saatanasta

kummastunut

Olisi kiintoisaa tietää, mitä tällä palstalla olevat uskovaiset ihmiset ajattelevat siitä, että joidenkin uskovaisten lahkoissa kehoitetaan "saatanaan vastaan taisteleminen" rukouksin, paastoin ja raamattua lukemalla.

Eikö uskova syyllisty ylpeyden syntiin luullessaan olevansa Jumalansa veroinen ja kykenevä käymään pahaa vastaan omin avuin? Vaikka kehoitus kuulostaa hienolta, voi käyttäytyminen lopulta olla yhtä pahaa tai pahempaa, kuin varsinainen saatanan palvonta.

Olen joutunut seuramaan tällaista käyttäytymistä aivan lähipiirissäni ja yritys on päätynyt tuhoisin surauksin ja läheiseni psyyke romuttui täysin! Synnin pelossaan hän myös satutti kaikkia läheisiään ja karkoitti ystävänsä uhauksillaan saatanasta. Eikö uskon pitäisi tuoda luottamuksen ja onnen synnin pelon ja saatanan ajattelun sijaan?

Haluaisinkin varoittaa ulkopuolisen näkökulmasta, että loppujen lopuksi ryhtyessään taistelemaan saatanaa vastaan kääntää kristitty huomionsa pois siitä hyvästä mitä hän palvoo eli Jumalasta ja keskittyy torjumaan pahaa ja suuntaa kaiken energiansa siihen. Näin paha saa vallan ajatuksissa ja mielessä eikä Jumala. Kehoittaako Raamattu tosiaan tällaiseen?

4

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apostoli Jaakob

      Jaakobin kirje 4:7

      Olkaa siis Jumalalle alamaiset; mutta vastustakaa perkelettä, niin se teistä pakenee.

    • Yksmaria

      Efesolaiskirjeen 6:11-18 puhutaan taistelusta ja aseista pimeyden valtoja vastaan. 14. jakeessa sanotaan "seisokaa" eli siis emme taistele kuin ilmaan hosuen (sekin on Paavalin sanonta) vaan seisomme, olemme hiljaa ja Herra sotii meidän puolestamme silloin kun on sotimisen aika. Nuo aseet joita luvussa luetellaan ovat siis PUOLUSTUSTA eivät hyökkäystä varten. Ne meillä on jatkuvasti oltava päällemme puettuina. Paavalin käytöstä tässä taistelussa voimme seurata Apostolien teoista ja hänen kirjeistään. Herramme itse antoi myös esimerkin kiusauksissaan erämaassa. Ei hän paastonnut ja rukoillut saatanan takia ollenkaan. Sille ei tosiaankaan saa antaa liikaa huomiota! Sinä olet oivaltanut hienosti asian ja varoituksesi on tosihyvä! Ihmettelen etkö voisi jotenkin auttaa sitä läheistäsi, kun olet noin älykäs ja tervejärkinen? Raamattu ei todellakaan kehoita tuollaiseen taisteluun jota hän on yrittänyt. Valitettavasti monet muutkin ovat käsittäneet asian väärin ja jopa uhoavat ja pilkkaavat saatanaa. Se on meille vaarallinen vastustaja kuten olet läheisesi ongelmasta huomannut.

    • Kummallista, että minä en ole joutunut jumalan tai saatanan ahdistelemaksi, vaikka täysin avoimesti kiellän uskoni kumpaankin kristinuskon olentoon.

      Uskonkin siis, että jos saatanan haluaa kiusakseen, siihen pitää ensin uskoa.

      • Sir_JoN

        olet jo Saatanan pauloissa. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5511
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4497
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      56
      3872
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      28
      3531
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe