähteä vain kävelemään, eikä tule koskaan takaisin. Ei avioliitto estä eroa.
Niinpä. Kaksinaismoraali jyllää. Se mitä sallitaan itselle, halutaan kieltää muilta.
Yhtälailla erotaan ja avioidutaan uudelleen myös uskovien piirissä. Se ei enää ole niin synti kuin ehkä ennen oli. Osa toki tekee vielä niin.
Ei ne konservatiivienkaan joskus hyvin ehdottomat näkemykset pysy samana.
Kristinuskon tosiharrastajille tämä on synti ja muille ei.
Avioliitto tulee täytetyksi, kun lapset muuttavat aikuistuttuaan pois kodista, omiin koteihinsa. Silloin on hyvä aika pohtia, onko kumppani todella sellainen, jonka kanssa haluaa viettää loputkin elämästä. Maailma on niin suuri ja kokemattomia asioita on paljon.
Itselle tuli ero vuosi sitten ja oman elämän kasvuprosessi ja vastuuntunto ovat saaneet siitä aivan uutta pontta.
Järkiratkaisuja ei kannata dropata dogmalla!
”Järkiratkaisuja ei kannata dropata dogmalla!”
Aivan. Ei avioliittoa ole tarkoitettu rangaistukseksi.
Sanotaan, että se synti on yleensä se syy miksi tulee avioero.
Pettäminen eli haureus on yleisin syy.
Kyllä ero on vakava synti. Jumala vihaa hylkäämistä. Synti täytyy saada anteeksi, jos mieli olla pelastettujen joukossa.
On todettava että näin ne konservatiivitkin alkavat vapautua, eli muutosta tapahtuu avioeroja sallivaan suuntaan, joskin siihen menee aika kauan aikaa.
Konservatiiveilla on tässäkin asiassa Raamatun kanta. Avioeroa ei kielletä missään ja Jeesus kertoi selvin esimerkein miten avioero tulee hoitaa, ettei syyllisty haureuteen.
Niin nyt on tuollainen näkemys, vaan parikymmentä vuotta sitten ei ollut.
Eroja silti oli ja on aina ollut. Pakkohan se ero on monessakin riita tapauksessa ottaa, silti voi tulla tapetuksi yms. pahaa.
Jeesuksen sovituksen takia mikään synti ei enää vie kadotukseen ja Jumala näkee mahdottomuudet eikä ole kova luonteiden lain vaatija armon alla oleville.
Laista tulee synnin tunto ja armo kuuluu kaikille tarvitseville. Silti Jumalan tahto on Pyhä, oikein ja hyvää, mutta järkeä tulee pahassa, synnin maailmassa käyttää myös. Ei kukaan täytä eikä edes tiedä Jumalan tahtoa läheskään aina.
(Samansukupuolisia ei tule vihkiä kirkoissa avioliittoon, koska ei ole pakko ja se on Jumalan tahto, huom. Synnintunto katoaa ja kadotus häämöttää. Synti tulee sanoa synniksi totuudessa.)
,
"... järkeä tulee pahassa, synnin maailmassa käyttää myös. Ei kukaan täytä eikä edes tiedä Jumalan tahtoa läheskään aina."
Totta, ei meiltä ole annettu vapautta vastuusta.
Synnintuntoa ehkä tulisi tuntea enemmän itsekkyydestä, sydämen kovuudesta tai ahneudesta, jotka ovat niitä syntejä, jotka valtaavat välillä myös uskovat.
Jumala on ilmoittanut Raamatussa kaiken mitä ihmisen pitää Hänestä ja tahdostaan tietää.
Juuri noista Jeesus opettaa.
Koko Raamattu opettaa. Mutta nytkö olet alkanut pitääkin Raamatun sanaa totena?
Mutta et kunnioita, kuten Jeesuksen opetusta avioliitosta
Miksi en arvostaisi. Jeesus puhuu tuon ajan tilanteesta. Eihän meidän nykyavioliitto ole sellainen, miten se tuolloin oli.