Hei.
Kenen mielestä on ok, että kysytään "opetatko lapsillenikin, että suuttuneena saa sanoa mitä haluaa?"
Asia kärjistyi tilanteesta,jossa:
1henkilö sanoo 2 henkilölle, että voisi suksia jo vittuun!
3 henkilö kysyy 4 henkilöltä että hyväksyykö 1 käyttäytymisen? Johon toteaa,että taidat hyväksyä. Ja kysyy perään, että opetatko tuon lapsillesikin, että suuttuneena saa sanoa mitä haluaa?
4 mielestä kysymys on arvostelua,eikä kukaan kasvata lapsia noin ja saatikka mene kysymään muilta vanhemmilta, että opetatko lapsesi huonoille tavoille.
3 mielestä ei ole arvostelua, että kuuluu hänen arvomaailmaan tietää millainen toinen on ja että vika on vastaajassa,jos kysymys loukkaa.
Myöhemmin 3 sai tietää, että 4 ja 1 ovat keskustelleet asiasta ja että sanana on käytetty juuri arvostelua,mistä 3 sanoo, että 4 on valehtelija kun noin puhuu!hän ei arvostele,hän vaan kysyy,on 4:n oma vika jos ei tykkää kysymyksestä.
Joten kysyn teiltä onko tuo kysymys loukkaava/arvosteleva?kysyykö joku toiselta vanhemmalta noin?
3 mielestä ei ole tehnyt mitään väärin, joten anteeksi pyyntöäkään ei heru, vaikka kuinka olisi ollut ettei tarkoita pahaa.
TURHAUTUNUT
Erimielisyydet
5
629
Vastaukset 5
- Anonyymi
Niin no ei niitä lapsia tarvi joka riitaan sotkea, mutta lapset oppivat ilman opettamistakin vanhempien huonon käytöksen.
- Anonyymi
Nii,kuka nyt tarkoituksella lapsille opettaa moista. Oppii ne muutenkin. Mitä 3 opettaa lapsilleen,jos niitä on. Että kysyä saa mitä haluaa ja anteeksi ei tarvitse pyytää
- Anonyymi
Onko tää tätä vapaan kasvatuksen tuloksia,ettei enää tiedetä mikä on oikein ja mikä väärin? Tällaisia ei tarvitse kysellä keltään. 3voi jossain vaiheessa ihmetellä minne kaikki ystävät häipyivät.
- Anonyymi00005
useinhan käy niin että suuttuneena sanotaan kaikkea rauhallisempi osapuoli vielä loukkantuu tempperamenttisen tunnekouhusta
- Anonyymi00006
Lapsia ei pidä sotkea riitoihin. Entinen appiukko piipahti ja alkoi vittuilemaan kun ei muuhun pysty 4 vuotta vanhasta asiasta, jonka oli vielä itse mokannut. Ja selvennyksenä se, että ex todellakin on ex, se itse on aiheuttanut omalla käytöksellään todella paskamaiset välit. Itse olen pyrin olemaan diplomaattinen mutta ihan kaikkiin paskiaisiin sekään lähestymistapa ei onnistu jos pitää yrittää ylläpitää puhevälejä ja se netissä kirjoittelu seläntakana on todella halpamaista touhua, on todisteita siitä. Ja nyt varmaan monikin miettii, että mitä aiot tehdä..., en vielä mitään. Sitä on pysyttävä kunniallisella polulla, että voi olla itseensä tyytyväinen. ...parempi laiha sopu kuin lihava riita...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494