Miten meni Nuutin päivä

Olitteko tänään töissä? Mä jouduin töihin, paloasema piti saada valmiiks. Ja palokunnassa kun on kiire.

Joko jouluvalot ja koristeet on heitetty pois?

Loppiainen viikko sitten oli vapaa ja mielellään ois pitänyt tänkin, mutta aina ei voi voittaa.

10

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otin tänään mun kuusen pois (tekokuusi).

      • Tekokuusi on kätevä. Muistan äitillä oli aito ja neulasia joka puolella ja kissakin niitä järsi. Osti sitten valopuun ja siitä katos sellanen lamppu. Eikä mistään löytyny. Oisko kissa syöny, mutta ei siitä mitään oireitakaan tullut. Mutta valopuuta nyt jo monta vuotta käyttäny. Mä en taas oo kuusta viittiny hommata, paitsi oli mulla metallinen pöytäkuusi joskus.


    • Ei mulle merkkaa tuollaiset päivät mitään... Ei ollut omaa kuusta tänäkään jouluna. Töissä eilinen meni ja aika masentuneissa tunnelmissa.

      • Ja tänään vapailla. Tällasta kotona yksin möllöttelyä taas nämä vapaat. Illalla vois vääntäytyä treeneihin, niin olis jotain sosiaalistakin tälle päivää.


      • No ehkä ens vuonna paremmin. Kuusi tai vaikka kaksi. Aattelin itekin sitten ens vuonna panostaa, kun nyt jäi tosiaan väliin kaikki koristelut. Ees parvekkeelle en saanu noita valoja.


    • Ai nuutinpäivä oli eilen, en tiennyt edes.

      • Joo se on hyvä päivä. Ei tarvi kerrasta luopua joulusta. Voi osan ottaa loppiaisena pois ja loput nuuttina. Joskus puhuttiin jopa nuuttipukista. Ite en oo kyllä sellasta nähny, en ees kuvaa.


    • En ollut eilen töissä… Ehdin olla aamulla hetken kotona ja eikun päikystä soitettu, että lapsi on lyönyt päänsä ja nyt otsassa on kuhmu🙈 Itse en päässyt muksua hakemaan, onneksi mummo riensi apuun.. iltapäivällä vietettiin sitten isovanhempi päivää ja käytiin syömässä PizzaRaxissa🥳 Kiva päivä siis noin muuten paitsi tuo aamun tapaturma.

      Siis korjaatko palolaitoksilla jotain.?😧

      Koristeet jo laatikossa..🎄🍬

      • Anonyymi

        Oletko esitellyt Danielin isovanhemmille?


      • Sullahan olikin tapahtumia päivään. Hyvä kun kaikki järjesty. Muistan omastakin lapsuudesta, isovanhemmista oli paljon apua.

        Joo korjailen paloasemiakin, samalla kun muitakin julkisia rakennuksia. Toi olikin jo melkein ikuisuus projekti, mutta nyt lopulta valmis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      82
      3919
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3287
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      123
      2588
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      193
      1852
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1764
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1580
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      94
      1580
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      109
      1498
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      56
      1143
    Aihe