Lakot ja niillä uhkailu on sairasta touhua. Missä yhteiskunnan etu ja vastuullisuus?
Lakkokenraalit eivät ole isänmaan asialla, ei edes jäseniensä asialla.
Joku aivan toinen agenda. Ovat sairaita kiusaajia.
Lakkokenraalit ovat kiusaajia
16
296
Vastaukset
- Anonyymi
Katoppa kun tällä hallituksella ei ole mitään yhteiskuntavastuuta!!
Sen tarkoitus on tuottaa työttömyyttä.
Syyskuu 28 tuhatta työtöntä lisää
Lokakuu 29 tuhatta uutta työtöntä
Marraskuu 36 tuhatta työtöntä lisää
Pitkäaikaistyöttömiä tuli 11 tuhatta lisää
Korkeakoulutettujen työttömyys kasvoi vuodessa 15%
Diplomiinsinöörien työttömyys kasvoi vuodessa 30%
Ihmisiä ulos asunnoistaan 32 tuhatta
Ruokajonot kasvavat
Lapsia ruokajonoissa
Sairaalat nurin
Purra ottaa velkaa 2 x Marinit eikä saa mitään aikaiseksi. - Anonyymi
Kevään satamalakot leikkasivat kasvulta siivet. Se oli SDP:n tahallinen teko. Sillä tavalla päästiin sättimään Purraa, että työttömyys kasvaa. Kyllä kasvaakin, jos vielä lakkoillaan. 10%:n palkankorotus on utopiaa. Sellainen tarkoittaisi, että joka 10. sanotaan irti. Se lisäisi työttömyyttä. Sitä SDP ajaa SAK:n kanssa yhdessä. Mestarina on Riku Aalto ja nyökyttelijät.
- Anonyymi
Helvetiiin huonoa vaalityötä demareilta. Helvetiiin huonoa. En äänestä.
- Anonyymi
Yrityksiä ei saa kiusata.
- Anonyymi
Saakos rikkureita kiusata, kun suostuvat alepalkalla töihin ja valmiita luopumaan vähistäkin oikeuksista ? Lisäksi ne nilviäiset pyrkii lakon aikaisiin töihin .
Me kyllä tulemme kiusaamaan, sai tai ei. Ruuttaamme siankusella jokaisen rikkurin.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
juoppja omanedun tavoittelijoita.
- Anonyymi
Sellaisia juoppoja joiden neuvotteluista riippuu myös muiden alojen palkankorotukset. Nythän muiden alojen neuvottelusuma seisoo, kun työnantajat odottavat mitä teollisuusliitto ja pro saavat neuvoteltua omaksi palkankorotukseksi.
- Anonyymi
ek on kehityksen jarru
- Anonyymi
Kierot demarit näitä lakkoja kehittelevät ja esittävät kohtuuttomia vaatimuksia.Muka taistelevat duunarin puolesta. Roskaa ei muuta kuin harmia kaikille ja tällätavoin keräävät protesti ääniä voidakseen itse edelleen loisia hyväpalkkaisissa suojatyö paikoissaan.
- Anonyymi
Kaikki lakot on työnantajien syytä.
Kun eivät hyväksy liittojen alhaisia palkkavaatimuksia.
Ymmärtäisin liittojen toiminnan typeräksi jos vaatisivat 40%:n korotusta palkkaa kuten USA:sa on tapana vaatia. - Anonyymi
Viime vuoden "poliittiset" lakot veivät Suomen bruttokansantuotteesta 2 miljardia euroa. Kuinka paljon se on?
Sillä rahalla voisi ympärivuorokautisen hoivan jonoissa olevat 2000 vanhusta sijoittaa yksityiselle puolelle 20 vuodeksi. Käytännössä loppuelämäksi. Vapaita paikkoja on 5000. Sinne mahtuu.
Esimerkiksi Outokummulle viime vuoden lakot maksoivat 60 miljoonaa euroa. Mistä se otetaan? Se paikataan lomautuksilla ja irtisanomisilla.
Pitkässä juoksussa lakot vaikuttavat asiakkaiden ostokäyttäytymiseen. Suomalaisten toimittajien toimitusvarmuus ei ole 100%. SAK:n takia. Riku Aallon takia. Tahallista vahingontekoa ja hyödytöntä kiristämistä.
SAK on aloittanut lakot oma-aloitteisesti. Viime vuonna oli mahdollisuus osallistua lakineuvotteluihin. Toimihenkilöliitto ja Akava siellä olivat. Riku Aaltoa ei kiinnostanut muu kuin lakkoilu.
Lakoista ei ole lakkolaisille mitään hyötyä, vain haittaa.
Elvistely saisi jo riittää! - Anonyymi
En nyt tuosta ihan varma ole. Toki kaikki ovat vajavaisia ihmisiä. Sitä mieltä toki olen, että hyvään ratkaisuun päästäisiin kyllä ihan neuvottelemallakin. Se vaatii vain neuvottelutaitoa ja molemminpuolista kunnioitusta. Kaikkea hyvää!
- Anonyymi
Kyllä AY liike on duunarin asialla jos työnantaja saisi palkasta päättää Palkalla ei eläisi kukaan .SE on nähtävissä heikoissa liitoissa PAM ja JHL.
Oma ehdotus liittoihin kuulumattomille Ei neuvotteluissa saavutetut korotukset kuulu Eli työnantajat voivat maksaa omantunnon mukaan - Anonyymi
Höpö Höpö Ay liike ajaa laillisesti jäseniensä etuja !
- Anonyymi
Kokoomuksen & EK aivopesemät julistavat paikallisen sopimuksen juhlaa, jossa työnantajat despoottimaisesti sanelee kaiskesta!!
- Anonyymi
Tälläkertaa ainakin lakkoporteilla lakkovahtien avustusryhmämme , kusiruuttapartiot sanelemme rikkureille ehdot.
Joko kääntyä pois portilta , tai tulla ruutatuksi siankusella ja poistua siltikin.
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu747369Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127204Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675216K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1304959Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1094591PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394510Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824216Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988- 1571630