Olisi kiintoisaa tietää, mitä tällä palstalla olevat uskovaiset ihmiset ajattelevat siitä, että joidenkin uskovaisten lahkoissa kehoitetaan "saatanaan vastaan taisteleminen" rukouksin, paastoin ja raamattua lukemalla.
Eikö uskova syyllisty ylpeyden syntiin luullessaan olevansa Jumalansa veroinen ja kykenevä käymään pahaa vastaan omin avuin? Vaikka kehoitus kuulostaa hienolta, voi käyttäytyminen lopulta olla yhtä pahaa tai pahempaa, kuin varsinainen saatanan palvonta.
Olen joutunut seuramaan tällaista käyttäytymistä aivan lähipiirissäni ja yritys on päätynyt tuhoisin surauksin ja läheiseni psyyke romuttui täysin! Synnin pelossaan hän myös satutti kaikkia läheisiään ja karkoitti ystävänsä uhauksillaan saatanasta. Eikö uskon pitäisi tuoda luottamuksen ja onnen synnin pelon ja saatanan ajattelun sijaan?
Haluaisinkin varoittaa ulkopuolisen näkökulmasta, että loppujen lopuksi ryhtyessään taistelemaan saatanaa vastaan kääntää kristitty huomionsa pois siitä hyvästä mitä hän palvoo eli Jumalasta ja keskittyy torjumaan pahaa ja suuntaa kaiken energiansa siihen. Näin paha saa vallan ajatuksissa ja mielessä eikä Jumala. Kehoittaako Raamattu tosiaan tällaiseen?
saatanasta
4
432
Vastaukset
- Apostoli Jaakob
Jaakobin kirje 4:7
Olkaa siis Jumalalle alamaiset; mutta vastustakaa perkelettä, niin se teistä pakenee. - Yksmaria
Efesolaiskirjeen 6:11-18 puhutaan taistelusta ja aseista pimeyden valtoja vastaan. 14. jakeessa sanotaan "seisokaa" eli siis emme taistele kuin ilmaan hosuen (sekin on Paavalin sanonta) vaan seisomme, olemme hiljaa ja Herra sotii meidän puolestamme silloin kun on sotimisen aika. Nuo aseet joita luvussa luetellaan ovat siis PUOLUSTUSTA eivät hyökkäystä varten. Ne meillä on jatkuvasti oltava päällemme puettuina. Paavalin käytöstä tässä taistelussa voimme seurata Apostolien teoista ja hänen kirjeistään. Herramme itse antoi myös esimerkin kiusauksissaan erämaassa. Ei hän paastonnut ja rukoillut saatanan takia ollenkaan. Sille ei tosiaankaan saa antaa liikaa huomiota! Sinä olet oivaltanut hienosti asian ja varoituksesi on tosihyvä! Ihmettelen etkö voisi jotenkin auttaa sitä läheistäsi, kun olet noin älykäs ja tervejärkinen? Raamattu ei todellakaan kehoita tuollaiseen taisteluun jota hän on yrittänyt. Valitettavasti monet muutkin ovat käsittäneet asian väärin ja jopa uhoavat ja pilkkaavat saatanaa. Se on meille vaarallinen vastustaja kuten olet läheisesi ongelmasta huomannut.
Kummallista, että minä en ole joutunut jumalan tai saatanan ahdistelemaksi, vaikka täysin avoimesti kiellän uskoni kumpaankin kristinuskon olentoon.
Uskonkin siis, että jos saatanan haluaa kiusakseen, siihen pitää ensin uskoa.- Sir_JoN
olet jo Saatanan pauloissa. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2094640Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1083390Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881887Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141450Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20271273Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2601240- 521210
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi131159- 551099