TES-neuvotteluissa on kaikki tekstikohdat sovittu. Vain palkankorotusprosentti auki. Teollisuusliiton on hullua väittää, että näkemykset ovat kaukana toisistaan sopimuskohdissa ja "kaikki" olisi kesken. Ei ole. Ei pidä valehdella.
Lakkouhkassa ja mahdollisissa lakoissa ei todellakaan ole kysymys sopimuksen sisällöstä, vaan lakkokenraali Riku Aallon halusta päästä elvistelemään, Jo on Yle heti haastatellut. Ruutuaikaa tuli. Jo on lehdissä lausuntoja. Jos televisio ei uutisoisi, niin ei olisi lakkoja ollenkaan? Miten lakkokenraalit sitten pätisivät.
Miten jäsenkunta aikoo käyttäytyä? Lähteä hullujen ajatusten matkaan vai töihin? Työt eivät ole koskaan lakossa. Töihin menon estäminen on rikos. Rikkuriksi haukkuminen on rasismia. Jo liivijengin porteilla uhkailu on laitonta maalittamista.
Kevään poliittiset (sd) lakot olivat lakkokenraalien Aalto ja Kokko mestaroimia. Ajatelkaa, että Suomen satamat suljettiin neljäksi viikoksi!!! Aivan järjetön teko. Lakoista ei ollut mitään hyötyä jäsenkunnalle. Tuli lisää lomautuksia ja irtisanomisia. Lakot leikkasivat talouden kasvusta yli kaksi miljardia euroa. Lakot söivät yritysten palkankorotusvaraa.
Jos Riku Aallon vaatimus 10% palkankorotukseksi hyväksyttäisiin, niin se tarkoittaisi, että monessa yrityksessä joka 10. saisi kenkää. Palkankorotus voi perustua vain tuottavuuden kasvuun. Sitä ei ole yrityksissä tapahtunut. Korotus ei voi olla vain foodoramainen "koska minä haluan" -tyylinen, vaan perustua molemminpuoliseen kohtuuteen.
Työntekijät ja työnantaja ovat samassa veneessä, sanokoon lakkokiimaiset ay-äijät mitä tahansa. Paikallinen sopiminen yhdessä työntajan ja luottamusvaltuutetun kanssa pelastaa monta työpaikkaa, ei Murikan käyneet.
Teollisuusliiton ja Pron uhkaamille lakoille ei ole kestäviä perusteita.
Anonyymi-ap
1
213
Vastaukset
- Anonyymi
Liittojen osingot verolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604506Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352069Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1591445- 1641426
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481412Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2521201Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1691103- 2021099
- 801017
- 61968