Neuvottelut paikallisista sopimuksista

Kertoilee HS.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101980042895

"Neuvottelut paikallisista sopimuksista ovat pisimmällä M-Realissa, mutta keskusteluja on käyty myös UPM-Kymmenessä ja Stora Ensossa."
---
Tosiaan paineet taitaa olla työnantajalla kuten työntekijäpuolellakin kovat, mutta ovatko paikalliset sopimukset olleet juuri nyt työpöydällä?

...
Keskustelua eikä mitään posken soittoa!
91067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mitä hesarissa lukee,hyvää yötä:)

Äänestä
  • porukkaa, nuo paperityöntekijät!

    Kuvittelevat kaikenmaailman salaliittoja, kun eivät kestä minkäänlaista kritiikkiä!

    Äänestä

  • ...tuo tietää Paperiliitolle. Kysymys kuuluukin, että montako uutta ammattiliittoa sen raunioille syntyykään...

    Äänestä

  • aivan uskomatonta kirjoitti:

    porukkaa, nuo paperityöntekijät!

    Kuvittelevat kaikenmaailman salaliittoja, kun eivät kestä minkäänlaista kritiikkiä!

    salaliittoteorioita ole,mutta en tosiaankaan usko kaikkea mitä lehdet kirjoittaa...viime viikkoina ollut niin paljon virheellistäkin tietoa lehdissä.

    Äänestä


Heipä hei!

Taitaa järki voittaa työntekijöillä:) Taitaa Neuvosto...eikun paperiliitto vedellä viimeisiään!!

Äänestä
  • Jos tuo pitää paikkaansa, niin ei se sitä tarkoita että paperiliitto hajoaa. Siellä vain vaihtuu valtaapitävät. Minäkin olen vahvasti sitä mieltä, että paperiliitto on tietyllä tavalla tullut tiensä päähän, mutta en silti usko liiton hajoamiseen: siellä saavat vain enemmän uudistusmieliset sanansijaa. Ehkä Ahosella ja hänen esikunnallaan on nyt kovempia paineita saada sopu aikaan.

    Äänestä

"Myös suuri osa luottamusmiehistä on sitä mieltä, että Paperiliiton olisi pitänyt hyväksyä valtakunnansovittelijan esitys viime torstaina."

...tietävät takuulla paremmin kuin liiton tyypit tai poliittiset liittovaltuuston jäsenet mitä se kenttä todellisuudessa ajattelee. Vittumainen se on pääluottamusmiehen kuunnella kun porukka on jo väsynyt pikkuasioista tappelemaan, kun jotkut jyyrät kuvittelevat edelleen sanelevansa entisten metodien mukaan mitä mieltä siellä ruohonjuuritasolla ollaan.

Äänestä
  • miehen tuntevana , voisi sanoa, että kun ne menevät valtuuston kokoukseen, niin keskimääräinen älykkyys nousee molemmilla puolilla porttia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkällä kirjoitti:

Kertoilee HS.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101980042895

"Neuvottelut paikallisista sopimuksista ovat pisimmällä M-Realissa, mutta keskusteluja on käyty myös UPM-Kymmenessä ja Stora Ensossa."
---
Tosiaan paineet taitaa olla työnantajalla kuten työntekijäpuolellakin kovat, mutta ovatko paikalliset sopimukset olleet juuri nyt työpöydällä?

...
Keskustelua eikä mitään posken soittoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu