Kehui Trumppia fiksuksi, ja totes että Ukrainan "kriisiä" ei ehkä olisi syntynyt jos Trumpin "voittoa" ei olisi "varastettu" vuonna 2020. Sai pariin lauseeseen sopimaan Trumpin omat valheet, ja unohti että "kriisi" oli todellisuudessa Venäjän hyökkäys.
Putinilta epätoivoinen syvänuolaisu
Anonyymi-ap
31196
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Putin haluaisi kaveerata Trumpin kanssa.
Pelkäänpä, että tunne on heillä molemminpuolista.
Aiai, nyt minä hermostun. Miksi Putin ei kehunut meidän presidentti Stubbia? Naapureitakin ollaan.
Meidän Stube ei putelle soittele! Ei kuulemma edes vastais vaikka putte soittaiski sille. Niih.
Putin tietää että trump on kaikille hänen kehujilleen myötämielinen. Muistettakoon että trump vaati zelenskiä keksimään bidenistä jotain negatiivista mutta zelenski ei suostunut. Siitä trumpin vastenmielisyys.
Milloinka se Ttump noin oli yrittänyt...?
Trump piti kirjoittaa.
Joka päivä, ainakin minun punapanssin mielikuvituksessa.
Ennen edellisiä vaaleja. Mitäpä jos vaikka googlaisit.
Jos et tunne historiaa etkä edes välitä,kuinka voit ymmärtää nykyisyyttä?
Venäjällä historia muuttuu tarpeen mukaan, niinpä nykyisisyyskin lutviutuu samaan agendaan helposti. Ei rasitteita historiasta!
Itse kyllä käsitin Putinin puheet parhaaksi mustaksi huumoriksi koskaan!Vai luuleeko joku että Trump itse uskoo valheellisiin vaaleihin?Putin sekoitti vaan Trumpin pöljää tukija joukkoa!Jos Trump ottaa tuon vakavasti niin hän on tyhmempi kuin tukijansa!
Putin pelkää ja siksi nuolee Trumpia.
Ahdingossa olevan Putinin säälittävä yritys.
Kauhean säälittävää! Suomalaiset sentää osaa hoitaa suhteita Zelenskyihinkin, vaikka maa velkaisempi, kuin Ukraina ja Venäjä yhteensä! Suomessa alkaa autotkin olla yhtä ruosteessa, kuin Venäjän tykistö. Köyhyys kirkastaa kruunun ja Nato kiillottaa kolikot.
Hyvin sanottu.
Trumpilta varastettiin nuo vaalit. Se on jo selvinnyt että toden totta se oli ja niin meni. Vaan ajatelkaas, siitä ehti kulua vain vuosi ja Putin jo hyökkäytti joukkonsa Ukrainaan laajentaen 2014 alkaneen, jäätyneen ja kytemään jääneen konfliktin täysimittaiseksi sodaksi.
No senhän arvaa jo mitä alkaa taas seuraavankin kerran tapahtua kun Amerikassa ei ole tarpeeksi vahva isäntä tai maa olisi muutoin jossain sekasortoisessa kriisissä.
Sota Tyynenmeren puolella ei välttämättä olisi este amerikalle jelppiä Eurooppaa Venäjää vastaan koska Tyynimeri olisi enempi laivasto- ja ilmasodankäyntiä ja Eurooppassa painottuisi maasota. Lähi-itä varmaan vähän kaikkea. Onneksi Trump tulee vahvistamaan myös Yhdysvaltain armeijaa tuntuvasti lähivuosien aikana.
Millä se sitä armejaansa vahvistaa? Ei jenkkisotilaat mitään kuolemanriskiä ota. Ennemmin ne vaihtaa työpaikkaa.
Jaa että millä. No esim. rahalla, investoinneilla, uusien tukikohtien ottamista käyttöön ja vanhojen ehostamista, vahvistamistamista ja tukeutumisalueensa turvaten, aseilla, ammuksilla, asejärjestelmillä. Trump varmasti ilmoittaa niistä vielä. Puhui kampanjansa aikana useita kertoja siitä ja vimeksi torstaina mainitsi muiden asioiden ohessa armeijan vahvistamisesta.
Plus palkkaa lisää sotilashenkilöstöä armeijaansa. Näistä kaikista edm. se on puhunut. Ja paljon muusta.
Trump on erityisen altis imartelulle, ja sen jos minkä Venäjä tietää. Ja siitä narusta kannattaa vetää kun ei muutakaan ole.
En yhtään ihmettelis että Trump sanos että Vladimirhan rakastaa minua. Samoin kuin Kim siellä P-Koreassa.
Putinkin on, mutta Trump on aivan erityisen perso.
HS-analyysi, k umpi voittaa nuoleskelun ruskeimmalla kielellä?
"Putin ja Zelenskyi imartelevat nyt kilpaa Trumpia"
https://www.hs.fi/maailma/art-2000010989538.html
Kertoi vain totuuksia, ei muuta.
Met täällä Suomessa emme suvaitse teitin leningradin totuuksia.
ja trump sitten muka 1 päiväs rauhan, saisivat erottaa sen , valehdellut jo varmaan kohta sata tuhatta kertaa
Kummasti kaikki puhuu nyt rauhasta eli rauhaa hierotaan jo. Luulitko että Ukraina kukoistaa day1? Just tommosta demarin ajattelua, josta puuttuu järki ja realismi.
Kyllä Putin tietää mistä puhuu. Ihmettelen ihmisiä jotka sokeasti uskovat kaiken mitä länsimaiden johtajat sanoo. Hehän, siis poliitikot, on ryöstäneet euroopan kansalaiset ja ryöstäminen on laillistettu. Katsokaa niiden liksoja suhteessa duunareihin, ihan eri maailmaa eletään.
Venäjällähän eletään auvoisessa Onnenmaassa. Kunpa sinne linnun lailla joskus pääsisin.
Kyllä Putin taas veti Trumpin kölin ali!Taitaa Kremlissä olla hauskaa.Että miksei ne nyt varastaneetkaan vaaleja kuten viimeksi?Varmaan raamatusta löytyy tieto.Kyllähän kirppujen ja täiden vaivaamat vuohipaimenet tämänkin tiesi!
Trumpin on voitettava, eli saatava sota loppumaan. Hän ei ole luuseri. Hän on suuri johtaja!
Aprikoin tuota aloittajan kielikuvaa: jotta pääsisi syvänuolaisemaan, pitäisi olla polvillaan nuolaistavan takana. Näinhän se kyllä onkin, USA on supervalta, Venäjä vain taantuva ja köyhtyvä diktatuuri.