Valmistuin elokuussa, ja luulin että pääsen pian töihin. Huomasin kuitenkin että avoimet työpaikat vähissä. Yritin pysyä positiivisena, mutta nyt alkaa masennus hiipimään, ja tuntuu että en kelpaa mihinkään. N. 30 hakemusta lähetetty ja muutamasta tullut automaattivastaus, suurimmasta osasta ei mitään. Keikkatyöt myös vähissä. Vertaistukea tai tukea muuten vaan? 😭
Työtön sairaanhoitaja
28
592
Vastaukset
- Anonyymi
Ihme hommaa kun ulkomailta pitää roudataan sairaanhoitajia jne. oman maan kansalaiset eivät työllisty...vuokrafirmatko ne pyörittää talouttamme ..vai missä vika kun suomalainen ei kelpaa töihin..
- Anonyymi
Hae lähihoitajaksi...näin saat jalan ovenväliin ja työkokemusta kertyy...samalla voi hakea sairaanhoitajan virkaa kun teet töitä...ei lähihoitaja kaanon palkka ole huono jos saa yö ja viikonlopputöitä lisäksi..
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta. Olen useassa rekryfirmassa keikkalaisena, ja kokoajan samalla haen töitä. Keikkojen määrä on todella minimissä.
- Anonyymi
Vieraat ensin ulkomailta töihin.
- Anonyymi
Komppaan. Kun soteuudistuksessa rahoitus siirtyi valtion ohjaukseen, EK-myönteinen hallitus asetti ulkomaisen työvoiman etusijaiseksi työ- ja rekrytointikriteeriksi. Samoin käy entisille työkkäripalveluille, tiedoksi vaan.
- Anonyymi
Joo ja suomalaiset vaikka norjaan. Erikoista ja väärin
- Anonyymi
Komppaan. Kantasuomalaisetkin ovat joutuneet aloittamaan työuransa pskaduuneista.
- Anonyymi
Ite oon kans masentunut. Olen eri alalta jääny työttömäksi. Usko koetuksella monta kertaa.
- Anonyymi
Siis mistä päin suomea aloittaja hakee? Miten työharjoittelut meni? Mitä jos sieltä olet saanut huonon maineen ja siksi ei? Sairaanhoitaja on monta vuotta, varmaan yli 10 vuotta ollut töiden listalla joista on puutetta, kyllä niitä pitäisi olla.
- Anonyymi
On kyllä hyvät arvioinnit joka harkasta. Moni opiskelukaveri myös jäänyt työllistymättä.
- Anonyymi
Olet sitten mennyt uskomaan noita valheita työvoimapulasta?
Ei ole reiluun 30 vuoteen ollut pulaa työvoimasta, vaan palkanmaksu haluttomuutta.
Nyttenkin ollaan hakemassa ulkomailta työvoimaa (taas), joille ei tarvitse maksaa palkkaa. Edellinen lasti potkittiin jo pellolle, kun heille kävi ilmi että heille olisi pitänytkin maksaa jotain ja vaativat oikeuksiaan.
- Anonyymi
sinulle pitää maksaa työehtosopimus palkkkaa ja filippiiniläisille ei vuokrafirman kautta. esim......barona junailee näitä hyväksikäytettäviä suomeen sinun tilalle.
- Anonyymi
Suomalaiset ovat hinnoitelleet itsensä ulos.
Jo vuosia sitten perusteltiin että miksi voi palvelualoille nostaa hintoja, perustelu olis se ettei palveluja voi viedä ulkomaille.
Pöljät eivät tajunneet että työntekijät voidaan tuoda ulkomailta.
On olemassa vanha sanonta pää vetävän käteen, no se pää on nyt tullut kun ei haluta lappaa miljarditolkulla lisää rahaa terveydenpalveluihin.
Seuraavaksi aletaan selittämään ettei pärjää, no ei niin koska tehdään liian lyhyttä päivää ja asutaan liian kalliissa asunnossa ja elintaso liian korkea.
Myös se että palkkahinnoittelun takia on lisätty työtehtäviä että on voitu karsia työntekijöitä ja niiden työntekijöiden hyvä elintaso pitää kustantaa veroina.
Ostovoima ei tule palkankorotuksilla vaan kustannustehokkuudella ja pienemmillä veroilla. - Anonyymi
Suosittelen Ruotsiin tai Norjaan muuttoa. Siellä työllistyt varmasti, ja saat päälle kolminkertaisen palkan verrattuna tämän maan palkkoihin. Tässä paskalävessä työntekijää ei arvosteta pätkääkään.
- Anonyymi
Tämä kehityshän alko jo 2016. Hommat ulkoistettiin ja sitten vielä nämä Seuret. Nyt Baronat yms. Iskivät näppinsä kiinni, kun rahaa tiedossa. Homman viimeisteli nykyinen hallitus. Olen nähnyt saman kehityksen toisella alalla. Itse olen tyytyväinen, että sain elää sen parhaimman ajan.
- Anonyymi
Ei kannata kurkotella kuuta tuossakaan ammatissa. Suomalaiset on ulkoistettu kovilla palkkavaatimuksilla ja palkan pitäisi olla hulppea. Monet alat tekee yötöitä.grillit ,tarjoilijat,kaupan myyjät ym.ja niissä ammateissa pitää olla psygologi ym ja palkat ovat vain murto-osa sairaanhoitajien palkoista. Vastuuta ei ole jos lääkitset väärin ym.vastuuta ei ole. Voit vain levitellä käsiä näin kävi. Samoin lääkäreitten kohdalla kun potilas kuolee väärään diagnoosin levitellään käsiä ja meno jatkuu. Ette ikävä kyllä ole Jumalasta seuraavia niinkuin yleinen kuvitelma on. Ryhtiä tähän ammattikuntaan eikä kuvitella olemattomia,sairaanhoitajia arvostettiin 1940-luvulla mutta ikävä kyllä sulaudutte tähän samaan massaan mikä yhteiskunnassa on meneillään. Ansaitsekaa arvostuksenne työllänne ei palkkanauhaa vahdaten jos teidän ns.kutsumusammatti niinkuin väitätte.
- Anonyymi
Nämä ovat Suomen kuolinkouristuksia. Ensin kuoli Suomi ja nyt ns. hyvinvointiyhteiskunta.
Mitä jää jäljelle... - Anonyymi
Satonen on reissussa palkkaamassa hoitajia, koska Suomessa on työvoimapula. Jo ensi yöksi tarvitaan hoitajaa johonkin 😂
- Anonyymi
Hoiva alalla on kyllä paljon työtä tarjolla ja kunhan saadaan Persut ja Kokoomus pihalle, niin talous lähtee kasvuun ja tulee järki mukaan Sotejuttuihin ja sairaanhoitajille työtä.
- Anonyymi
kohtuu hyvin sairaanhoitajien paikkoja on auki. Nytkin 911 ilmoitusta työmarkkinatorissa. Yhdessä ilmoituksessa voi olla useampikin avoin sairaanhoitajan paikka haettavana, Verrattuna moneen muuhun alaan paikkoja on runsaasti.,
- Anonyymi
Ei lähelläkään 900 :-D katsoppa loppuun ne ilmoitukset
- Anonyymi
2 400 ei ole kova palkka, mutta alallahan on kahden k kerroksen väkeä. Toisilla on pitkät vakkarisopimukset ja toisilla määräaikaiset. Moni kuvittelee pääsevänsä siihen vakkariporukkaan, mutta huonosti käy. Yksityiseltä saa paikan helpommin, mutta palkka ei ole niin hyvä. Mutta tsemppiä! Kesätöitä kannattaa hakea. Niitä on aina tarjolla.
- Anonyymi
Onhan keikkatyö parempi kuin ei mitään
- Anonyymi
😀😀.
- Anonyymi
Ole vaan työttömänä ollaan kaikki duunarit työttöminä niin kyllä alkaa hätääntynään monessa paikkaa
- Anonyymi
Monille johtajille ja siitä alaspäin apu ei taida kaivata vaan täydellisyyttä aina vaaditaan
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831549Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681342Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2141311Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311281Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121090Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041049Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134999Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65963- 89943
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848