Laihtuminen ja rumentuminen

Anonyymi-ap

Painon pudottaminen on ollut työn alla jo vuosia, mutta nyt olen alkanut miettimään, että kannattaako enää edes pyrkiä niin sanottuun normaalipainoon. Laihtuessa alkaa kasvojen ja muun vartalon iho roikkumaan eikä ulkonäkö ainakaan sen puolesta parane. Mieluummin katson peilistä pirteää pullukkaa kuin rupsahtanutta laiheliinia.

13

591

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No roikkukoon Ei kaim se kukaan koko alämänsä ole sileäposki. Itse ennemmin huolehdi että saisi vaan olla terve se kun ruma olen , kun on ikää tarpeeksi niin roikkumiset ovat pieni huoli

    • Anonyymi

      Mutta jotkut haluavat olla kiinteitä.

      • Anonyymi

        Kiinteitä kuin talipallot ^^


    • Anonyymi

      Olen ajatellut samaa. Ei kannata niin kauheasti laihduttaa, että posket pahasti rypistyy. Nuorella iho mukautuu, mutta näin vanhempana katson kyllä, että ulkonäkö ei pahasti kärsi.

    • Anonyymi

      No jaa.. Ehkä oletkin tottunut näkemään ne pyöreät kasvot? Miten ikä, minkä ikäinen olet? Minä olen aina ollut nälkäkurjen näköinen mutta pyöreänaamainen, ja 40-v. alkoi naama muuttumaan, suupielen juonteet alkoivat silloin näkyä,ja 45-v. aloin näyttämään narkomaanilta, kun poskien lommot tulivat näkymään vielä oikein toispuoleisesti. Paino oli silti koko ajan sama, edelleen +50v. on, mutta nyt on alkanut maha roikkumaan, vaikkei siellä ole koskaan ollutkaan massaa, mutta alaspäin kumartuessa entinen pyykkilauta roikkuu sekin. Näin se elämä menee, alaspäin...

      Mutta onko tämä oikeaa rumuutta, no ei; rumuus tulee luonteen pinnallisuudesta ja ulkonäön pinnallisesta arvostuksesta, eli ulkonäön rumuuskin on siis aina vain noista johtuvaa, etenkin kun arvostellaan muita ja arvostetaan myös itseään sitä kautta. Pitää vain hyväksyä nämä normaalit ulkonäköön liittyvät muutokset ja ihmisten erilaisuus. Saa sitä käydä itseään täyttämässä tai kiristämässäkin, mutta sitten sitä vasta oudolta ja pinnalliselta näyttääkin.

      • Anonyymi

        Onpa hyvin kirjoitettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onpa hyvin kirjoitettu.

        Ajattelin itse eilen ihan samaa.


    • Anonyymi

      Ei kannata.

      Parempi olla kaunis ruumis, kun ryppyinen elävä.
      Prioriteetit kohdalleen!

    • Anonyymi00010

      Voin kertoa että riittävä rasvan ja kollageenin, c-vitamiin nauttiminen on tähän avain. Sokeri vanhentaa ihon!

      "Liiallinen sokerin kulutus heikentää ihon kollageenia ja elastiinia glykaatioksi kutsutun prosessin kautta, mikä johtaa ihon ennenaikaiseen vanhenemiseen, kimmoisuuden menetykseen, ryppyihin ja veltostumiseen. Sokeri voi myös lisätä aknea, epäpuhtauksia ja atopian oireita. Sokerin minimointi kirkastaa ihon usein nopeasti."

      Ketogeenisen ruokavalion huomaa nuorentaneen kaikki jotka on sillä laihduttaneet. Iästä pois 20 vuotta silmänääräisesti. Minusta esim Satu S on nuoremman näköinen nyt yli 50 vee kuin oli nuorempana, kasvot muuttuneet parempaan. Nämä ketovalmentajat on itse parhaita esimerkkejä.

      https://kutsuvapauteen.vaikuttajamedia.fi/

      Kun on joku ozempic tai lihavuusleikkaus, ei ravinnon laatu välttämättä parane vaikka määrät vähenee.
      Syödään samaa sokeria kuin ennenkin.

      Itsekin olen ilmeisen nuoren näköinen kun nuoret miehet flirttailee, en kehtaa vastata flirttiin koska tiedän että he säikähtäisi mun ikää lähemmällä tuttavuudella. 😃 Iho varsinkin hehkuu ja on rypytön.

    • Anonyymi00011

      Kasvojakin voi "jumpata", kasvoissa on tosi monia pieniä lihaksia.
      Onhan se naurettavan näköistä, kun naamaa vääntelee, mutta se kiinteyttää esim. poskia.
      Eikä laihtuessa kasvot muutu mitenkään rumemmiksi, se voi näyttää siltä itse katsoessa, kun on tottunut näkemään vaikkapa posket pyöreänä.
      Ja ikää kun tulee, niin usein alkaa "paikat roikkumaan", se on luonnollinen asia. Toki itsestä huolehtiminen voi jonkin verran hidastaa sitä luonnollista prosessia.
      Miksi ei voisi ikääntyä niin sanotusti arvokkaasti, antaa sen näkyä.

    • Anonyymi00012

      Ei se iho ala kasvoissa roikkumaan ja vartalossa iho roikkuu jos sulla ei ole reilusti ylipainoa. Sinulla on siis useita kymmeniä liikakiloja jos sinulle jää lahtumisen jälkeen löysää nahkaa.Olet onnekas kun ei ole esim diabetesta ja korkea kolesteroli. Silloin tilanteesi hyvä.

    • Anonyymi00013

      Lihota itseäsi entissestään, niin iho on pinkeän kireää!

      Mielummin kaunis ruumis kuin ruma, mutta elossa!

    • Anonyymi00014

      Jos on hyvä olla siinä painossa missä on, miksi pitäisi laihduttaa?
      Itse harrastan liikuntaa niin paljo, että kilot ei pysy mukana 😂

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      98
      1187
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      85
      922
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      237
      890
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      744
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      727
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      642
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      58
      619
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      42
      582
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      567
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      555
    Aihe