Onko pettämistä

Anonyymi-ap

Vaimo laittoi "lapun luukulle" 3 vuotta sitten. Itseä kyllä vielä haluttaisi joskus sänkyhommiakin tehdä. Miten on? Jos hyppään toisen naisen sänkyyn onko se mielestäsi pettämistä?

14

498

Äänestä

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu moraalistasi.

      • Anonyymi

        Parisuhde ilman seksiä on kuin moottori ilman öljyä.
        Taatusti leikkaa kiinni.
        Olisin itse lähtenyt tommosesta parisuhteesta pois jo aika päiviä sitten.


      • Anonyymi

        Niinpä,ei se oikein mukavalta tunnu,sekään vaihtoehto


    • Anonyymi

      Sehän on ihan siitä kiinni miten vaimosi sen kokee.

      • Anonyymi

        Toden näköisesti ei juuri mitenkään. Kerroin kyllä että jos hän selibaatissa haluaa olla niin minä en siihen rupea. Tästä on nyt tuo kolme vuotta aikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toden näköisesti ei juuri mitenkään. Kerroin kyllä että jos hän selibaatissa haluaa olla niin minä en siihen rupea. Tästä on nyt tuo kolme vuotta aikaa.

        No jos sillä asialla ei ole hänelle mitään väliä, niin sittenhän sä voit mennä luvan kanssa sinne vieraisiin, eikä tarvitse harrastaa aivojumppaa siitä mikä on pettämistä.


    • Anonyymi

      On se silti pettämistä, jos ette ole sopineet vapaasta suhteesta. Tosin vaikka seksi toisen kanssa ilman lupaa on pettämistä ja aina väärin, silti pettämiseen on sellaisessa tilanteessa inhimillinen teko eikä 3v vuotta puolisoa torjunut voi ulkoistaa omaa osuuttaan myöskään tapahtuneesta.

      Toimit oikein, jos juttelet puolisosi kanssa avoimesti. Kysyt haluaako hän olla selibaatissa lopun elämänsä vai ajatteleeko hän vaiheen ohimenevänä? Jos vaihe ohimenevä, kysy miten voisit auttaa puolisoasi taas haluamaan. Jos taas hän sanoo, ettei kiinnosta enää, voit kertoa omasta seksin tarpeesta ja sanoa, ettet voi kuvitella omalta puoleltasi eläväsi selibaatissa. Odota hetki miten hän reagoi itse sanoihisi. Jos hän ei reagoi kysy miten hän toivoisi, että tämä epäsuhta saataisiin hoidettua niin, ettei hänen tarvitse ryhtyä mihinkään mihin ei halua ja sinun taas ei tarvitsisi elää elämää tavalla, joka on sinulle raskasta.

      Käytännössä vaihtoehtoina on
      1) jatkaminen samaan malliin (oletko itse siihen valmis?)
      2) vaimon halujen etsiminen (onko hän siihen valmis ja miten hän tuntisi itsensä taas seksikkääksi?)
      3) haette ulkopuolista apua (juurisyy voi olla se ettei vaimo tunne itseään arvostetuksi, nähdyksi tai kuulluksi? Tai jomman kumman masennus tai tunneyhteyden häviäminen. Oletko muuten itse valmis muuttamaan omaa käytöstäsi ja toimintatapojasi parisuhteen ja seksin eteen vai pitääkö vain vaimon muuttua?
      4) Avoinsuhde
      5) Ero (usein parempi vaihtoehto kuin pettäminen)

      Jos sinulla on vaikea puhua, voit myös kirjoittaa asiasi ja pyytää vaimoa lukemaan tekstin ääneen kun olette kahden.

      Olin itse naisena aikuiselämäni pisimmän selibaatin 3v parisuhteessa (mies haluton). Yritin puhua ja kysyä vaihtoehtoja, toinen ei vaan halunnut muutosta. Päädyin itse eroon, koska avoinsuhde ei hänelle ollut vaihtoehto ja itse olisin luultavasti kehittänyt tunteita FWB-kaveriin ja muutoshaluja ei ollut. Nyt olen ollut jo pidempään aikaa suhteessa, jossa seksiä on paljon ja se on hyvää ja intohimoista. Eroakaan ei kannata pelätä, jos muuta ratkaisua ei löydy.

      • Anonyymi

        Juu kyllä tästä puhuttu on. Ja sanoin että jos hän haluaa selibaatissa olla niin minä en moiseen ryhdy. Ei kommentoinut mitenkään.


    • Anonyymi

      Lässyn lässyn. Ei muuta kuin uutta kohti.

    • Anonyymi

      Ei ole. Vaimosi on tehnyt oman valinnan. Kun seksi jää niin mitään parisuhdetta ei ole.
      Odottaa vaan että sinä petät että saa syyn avioerolle hyvällä omallatunnolla ja tietenkin pääsee huutamaan kylillä minkälainen sika olet kun kävit vieraissa.
      Naiset eivät ymmärrä sitä että kun se seksi jää niin se on ihan varma että mies käy jossain muualla.
      Itse olen sen vaimolle sanonut ja toivottavasti myös meni perille. Aika näyttää.

    • Anonyymi

      Vaimosi lienee noin 45 vuoden ikäinen?

      Voin kertoa, että hänen kanssaan sinun seksikertasi olivat sitten siinä.
      Toinen asia kokonaan on, tarvitseeko sinun tyytyä seksittömään suhteeseen, jos et näe suhteen muita osia ilman seksiä riittävän arvokkaina.

      Mikäli otat eron, vaimosi haluttomuus saattaa hyvinkin mennä ohitse - jonkun toisen kanssa. Tai sitten ei.

      Erittäin todennäköisesti vaimollasi on ns. "kilsat täynnä" ja hässimiset hässitty.

      Reilua on käydä vakava keskustelu kasvokkain ja selvin päin aiheesta.
      Mikäli yhteisymmärrystä ei löydy, sitten teidän on tehtävä johtopäätöksiä asiasta.

      Minä en lähde täällä ketään parisuhteissaan ja liitoissaan enempää neuvomaan.
      Itse panen minkä kerkiän, vielä 55-vuotiaana, seksi kuivahti vaimon täytettyä maagiset 45.
      Siihen asti oli hyvää ja riittävästi.

      • Anonyymi

        Onko kyse vain perinteisestä penetratiosta?
        Ensin ilmestyy naisen yöpöydälle liukkarituubi. Nythän mainostetaan vahvasti vasikan emätinvoidetta.
        Meillä se tuli vastaan vaimoni ollessa 50:n pinnassa.
        Seksimme jatkui muissa tyydyttävän kanssakäymisen muodoissa joita lienee turha tässä yhteydessä kuvailla.
        Nyt, 81v / 76v vaiheessa aktiivisuus riippuu muusta terveyden tilasta. Miehenä olen enemmän "saavana" osapuolena. Frekvenssi on laskenut yhteen, joskus kahteen viikkokertaan.
        "Seurustelupäivien" aamupäivinä varon rankempaa fyysistä rasitusta.


    • Anonyymi

      Kun menette naimisiin, niin sitouduitko elämään ilman seksiä, jos vaimosi päättää ettei seksiä enää harrasteta? Niin, sitä minäkin. Jos haluat olla vaimosi kanssa vielä yhdessä, niin hae seksi muualta.

    • Komppaan tuossa välissä ollutta mielipidettä, että ei se ole pettämistä jos vaimosi ei sitä pidä pettämisenä,

      Toisaalta sinähän et sitä tiedä, kun et ole asiasta puhunut. Oletko edes puhunut, että miksi hän laittoi "lapun luukulle"?

      Mitä pelkäät asian ottamisessa puheeksi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      523
    Aihe