Outo möykkyinen kieli

Anonyymi-ap

Moi. Oon 41v mies joka kävi hammastarkastuksessa. Muuten ei kummempia, mutta hammaslääkäri ihmetteli kieltäni ja suoraansanottuna sairauspelkoisena säikähdin. Syöpää se ei kuulema pitäisi olla.

Minulla on tietääkseni aina ollut uurrekieli, mutta en osaa sanoa että siitäkö edelleen kyse, mutta aika karun näköinen tuo on! Kuiva suu on ja poltan.

Kielen kärkiosa näyttää ihan hyvältä mutta sitten alkaa menemään ihan järkyttävän kuoppaiseksi, ihan sinne saakka mihin sormen uskaltaa työntää oksentamatta. Keskellä menee syvä kiemurteleva "viiva", ja poikittain paljon halkeamia. Näyttää kuin kielen päällä olisi lihamöykkyjä tms, "saarekkeita", näyttää omaan silmään aika rajulta, huh.
Vaikea selittää, mutta tosi syviä uurteita, mikä saa näyttämään niiden väliin jäävän lihan näyttämään kuin joltain kasvaimelta, ja niitä siis kymmeniä. Möykkyinen kieli.

Onko kellään tietoa tai kokemusta asiasta??? Johan tässä googlattu koko päivä ja hulluksi tulee.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puolisolta taannoin otettiin näytepala kielestä kun hammaslääkäri epäili siinä olevan jotain. No ei siitä löytynyt mitään poikkeavaa, mutta siitä lähtien hänen puheensa on ollut jollain tavalla sammaltavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5961
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      72
      4806
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      50
      4398
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2379
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2119
    9. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      48
      1956
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1479
    Aihe