"Paperiton" on laiton maassaolija

Sanaa "paperiton" käyttävät viranomaisvelvollisuuksiaan rikkovat julkisen sektorin henkilöt, valheellista tietoa levittävät poliitikot ja ammattitaidottomat blokistit, kuten Ylen henkilökunta.

Ilman matkustusasiakirjoja oleva henkilö on maassa laittomasti. Rehellinen henkilö käyttää totuudenmukaisia sanoja eli oikea ilmaisu on rikoksesta epäilty tai rikollinen, riippuen missä vaiheessa asian käsittely on.
42329
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Voi hemmetti, mun henkkari on muovinen, ei papereita......

Äänestä
  • ei haittaa koska olet tyhmä, tyhmille annetaan anteeksi

    Äänestä

  • Pelle 🤡

    Äänestä

  • Laiton maassaolija ei ole suomalainen.

    Äänestä

jokainen suomalainen voi myös olla paperiton- jos on heitetty ulos yhteiskunnasta...

ei ole mikään velvollisuus tälle fasistivaltiolle olla henkilöllisyyttä enää...

Äänestä
  • "Paperiton" on laiton maassaolija. Jäikö peruskoulu kesken?

    1Äänestä

Paperiton on esimerkiksi myös sellainen, jolla on oleskelulupa, mutta ei työlupaa, ja tekee silti töitä. Tai jos oleskelulupa on vanhentunut. Ei siis ole kyse pelkästään matkustusasiakirjoitta saapuneista.

Äänestä
  • Paperiton on laiton maassaolija lain mukaan, joka kuuluu vankilaan.

    1Äänestä

  • Jos oleskelulupa lupa on vanhentunut, niin matu on maassa laittomasti, eli on rikollinen.

    1Äänestä

  • Ei sinne päinkään. Ilman työlupaa Suomessa työskentelevä pakolainen syyllistyy rikokseen nimeltä ulkomaalaisrikkomus ja työnantaja, joka palkkaa työ luvattoman pakolaisen syyllistyy
    työnantajan ulkomaalaisrikkomukseen. Molemmista tuomitaan sakkorangaistukseen.

    Äänestä

Paljonko "paperittomia" oli porukassa jotka lompsi ruotsista 2015?

1Äänestä

Paperittomille olisi helpompi antaa paperit kuin yrittää jahdata heitä. Kukaan ei voi olla laiton.

Äänestä
  • Tottakai voi olla laiton, jos on maassa laittomasti. Tuo on taas vain tällaista marxilaista uuskieltä, jossa musta on valkoista.

    1Äänestä

  • Ei ne voi kertoa oikeaa nimeään, koska Interpol ja lähtömaan poliisi hakee niitä rikoksien vuoksi.

    Äänestä

  • Meillä on vasemmisto antanut joillekin oikeuden rikkoa lakeja, mihin niillä ei ole oikeutta. Mitä se kertoo ihmisestä joka tulee maahan, ja ensimmäiseksi rikkoo maan lakeja? Jos joku on maassa laittomasti, sille ei anneta papereita vaan pidätetään ja ulospääsy on vain maasta ulos.

    1Äänestä

  • Mielestäsi rikos pitäisi antaa anteeksi, ilman oikeudenkäyntiä. Onpa sairas ajatus.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Meillä on vasemmisto antanut joillekin oikeuden rikkoa lakeja, mihin niillä ei ole oikeutta. Mitä se kertoo ihmisestä joka tulee maahan, ja ensimmäiseksi rikkoo maan lakeja? Jos joku on maassa laittomasti, sille ei anneta papereita vaan pidätetään ja ulospääsy on vain maasta ulos.

    Yhdenvertaisuuden nimissä myös persut saisivat rikkoa joskus lakia. Vai mitä vasemmisto ?

    Äänestä

Mä oon kohta paperiton, viimeinen rulla menossa. Ensi viikolla lisää!

1Äänestä

Aloitus on totta, mutta mitä tekevät Suomen viranomaiset, niinpä, katsovat läpi sormiensa kun vihervasemmisto myllyttää "jakamattoman ihmisarvon"käsitteellä, maksoi mitä maksoi.

Äänestä

Koska Suomen oikeuslaitoksessa on töissä saatananpalvojia saa jotkut maassa rikkoa lakia vapaasti.


Mutta tietäkööt saatananpalvojat että heidän kehonsa muuttuu tuon pahuuden palveluksessa kuoleman asunnoksi.

Äänestä

Lainnoudattajia halveksitaan ja häpäistään kun satanistit sallii joidenkin rikkoa lakia ilman seurauksia.

Mutta onneksi heidän lakinsa tulee tuhoutumaan samalla kuin he itse viimeisessä sodassa.

Äänestä

Suvaitkaa 😆

Äänestä

Suomen pitää ottaa usasta mallia ja heittää maastamme ulos nämä laittomat ihmiset. Aiheuttavat ainoastaan haittaa kun tekevät rikoksia elantonsa eteen. Pois vaan!

Äänestä

Milloin palautukset alkaa

Äänestä
  • Ei löydy ns. Munaa Suomen päättäjiltä

    Äänestä

töttöröö

Äänestä

Laittomat mamut ulos maasta täälläkin

Äänestä

Turvapaikan saaneet eivät ole paperittomia.

Paperittomia ja paperittomiin rinnasteisessa asemassa ovat:

maassa ilman oleskelulupaa oleskelevat, muualta kuin EU- tai Eta-valtiosta tai Sveitsistä tulleet henkilöt, joiden oleskelulupa on umpeutunut tai maahantulo tai maassa oleskelu ei ole laillista.
Suomeen opiskelutarkoituksessa tai muusta syystä muualta kuin EU- tai Eta-valtiosta tai Sveitsistä tulleet henkilöt, jotka ovat saaneet oleskeluluvan yksityisen sairausvakuutuksen perusteella, mutta vakuutusturva on päättynyt tai se ei ole kattava.
EU-kansalaiset, joiden maassa oleskelu on laillista, mutta jolla ei ole vakuutusturvaa sairauden tai sairaanhoidon varalle.


Ja sitten ovat ihmiskaupan uhrit, rikolliset ottavat passit ja parittavat tyttöjä .
Tai teettävät töitä joissain hämäräkuppiloissa vuorotta.
Tai raksalla, tai siivousfirmoissa...

Äänestä
  • Epämääräiset mamut ulos maasta

    Äänestä

Tai laiton siirtolainen tai laittomasti maassa oleva rikollinen.

Äänestä

Orpohan niitä haali tänne 2015 kymmeniä tuhansia, Sipilä lähetti kutsun ympäri maailmaa ja tulijoita riitti.

Äänestä
  • En usko, niillä piti kiirettä saada Suomi nousuun. Leikata hoitajien lomarahat ja lisätä 6 min työaikaa/päivä.
    Tais Putiin harjoitella kaupunkipommittamista Syyriassa, jos oikein muistan?

    Miten ihmeessä luulette että pienen Suomen valtionhallinnon kulloisetkin päättäjät ovat vastuussa pakolaisuudesta, joka johtuu sodista, ilmastonmuutoksen aiheuttamasta kuivuudesta, luonnokatastrofeista ja kaikesta mitä maailmassa tapahtuu?
    Ja samalla suljetaan simmut siltä tosiasialta, että naapuri on sotinut siitä asti kun NL hajosi!!!
    Aiheuttanut jo 10 miljoonien paon kotiseuduiltaan, jos ei ole saanut tapetuksi!

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    En usko, niillä piti kiirettä saada Suomi nousuun. Leikata hoitajien lomarahat ja lisätä 6 min työaikaa/päivä.
    Tais Putiin harjoitella kaupunkipommittamista Syyriassa, jos oikein muistan?

    Miten ihmeessä luulette että pienen Suomen valtionhallinnon kulloisetkin päättäjät ovat vastuussa pakolaisuudesta, joka johtuu sodista, ilmastonmuutoksen aiheuttamasta kuivuudesta, luonnokatastrofeista ja kaikesta mitä maailmassa tapahtuu?
    Ja samalla suljetaan simmut siltä tosiasialta, että naapuri on sotinut siitä asti kun NL hajosi!!!
    Aiheuttanut jo 10 miljoonien paon kotiseuduiltaan, jos ei ole saanut tapetuksi!

    Lähes kaikki tulijat nuori miehiä, näilläkö se on kovin turvapaikan tarve?

    Äänestä

  • Kuinka moni heistä on enää Suomessa? Tai kuinka monta on yritetty poistaa mutta vihreät ja SDP ovat sen estäneet?

    Äänestä

Meillä on jotain puoli miljoonaa laillista maahanmuuttajaa. He ovat tiedossa ja rekistereissä.
Laittomiakin on. Oleskeluluvat vanhenee tai ne eivät kata esim. terveydenhoitoa.

Äänestä

Milloin palautukset alkaa.

Äänestä

Älä leiki juristia, rahkeet eivät riitä. Pakolaiset ja turvapaikan hakijat ovat kansainvälisen suojelun kohteita. Monet ovat olosuhteiden pakosta paperittomia.

Sotaa pakenevilla ei esim. ole papereita, koska joutuivat pakenemaan nopeasti, tai passi tuhoutui iskussa tai matkalla. Turvapaikkaa hakeva ei taas voi hakea passia, koska se voi johtaa pidätykseen tai jopa kuolemaan. Samasta syystä turvapaikan hakijoiden henkilöllisyys on salainen. Salamurhia on siitä huolimatta tehty.

Koska oikeus suojeluun on ihmisoikeus, niin YK loi tällaisia henkilöitä varten pakolaisen matkustusasiakirjan. YK:n jäsenvaltiot - ml. Suomi - myöntävät sellaisen oleskeluluvan saaneelle pakolaiselle, jolla ei ole matkustusasiakirjaa.

Äänestä

Turvapaikan saaneet eivät ole paperittomia. Heillä on pakolaisen status.

Äänestä
  • Jep, ja kohta heillä on paluukyyti.

    Äänestä

Suomen kansalaisuutta voi hakea, kun on yhtäjaksoisesti oleskellut maassa neljä (kansainvälisen suojelun perusteella oleskeluluvan saaneet) tai viisi (muut oleskeluluvat) vuotta. Kansalaisuuden saaminen voi viivästyä, jos henkilö ei pysty selvittämään henkilöllisyyttään luotettavin asiakirjoin.

Äänestä
Anonyymi00046

Äänestä

Olettaisin että sana "paperiton" tulee siitä että sulla pitää olla "paperit" jotta saat julkiselta puolelta terveydenhoitoa (muuta kuin aivan kiireellistä). Tai noin se oli ainakin parikymmentä vuotta sitten, kun
ensimmäistä kertaa törmäsin käsitteeseen "paperiton". Tällöin uutisoitiin paperittomien klinikasta, joka toimi jossain pääkaupunkiseudulla salaisessa paikassa. Paperittomien klinikalla jotkut lääkärit antoivat, palkattomana vapaaehtoistyönä ja vähäisin resurssein, paperittomille muutakin kuin aivan kiireellistä terveydenhuoltoa. Sitten jossain vaiheessa jotkut alkoivat mekastamaan, että sana "paperiton" pitää korvata sanalla "laiton" koska paperittomat ovat periaatteessa laittomasti maassa.

Molemmilla ilmauksilla on siis tietyt perusteet. Ja se, kumpaa käytetään riippuu ideologiasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sanaa "paperiton" käyttävät viranomaisvelvollisuuksiaan rikkovat julkisen sektorin henkilöt, valheellista tietoa levittävät poliitikot ja ammattitaidottomat blokistit, kuten Ylen henkilökunta.

Ilman matkustusasiakirjoja oleva henkilö on maassa laittomasti. Rehellinen henkilö käyttää totuudenmukaisia sanoja eli oikea ilmaisu on rikoksesta epäilty tai rikollinen, riippuen missä vaiheessa asian käsittely on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu