RIP David Lynch

34

477

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rip ❤️

    • Rip varmaan tarkoittaa in peace eikä in peaces esim. siten että korva tms. on muualla kuin muu kuollut, joka ehkä ei olekaan se jonka ensi näkemältämme luulemme sen olevan vaan ihan joku muu tai sittenkin toisinpäin.

      • Anonyymi

        Tuhat x <3


      • Anonyymi

        RIP tarkoittaa requiescat in pace= levätköön rauhassa.


    • Anonyymi

      Lynch oli nero.

    • Anonyymi

      Yksi hienoimmista...

      Rauha Hänen Sielulle... <3

      • Anonyymi

        Muistan kun hän puhui siitä, että röökistä ei luovu. Enpä taida minäkään. Rööki on ainoa pahe, mikä tekee tästä kurjasta elämästä elämisen arvoisen. Mennään sit jossain vaiheessa keuhkosyöpään tai johonkin muuhun... :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan kun hän puhui siitä, että röökistä ei luovu. Enpä taida minäkään. Rööki on ainoa pahe, mikä tekee tästä kurjasta elämästä elämisen arvoisen. Mennään sit jossain vaiheessa keuhkosyöpään tai johonkin muuhun... :)

        Ota tuttipullo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan kun hän puhui siitä, että röökistä ei luovu. Enpä taida minäkään. Rööki on ainoa pahe, mikä tekee tästä kurjasta elämästä elämisen arvoisen. Mennään sit jossain vaiheessa keuhkosyöpään tai johonkin muuhun... :)

        Rööki on semmoista paskaa, että kun siitä pääsee eroon, niin ymmärtää, että sillä vaan korjataan nikotiiniriippuvuuden vieroitusoireita, jotka ovat tulleet sitä samaa paskaa vetämällä.


    • Anonyymi

      Nykyajan merkittävin ohjaaja. Black Velvet, Mulholland Drive jne.
      M

    • Anonyymi

      Trumpin kannattaja, loppuun asti.

    • Anonyymi

      JAAHAH LUCIFERI RSNKSIDI... KKYLL' KATSOIN VAANKINKAIKKINLYNCIN ELOKUTAR rWIN PEAKS PAEASAR

    • Anonyymi

      air' sw wl'm' feff'' kukaan ei olwe vapaahthr Rasoaa MPlloll J airrne kuolwma viwe

      • Anonyymi

        Mene nukkumaan


    • Anonyymi

      En tunne tai tiedä tyyppiä. Mutta noi keuhkoahtaumataudit yms hengitysilman kulkemista tai sitoutumista estävät sairaudet ovat inhottavia. Tukehtuu hitaasti kuoliaaksi.

      xLiner

      • Ohjasi muun muassa elokuvat Elefanttimies (1980), Blue Velvet (1986) ja Mullholland Drive (2001) ja televisiosarjan Twin Peaks (1990-1991).


      • Anonyymi
        Norppa83 kirjoitti:

        Ohjasi muun muassa elokuvat Elefanttimies (1980), Blue Velvet (1986) ja Mullholland Drive (2001) ja televisiosarjan Twin Peaks (1990-1991).

        Twin Peaksin muistan hämärästi, muita ohjaamiaan en ole nähnyt.

        xLiner


    • Sepä surullista. Tiedän, ohjas Twin Peaksin. Muistatteko sen sarjan? Mä kattelin sitä sillon. En kyllä muista kuka siinä oli se syyllinen, tai sitten jäi mulla sarja kesken.

      Siinä alussa se tunnari kohta. Niin ensimmäisissä jaksoissa siinä näytettiin sahan terien terotusta. Ja sitä mä oisin voinu kattoo vaikka kuinka kauan. Mä muistan kun q elementsin keskustelupalstallakin puhuttiin, kun joku oli autiolta sahalta löytänny koneen ja sanoi että siinähän on terotuskone mallia Twin Peaks. Meilläkin oli täällä ennen saha ja puutehdas ja väkisinkin tuli mieleen siitä Twin Peaksin sahasta Sotkan saha, vaikka ei meillä sentäs niin suuria tukkeja ollu. Mä usein huusinkin siinä alkutunnarin kohdalla Sotka, ja nehän luuli että mä tarkotin sitä lintua siinä alussa, no tiesinhän mä nyt sen, ei se mikään vesilintu ollut. Mutta mikä se muuten oli?

      Mä oon löytäny youtubesta sen alkujakson tennarit. Mutta en oo nyt koneella. Mutta kuunnellaan mielikuvissa sitä. Eli alkaa: Ping Pong....


      • Norppa83 kirjoitti:

        TV-sarja Twin Peaksin tunnusmusiikki:
        https://www.youtube.com/watch?v=yFMaEIHIrGw

        Kiitos. Sain oikein rauhoitushetken tähän kiireisen työpäivän jälkeen. Rauhallinen toi musiikki ja kipinointi. Sahan terotus. Ensin oli pyörösahat, ehkä särmäristä ja sitten oli raamin terät.


      • JeroP kirjoitti:

        Kiitos. Sain oikein rauhoitushetken tähän kiireisen työpäivän jälkeen. Rauhallinen toi musiikki ja kipinointi. Sahan terotus. Ensin oli pyörösahat, ehkä särmäristä ja sitten oli raamin terät.

        Koitin googlettaa lintua, niin toi lintu vois olla bewick's wren eli tarhapeukaloinen. Korjatkaa jos oon ymmärtänny väärin.


    • Anonyymi

      musteerillinen BOB ja punainen Corvrtte.

    • Anonyymi

      aloin katsomaan maksuhirviöstä eli MNetflixistä vanhoja Star Trek-juttu

    • Anonyymi

      Erikoinen sattuma, että juuri eilen vilkaisin pitkästä aikaa IPTV-kanavia ja siellä oli Twin Peaks- Fire walk with me, jota en ole nähnyt.
      R.I.P.

      • Mää taisin joskus kattoo sen.


      • Tää tais hukkua tänne?

        Mutta kaikki täällä olevat käyttäjät, katsokaa tämä. On siellä muitakin pätkiä, joissa esitellään twin peaksin kuvauspaikkoja. Mutta jotenkin sykähdyttävä toi kun sahaa ei enää ole. Siellähän oli lopetettu sahaus jo pian kuvausten jälkeen ja purettu osa pois. Jäi vain joku viimeistelyosasto sinne taakse, joka sitten on jossain vaiheessa palanut.

        Siinä twin peaksin aloitusjaksossa oli muuten kuvausta sieltä sahalta, kun se saha laitettiin stoppiin sen murhan jälkeen. Muistaakseni se saha paloi jossain vaiheessa siinä sarjassa, mutta tosi elämässäkin se sitten lopulta palo.

        Mun täytyy kattoo, mä olin tallentanu nää pari ensimmäistä dvd lle. jos jostain löytys. Mutta muuten mun puolesta ensimmäinen ja kolmas kerta ja pam, voi mun puolesta olla loppuun käsitelty.


      • Saha näytti olevan poissa toiminnasta.


      • Norppa83 kirjoitti:

        Saha näytti olevan poissa toiminnasta.

        Näin on, ja mitä noista kuvista kattelin, näyttää olevan twin peaks fanien kohteena. Mä nyt muutenkin oon innostunut noista tehtaista, mutta kiva nähdä, että se on laajemminkin suosittu.


    • Anonyymi

      pörylp yiokpytööiy lsollo
      Yeom årsld eöplivdgt mr Lumcjomcom. -- Bnöir Vrövy ,ofd' Ffrsalml ks de sitplom dodkgrn juttu... eerikoidis dieksilujs...

    • Anonyymi

      Ywin PEaks-jutut niin Kynchin nwekin vielä... mitä itse Gene Roddenberryn star TYrek-jutuut itdelläni hwauskojasw kstdos vsnhsgt minihame-aapulaisewtr tyttötkin... ja hah

      • Anonyymi

        Juu, Star Trekissa naislla oli avaruusasuna aina minihame ja miehillä hiihtokerrasto 😂


    • Anonyymi

      joku juttu noisss vsnhoisdss stwr tyrrk-jutuisddds niin IBm niin välkkyviä valoja paljon ja apulaiset eli näytelijät vetäväyt automaattisesti qvautuvia ovia avaruusjutusssa

    • Anonyymi

      mati kuin marfi nukkuMAti ja kukkaeossakin on MAtri nukkumarttri hweea Sandmankin hiekkmiwa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe