Lakot ja niillä uhkailu on sairasta touhua. Missä yhteiskunnan etu ja vastuullisuus?
Lakkokenraalit eivät ole isänmaan asialla, ei edes jäseniensä asialla.
Joku aivan toinen agenda. Ovat sairaita kiusaajia.
Lakkokenraalit eivät ole isänmaan asialla, ei edes jäseniensä asialla.
Joku aivan toinen agenda. Ovat sairaita kiusaajia.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Katoppa kun tällä hallituksella ei ole mitään yhteiskuntavastuuta!!
Sen tarkoitus on tuottaa työttömyyttä.
Syyskuu 28 tuhatta työtöntä lisää
Lokakuu 29 tuhatta uutta työtöntä
Marraskuu 36 tuhatta työtöntä lisää
Pitkäaikaistyöttömiä tuli 11 tuhatta lisää
Korkeakoulutettujen työttömyys kasvoi vuodessa 15%
Diplomiinsinöörien työttömyys kasvoi vuodessa 30%
Ihmisiä ulos asunnoistaan 32 tuhatta
Ruokajonot kasvavat
Lapsia ruokajonoissa
Sairaalat nurin
Purra ottaa velkaa 2 x Marinit eikä saa mitään aikaiseksi.
Kevään satamalakot leikkasivat kasvulta siivet. Se oli SDP:n tahallinen teko. Sillä tavalla päästiin sättimään Purraa, että työttömyys kasvaa. Kyllä kasvaakin, jos vielä lakkoillaan. 10%:n palkankorotus on utopiaa. Sellainen tarkoittaisi, että joka 10. sanotaan irti. Se lisäisi työttömyyttä. Sitä SDP ajaa SAK:n kanssa yhdessä. Mestarina on Riku Aalto ja nyökyttelijät.
Helvetiiin huonoa vaalityötä demareilta. Helvetiiin huonoa. En äänestä.
Yrityksiä ei saa kiusata.
Saakos rikkureita kiusata, kun suostuvat alepalkalla töihin ja valmiita luopumaan vähistäkin oikeuksista ? Lisäksi ne nilviäiset pyrkii lakon aikaisiin töihin .
Me kyllä tulemme kiusaamaan, sai tai ei. Ruuttaamme siankusella jokaisen rikkurin.
Talkoo-Taavetti
juoppja omanedun tavoittelijoita.
Sellaisia juoppoja joiden neuvotteluista riippuu myös muiden alojen palkankorotukset. Nythän muiden alojen neuvottelusuma seisoo, kun työnantajat odottavat mitä teollisuusliitto ja pro saavat neuvoteltua omaksi palkankorotukseksi.
ek on kehityksen jarru
Kierot demarit näitä lakkoja kehittelevät ja esittävät kohtuuttomia vaatimuksia.Muka taistelevat duunarin puolesta. Roskaa ei muuta kuin harmia kaikille ja tällätavoin keräävät protesti ääniä voidakseen itse edelleen loisia hyväpalkkaisissa suojatyö paikoissaan.
Kaikki lakot on työnantajien syytä.
Kun eivät hyväksy liittojen alhaisia palkkavaatimuksia.
Ymmärtäisin liittojen toiminnan typeräksi jos vaatisivat 40%:n korotusta palkkaa kuten USA:sa on tapana vaatia.
Viime vuoden "poliittiset" lakot veivät Suomen bruttokansantuotteesta 2 miljardia euroa. Kuinka paljon se on?
Sillä rahalla voisi ympärivuorokautisen hoivan jonoissa olevat 2000 vanhusta sijoittaa yksityiselle puolelle 20 vuodeksi. Käytännössä loppuelämäksi. Vapaita paikkoja on 5000. Sinne mahtuu.
Esimerkiksi Outokummulle viime vuoden lakot maksoivat 60 miljoonaa euroa. Mistä se otetaan? Se paikataan lomautuksilla ja irtisanomisilla.
Pitkässä juoksussa lakot vaikuttavat asiakkaiden ostokäyttäytymiseen. Suomalaisten toimittajien toimitusvarmuus ei ole 100%. SAK:n takia. Riku Aallon takia. Tahallista vahingontekoa ja hyödytöntä kiristämistä.
SAK on aloittanut lakot oma-aloitteisesti. Viime vuonna oli mahdollisuus osallistua lakineuvotteluihin. Toimihenkilöliitto ja Akava siellä olivat. Riku Aaltoa ei kiinnostanut muu kuin lakkoilu.
Lakoista ei ole lakkolaisille mitään hyötyä, vain haittaa.
Elvistely saisi jo riittää!
En nyt tuosta ihan varma ole. Toki kaikki ovat vajavaisia ihmisiä. Sitä mieltä toki olen, että hyvään ratkaisuun päästäisiin kyllä ihan neuvottelemallakin. Se vaatii vain neuvottelutaitoa ja molemminpuolista kunnioitusta. Kaikkea hyvää!
Kyllä AY liike on duunarin asialla jos työnantaja saisi palkasta päättää Palkalla ei eläisi kukaan .SE on nähtävissä heikoissa liitoissa PAM ja JHL.
Oma ehdotus liittoihin kuulumattomille Ei neuvotteluissa saavutetut korotukset kuulu Eli työnantajat voivat maksaa omantunnon mukaan
Höpö Höpö Ay liike ajaa laillisesti jäseniensä etuja !
Kokoomuksen & EK aivopesemät julistavat paikallisen sopimuksen juhlaa, jossa työnantajat despoottimaisesti sanelee kaiskesta!!
Tälläkertaa ainakin lakkoporteilla lakkovahtien avustusryhmämme , kusiruuttapartiot sanelemme rikkureille ehdot.
Joko kääntyä pois portilta , tai tulla ruutatuksi siankusella ja poistua siltikin.
Talkoo-Taavetti