Niinkuin yksi mies, joka on presidentti olisi valtaa ottaa mikä tahansa maa itselleen haltuunsa, kuten Trumppi haahuilee Grönlantia itselleen eli yhdysvalloille.
Sehän olisi sama, kuin Suomen presidentti toteaisi, että Suomi ottaa Ruotsin, koska Ruotsi kuuluu Suomelle.
Entäpä, jos saman vois tehdä suomalainen maanomistaja, joka toteasi, että annapa metsäpalstasi minulle, se kuuluu minulle ja liittäisi naapurin metsäpalstan omaansa tai naapurisi tontin ja asunnon sanoisit kuuluvan sinulle.
Sehän olisi sama, kuin Suomen presidentti toteaisi, että Suomi ottaa Ruotsin, koska Ruotsi kuuluu Suomelle.
Entäpä, jos saman vois tehdä suomalainen maanomistaja, joka toteasi, että annapa metsäpalstasi minulle, se kuuluu minulle ja liittäisi naapurin metsäpalstan omaansa tai naapurisi tontin ja asunnon sanoisit kuuluvan sinulle.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Narsisti ei ajattele maansa etua vaan omaa etuaan.
Minä omistan maapallon ja kuun, miksi tyytyä vähempään.
USA on ollut sairas matujen maa perustamisestaan lähtien .
See lulee olavsa putler san mutta käy saman lailla halusivat donalti ja valdemir suuriksi mutta jäväivät pieneksi.
Amis-pohjalla menet?
Ei en ole amish.
Ei USA Grönlantia edes aio ottaa, mutta Putte kuuntelee Tumpin paasausta aika ihmeissään. Tajuaa, että sillä on kohta vastassa ukko, joka voi tehdä mitä tahansa, antaa vaikka Ukrainalle ohjuksia, jolla Puten satamat tuhotaan kivikasoiksi.
Tyhmä suunsoittaja, ei mikään muu. Vankila olisi tuolle lopullinen sijoituspaikka.
oispa kaljaa
Jos oikasti tekee niin että ottaa haltuun vaikka sotilaallisin keinon niin kumpi on pahempi, USA vs Venäjä ? Elämme varsin mielenkiintoisia aikoja ??????
Reuters:
"Yhdysvaltojen tuleva presidentti Donald Trump on tosissaan puheissaan siitä, että Yhdysvallat haluaa saada Grönlannin hallintaansa.
Asiasta kertovat nimettömät Trumpia lähellä olevat lähteet uutistoimisto Reutersille. Lähteiden mukaan Trump haluaa paitsi lisätä Yhdysvaltojen vaikutusta läntisellä pallonpuoliskolla, myös jättää valtakaudestaan perinnön.
Trump on vaatinut, että Grönlanti liitettäisiin osaksi Yhdysvaltoja. Tiistaina Trump sanoi, ettei sulje pois sotilaallisten keinojen käyttöä Grönlannin liittämiseksi.
– Grönlanti tarvitaan kansallisen turvallisuuden tarkoituksiin, Trump sanoi."
Kumpikin on paha sillä grönlatilaset haluaa itsenäsiksi eikä trumin kolinialismin alle.
Ihan samanlainen narsistinen diktaattori, kun Putinikin on.
Iha ihme huutelija! haluaako tuhota
suhteet NATO-liittolaisiin ja EUhun?
Ihan kuin suomalaiset vallanhimoiset räkyttäjät. Pieni maa ei saa mitään aikaan, kunhan kuvittelee vaan hallitsevansa USAn ja Venäjän!
Leipäjonoseisojat unohtuu, kun pohtii, mitä Trump tekee mahtavalle EU-maalle Suomelle ja kohta saamme tilatun sotilasryhmän Vaalimaan rajalle. Aiaioioi! Rahaa ja aseita Ukrainaan!
Kapitalismissa köyhä ottaa aina käskyjä vastaan ja kipeetä,miljonääri ei milloinkaan vaan jakelee niitä alaisilleen. Ei ole mitään jumalia ,olet täydellisesti omillasi,syntymästä kuolemaasi asti,muuta ei ole. Ei ole ilmaisia lounaita,niin kuin jotkut aina olettaa.
Vain siinä tapauksessa tuo jos ko:lla ei ole varaa yllä pitää paikkaansa tai paikkojaan. Toisten maitten ryöstäminen on myös päättäjille ja rikkaille kiellettyä ja joutuvat vankilaan siitä jos yrittävät tai saavat kuolemantuomion.
Ei maailmassa voi elellä kukaan miten haluaa,ei kukaan ,ei rikolliset eikä ns hyvikset.
Pari viikkoa ja Trump kohtaa arkirealismin:
Yhdysvaltain presidentti ei ole kaikkivoipa.
Hymyn hyytymistä odotellessa
Reuters:
"Yhdysvaltojen tuleva presidentti Donald Trump on tosissaan puheissaan siitä, että Yhdysvallat haluaa saada Grönlannin hallintaansa.
Reuters:
"Venäjän presidentti haluaa saada Ukrainan haltunsa".
Missä eroavaisuus?
V = Ukrainassa ei ole mannerjäätiköitä. Ei muuta.
Eihän Suomi voi Ruotsia ottaa, kun Suomi on jo USA:n taskussa, eikä itsenäinen maa enää.
Tyhmät ihmiset äänestämälläja kannattamalla näitä hulluja mahdollistavat sen,että
Kolmas maailmansota puhkeaa.
Potkupallona luokses pompin ….ja näitä potkupalloja tulevat olemaan Ukraina,Grönlanti, Suomi, Taiwan ja vielä muitakin….
Minulla on täysi luottamus Trumppiin, annan hänelle kaiken tukeni
Minä
Tanskan pääministeri on sosiaalidemokraatti, ei siis ihme että hätäkokousta pukkaa, taas panikoi demari vosu.