Askelmittarit, sovellukset ja poltetut kalorit

Anonyymi-ap

128 kiloa paino.
Saman päivän aikana puhelin mukana jossa Googlen Fit-sovellus, sekä kädessä Suunnon aktiivisuusranneke.
Aktiivisuusrannekeen mukaan kävelty 14500 askelta ja kulutettu 3900 kilokaloria.
Fitin mukaan olen kävellyt 17500 askelta ja kuluttanut 3050 kilokaloria.
Miten selittyy merkittävä ero arvioissa kilokaloreiden suhteen. Etenkin kun olen liikkunut fitin mukaan merkittävästi enemmän.
Mikä on lähempänä totuutta mitä tulee kilokaloreihin?

3

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistäpä tuota voisi tietää. Aktiivisuusrannekkeella voi mitata lähinnä pulssia ja liikunta-aikoja. Myös askelmäärän kehittymistä.

      Itse liikun talvisin varsin vähän koska liukastuminen on turhan todennäköistä. Painonhallinta sitten syömistä rajoittamalla.

    • Anonyymi

      Minä en luota kapistukseen enää ollenkaan. Viime viikolla seitsemän treeniä: juoksua (maksimisykkeellä) x 2, pyöräilyä, hiit-treeni, lihaskuntotreeni, ohjattu jumppa x 2, kaikkien kesto yli tunti. Tulos näytti sunnuntaina nippanappa ylläpitävää liikuntaa.
      En tiedä millä määrällä sitä pääsis edes kehittävään... Kellon tarkoitus kaiketi on kannustaa liikkumaan enemmän, mutta tämä ennemminki masentaa...
      Tänään jätin kellon pois.

    • Anonyymi

      Tuolla painolla (pituus, ikä ja sukupuoli arvattu) jos tekisit kevyttä konttorityötä, energiankulutuksesi olisi noin 3000 kcal.

      Olet siis kävellyt yli tai alle 15 000 vuorokaudessa, mutta askel onkin sitten todellisuudessa ihan kysymysmerkki. Käsien heiluttelu, tärinä ja muu liikuskelu voidaan laskea menetelmän tai laitteen mukaan eli mittaustavasta riippuen askeleeksi.

      Jos olet oikeasti kävellyt ja ottanut laskennalliset askeleet 133 askelta/min, olet kävellyt noin kaksi tuntia nopeudella noin 5 km/h. SIlloin kokonaisenergiankulutuksesi on laskennallisesti 3300 - 3700 kcal/vrk.

      Tästä voi sitten yrittää arvailla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe