En ole kahlannut Koraania kannesta kanteen läpi, mutta minulla on sellainen käsitys, että sieltä ei löydy yleistä väkivallattomuuden periaatetta. Löytyy kyllä kieltoja olla sotimatta tiettyinä vuodenaikoina ja kehotuksia rauhantekoon/aselepoihin silloin ja tällöin mutta entäs väkivallattomuus lähtökohtaisena asenteena kaikkia olentoja kohtaan? Jeesuksen sanoista tällaisen voi löytää ja hindulaisuudesta ja buddhalaisuudesta eritoten.
Lieneekö tässä syy siihen, että muslimimaissa valta on useimmiten yhden heimon tms. kohdistamaa alistusta muita ryhmiä kohtaan? Ei ole heimorajat ylittävää sitoutumista koko yhteiskuntaa kohtaan vaan pelkkää ryhmien välistä taistelua. Lähimmäisenrakkautta kyllä löytyy muttei kauimmaisenrakkautta ja sukuitsekkyys on korkeimpia arvoja.
Tuleeko tämä suoraan uskonnosta? Muhammedhan oli sotapäällikkö yhtä lailla kuin profeetta. Jatkuvasti hyökkäili muita vastaan ja miekalla levitti islamia. Eikös se äijä kuollutkin kesken sotaretken?
Mitäpä muslimit tähän?
väki on valtaa
2
118
Vastaukset
vaan koraania.
- Karim
...eli raaka totuus on se että jos muslimit eivät puolustaudu, heidät jyrätään. Katso historiaa, sotia ja hyökkäyksiä on tullut joka puolelta muslimeita vastaan. Nyt syynä on öljy, mutta myös muitakin syitä löytyy (mm. Islamin hallitsematon leviäminen maailmalla).
Ja on islamissa kielletty hyökkäyksen aloittaminen, sekä käsketään tehdä rauha sitä tarjottaessa. Lisäksi rauhansopimuksen muslimeiden kanssa omaavan tappamisesta muslimi ei tule edes haistamaan paratiisia profeetan mukaan.
Myös "tee toisille mitä tahtoisitte heidän.." löytyy Islamista vain hieman eri sanamuodossa.
---Jatkuvasti hyökkäili muita vastaan ja miekalla levitti islamia.---
Pakanat hyökkäili muslimeita vastaan, ja muslimeita oli aika vähän...
---Eikös se äijä kuollutkin kesken sotaretken?---
Ei vaan yhdistettyään koko Arabian Islamiin, rauhallisesti.
---entäs väkivallattomuus lähtökohtaisena asenteena kaikkia olentoja kohtaan?---
Eläinten rääkkäys ja huono kohtelu on tuomittu Islamissa ankarasti, helvetin uhalla. Eläintarhatkaan eivät ole sallittuja, älykkäiden eläinten kuten sikojen ja koirien pitäisi elää luonnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915248
- 534086
- 252209
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271997Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161805- 151454
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281270Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201056- 211000
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43991