Rauhanturvaajat ottivat yhteen "Wagnerin" aseistaman M23 ryhmän kanssa.
M23 ryhmän tiedetään tuottavan suuria määriä kokaiinia ja muita huumeita, joita salakuljetetaan "varjolaivaston" ja pakolaisvirran mukana Eurooppaan ja Turkkiin.
Kongo ja monet muut Afrikan alueet ovat venäläisen Wagner Africa Corpsin hallinnassa ja Venäjän ulkomaan tiedustelupalvelu SVR on manipuloinut Afrikan politiikkaa jo pitkään aiheuttaen suurta epävakautta.
Pakolaisvirta on hyvin pitkälti Venäjän rikollisten toimien syytä.
M23 ryhmän tiedetään tuottavan suuria määriä kokaiinia ja muita huumeita, joita salakuljetetaan "varjolaivaston" ja pakolaisvirran mukana Eurooppaan ja Turkkiin.
Kongo ja monet muut Afrikan alueet ovat venäläisen Wagner Africa Corpsin hallinnassa ja Venäjän ulkomaan tiedustelupalvelu SVR on manipuloinut Afrikan politiikkaa jo pitkään aiheuttaen suurta epävakautta.
Pakolaisvirta on hyvin pitkälti Venäjän rikollisten toimien syytä.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Asia ei liity mitenkään Israelin ja Palestiinan väliseen tilanteeseen. Olisi mukava pysyä aiheessa.
Afrikkaan on tulossa uusi Syyria, johon Venäjän rikolliset levittäytyvät, ryöstön maaperän rikkauksia, ja sekaantumalla huumekauppa.
Juuri niin. Afrikka on ollut Venäjälle merkittävä alue monestakin syystä. He ovat myös perustaneet useita laittomia kultakaivoksia afrikkaan ja varastaneen maiden öljyvaroja.
Sana "Tiltu" tarkoittaa "Moskovan Tiltua", entistä kommunistien radiokasvoa, Aino Kalliota.
Ketju on täällä, koska sodankäynnistä kiinnostuneet lukevat tätä palstaa.
... ja tottakai kaikkia Naton puolesta trollailevia Nato-Tiltuja.
Wagnerin / Africa Corpsin sotatoimista keskusteleminen ei ole mitään "trollaamista".
Afikassa on paljonkin öljyä. Muunmuassa Dangoten jalostamo on oletettavasti venäläisten järjestämä tuotantolaitos. Afrikkalaiset ovat saaneet konsultointia Venäjältä / SVR:ltä.
Nigeriassa on runsaasti öljykenttiä, jotka näkyvät satelliittikuvista.
Usko nyt jo että Afrikka ei ole liittynyt Natoon miltään osin.
Ei liioin Wagner.
Ne eivät kuulu Nato palstalle ainakaan suomi 24:lle, eikös niin Nato-Tiltu?
Soita poliisit!
Hätyytellään nyt MODEA ensin.
Afrikka tai Wagner eivät kuulu Natoon.
Israel kuuluu Natoon kuin USA:n peräsuolen syöpä.
UUTISIA:
"Juutalaiset aiikovat siirtää Palestiinalaiset Gasasta Egyptiin ja Jordaniaan jotta juutalaiset siirtokunnat voivat anastaa Gasan alueen."
Satoja rauhanturvaajia on kuollut Gassan alueella ja Libanonissa. Israel on murhanut YK- sotilaat.
Trump julkisti juutalais blokin siirtosuunnitelman, joka on YKSI SOTARIKOS LISÄÄ hirtettävän Benjamin Rotanhajun jalkoihin lisäpainoksi ripustettavaksi..
Israelin sotarikokset on tehty Naton hyväksynnän suojissa.
Sulla taitaa olla väärä kirja.
Minkä takia kirjoitat tänne NATO palstalle jos NATO ärsyttää niin paljon?
Afrikka ja Wagner ovat NATO:n asioita, ja tämä liittyy NATO:on siten.
Paljonkos Israel on tappanut rauhanturvaajia ja YK:n työntekijöitä viime vuosina?
No joo paljon, mutta onko tarkempia lukuja?
Onko Israel vai tappanut rauhanturvaajia?
Kongolainen M23 ryhmä on Wagner-sidonnainen ryhmä, eikä Israelilla ole mitään tekemistä sen kanssa!
Huonoa suomen kieltä: "Onko Israel vai tappanut rauhanturvaajia?"
Näin se piti olla: Kuinka paljon kaikkiaan Israel on tähän mennessä jo tappanut rauhanturvaajia?
Kysymys oli kyllä ihan laadukasta suomen kieltä, ja sen tarkoitus oli selvittää, että onko Israel ylipäätään tappanut rauhanturvaajia...
Jos tahallaan pitää ymmärtää asiat väärin, se on ala-arvoista ja moukkamaista. Pilaa keskustelun laadun.
PS,
Magneettimediasta ja MV-Lehdestä saa varmasti väärän kuvan asioihin. Ei kannata lukea julkaisuja, joiden kirjoittajat haluavat valehdella lukijoilleen turvatakseen omia intressejään. Em julkaisut ovat Venäjän informaatiovaikutusta, joka aiheuttaa kognitiivisia vaikeuksia, mm informatiivista dissonanssia.
Informaatinen dissonanssi voi johtaa kognitiivisiin oireisiin. Pahimillaan se johtaa käytös häiriöön, masennukseen sekä traumaattisiin / psykosomaattisiin oireisiin.
Informatiivisen ja kognitiivisen dissonanssin erona on se, että informatiivinen dissonanssi aiheutuu ristiriitaisesta, huonolaatuisesta ja epätotuudenmukaisesta tiedosta joka ei ole synkroonissa muun ympäristössä olevan tiedon kanssa.
Esimerkiksi jos olet uskonut, että kaikki omenat ovat punaisia, et ehkä usko, että vihreä omena on edes omena, kun joku niin sinulle esittää vihreän omenan olevan omena. Se voi aiheuttaa jopa aggressiota / väärinkäytöstä ja epäjohdonmukaista ajattelua.
Informatiivinen dissonanssi aiheuttaa myös sosiaalisia ongelmia.
Esimerkiksi salaliittoteoriat ja media-alustojen valheet aiheuttavat informatiivista dissonanssia.
Hyvä esimerkki on huumausaineet. Ihminen joka käyttää huumausaineita, joutuu kiistämään niiden haittavaikutukset ympäröiville henkilöille, joka aiheuttaa epäjohdonmukaista salailua asian ympärillä ja mahdollisesti väkivaltaa.
Tanja sanoo Ivanille: Kokaiini on pilannut sinun aivot!
Ivan vastaa: Vitun ämmä, ei varmasti ole! Haen aseen mun kaverilta ja ammun sut jos puhut tosta asiasta muille!
Ivan on aggressiivinen ja epärationaalinen, joka johtuu informatiivisesta dissonanssista.
Toinen esimerkki:
Tuukka on lukenut salaliitto teorioita ja väittää juutalaisten olevan kaiken maailmassa tapahtuvan "pahan" takana. Kun hänelle sanotaan, että kaiken pahan takana on psykopatia, joka on henkilökohtainen vaiva, Tuukka suuttuu ja väittää kaikkien juutalaisten olevan psykopaatteja.
Pakolaisvirta on Libyan kivikaudelle pommittamisen syytä. Libya oli afrikan lukko, kuten Gaddafi aina sanoi ja oli oikeassa. Kun lukko hajotettiin, niin pakolaisvirta räjähti.
No Gaddafia ei enää ole ja hyvä niin! Se hullu olisi kyllä päästänyt pakoilaiset Eurooppaan ja tehnyt kaikesta hankalampaa. Nykyään Venäjä aseistaa myös Libyan terroristiryhmiä ja ääriliikkeitä, jotka tekevät käsittämättömiä määriä rahaa pakolaisbisneksellä. Rahat virtaa Venäjän Mafialle jonka alaisuudessa Wagner Africa Corps toimii. Wagner on Venäjän Mafian armeija, jonka yksi primäärinen tarkoitus on tuottaa huumeita.
Pakolaiset toimivat myös huumemuuleina ja harjoittavat prostituutiota, josta rahaa virtaa lisää Mafialle.
Itse en ole kuullut yhdestäkään Israelin tappamasta rauhanturvaajasta. En usko, että Israel haluaisi pilata välejään läntisiin liittolaisiinsa niin harkitsemattomasti.
Kaikki rauhanturvaajiin kohdistuneet hyökkäykset ovat olleet käsittääkseni ääriliikkeiden / Hezbollahin / Hamasin ja Wagnerin aseistamien joukkojen tekemiä.
Venäjän toimet aiheuttavat epävakautta, jonka vuoksi rauhanturvaajia pitää lähettää alueille, joissa Venäjän aseistamat joukot tekevät ihmisoikeusrikoksiaan.
Rauhanturvaaja pyrkivät ilmeisesti estämään M23 Ryhmän huumetuotannon Kongossa, josta syystä M23 on hyökännyt rauhanturvaajien kimppuun.
M777 haupiitsiin pettyneet huumekauppiaat ostavat yleensä aseensa Briteiltä tai USA:sta.
Israel on tehnyt hyväksyttävää, jopa taidetta YK:n rauhanturvaajien tappamisesta.
Oliko nää nyt listityt "huumerauhanturvaajat" siis listitty venäläisvalmisteisilla mutta Britanniasta tai Israelista ostetuilla aseila?
Israelilla on on ollut kuulemma valtavat määrät Libyasta ja Syyriasta pöllittyjä aseita.
Eihän noilla terroristiryhmittymillä mitään läntisiä aseita käytössään. Tietämättömän väite, että Wagnerin aseistamat joukot sotisivat USA / UK aseilla, tai sitten kommentoija yrittää valehdella!
Kaikilla ryhmittymillä on havaittu Kalashnikov-rynnäkkökiväärit ja PKM- konekiväärit maastoautojen katolla. Venäläiset ovat myös toimittaneet kaksipiippuisia Sergeitä ja kemiallisia aseita ryhmittymille. Wagnerilla ei pitäisi olla hallussaan läntisiä aseita.
Läntiset joukot eivät aseista terroristeja!
Mielestäni erinomainen ratkaisu Israelilta lähettää Venäjän aseistamilta joukoilta takavarikoidut venäläiset aseet Ukrainaan! Se on melkoinen nöyryytys Putinin porukalle. Löytyy ihan kelpoa sinkoa, rynkkyä, ohjuksia, radioita, satelliittipuhelimia ja muuta Ukrainalle käyttökelpoista sotavälinettä.
Toivottavasti USA:n seuraava paketti sisältää pitkänkantaman ohjuksia ja Reaper droneja, jotka ovat olleet Venäläisille todella vaikeita torjuttavia. Eivät kehtaa ampua 30 miljoonaa dollaria maksavaa dronea n.300 miljoonaa dollaria maksavalla S500 ohjuksellaan...
Onko joku "varjolaivasto" vetänyt ankkuria ja Naton "huumerauhanturvaajat" ovat jääneet sen alle?
t. Axel Folio.
Luokaton trolli.
Vieläkin on selvittämättä venäläisten toimittajien murhat Afrikassa, kun lähtivät selvittämään mitä Wagner tekee Afrikassa.
Jäljet johtivat itse Wagneriin, mutta Afrikka ei ole mikään suotuisa tutkintaympäristö.
Niihin aikoihin Venäjälläkin vielä oli jonkinlaista tutkivaa journalismia, eikä kaikki riippumattomat toimittajat olleet paenneet, tai vankilassa.
Afrikan alueella vaikuttaa myös Isis haaroja
Kyllä. Ääri-islamistit ovat Venäjälle "helppoja" kohteita, koska heillä on valmiiksi ideologia, jota on helppo "ohjailla". mm. Boko Haram on Venäjän aseistama ja kouluttama järjestö.
Boko = kirja
Haram = surkea,huono
Afrot ei tykkää kirjoista.
pitää lähettä sinne suomalaisia, ai ai mikä kova porukka
Toivottavasti Suomesta ei lähetetä sotilaita Afrikkaan.
Wagner saa merkittävän osan tuloistaan Venäjän Mafian järjestämästä huumekaupasta.
On huomionarvoista, että Wagner rahoittaa toimintaansa myös Suomessa tapahtuvalla huumekaupalla.
Wagner ja Venäjän Mafia rekrytoi ihmisiä asialleen Suomen alamaailmasta ja vankiloista. Wagner ja Mafia toimivat epäsuorasti yhteistyössä, mutta Wagner on käytännössä Mafian johtama organisaatio. Wagnerin lisäksi Mafialla on muitakin rikollisarmeijoita käytössään ja Mafia toimii välillisesti myös organisaattorina mm. Africa Corpsin Euroopassa tapahtuvalle toiminnalle.
Wagner Africa Corps rahoittaa toimintaansa Suomessa tapahtuvalla huumekaupalla. Afrikkalaiset huumekauppiaat lähettävät huumausainekaupasta saatua käteistä Afrikkaan erikeinoin, kuten RIA:lla, Western Unionilla ja Forexilla. Mafia järjestää myytävät aineet ja huumemarkkinat afrikkalaisille huumekauppiaille.
Esimerkiksi äärettömän julmiin sotarikoksiin syyllistynyt Voislav Torden pyrki Suomeen todennäköisesti hakemaan piilo / turvapaikkaa, jonka Mafia olisi tarjonnut hänelle.
Tordenilla on ollut siis oletettavasti häntä suojeleva verkosto Suomessa.
Venäjä ja Wagner käyttää värväyksessään rikollisten "aivopesemiseen" mustan luokituksen propagandaa, kuten salaliittoteorioita ja valheellisia huhuja.
Esimerkiksi MV-Lehti tuottaa Venäjän "mustan luokituksen" propagandaa.
Salaliittoteoriat ovat "mustan luokan" propagandaa.
Suomettumisen ja Suomessa tehdyn venäjämielisen politiikan syystä, olisi selvitettävä kaikkien kansanedustajien, eritysavustajien ja muiden hallinnollisten henkilöiden kytkökset pahamaineseen KGB:hen, nykyiseen SVR:ään ja Venäjän Mafiaan.
KGB on harjoittanut Suomessa poliittista vainoamista ja syyllistynyt jopa murhiin! KGB / SVR on historian saatossa pyrkinyt SDP:n ja muiden poliittisten puolueiden kautta vaikuttamaan Suomeen.
On tiedossa, että etenkin SDP on sidonnainen KGB:hen , nykyiseen SVR:ään ja saanut ohjeita Tehtaanakadulta.
Myös Suomen mediassa on SVR:n toimihenkilöitä, joilla on vaikutusta Suomen median sisältöön.
SDP on myös sallinut ja toteuttanut Suomen kansaa loukkaavaa politiikkaa, kuten rikollisten maahanmuuttajien maassa oleilun ja manipuloinut suomalaista oikeusjärjestelmää.
Lisäksi SDP on pyrkinyt takaamaan Venäjän aseman Suomen energiatuotannossa ja toimituksissa. Heille "historilliset suhteet" Venäjään ovat tärkeämpiä kuin Suomen tulevaisuus lännessä, Yhdysvaltojen, NATO:n ja sivistyneiden länsieuroopan valtioiden kanssa!
Venäjän kanssa ei ole tulevaisuutta!
Kongossa vähän eri meno kun golanilla aikoinaan missä ehti lipittää kaljaa koko päivän rynkky sylissä ja leikkimään kovaa solttua...
"KONGON demokraattisen tasavallan itäosassa sijaitsevassa Goman kaupungissa on ainakin 700 ihmistä kuollut sunnuntain jälkeen, kertoo YK:n pääsihteerin tiedottaja. Lisäksi 2 800 ihmisen kerrotaan loukkaantuneen."
- Ilta-sanomat
Venäjän aseistamat joukot pyrkivät luomaan alueellista painetta. Lehtitiedot eivät kerro onko kyseessä mahdollisesti huumausaineviljelmiin liittyvät riidat. Kongon tasavallassa tuotetaan runsaita määriä kokaiinia, heroiinia, kannabista ja kemiallisia huumeita. Lisäksi paikalliset käyttävät Khat-nimistä kasviperäistä huumetta.
Onko rauhanturvaaja sama kuin YK?
Ketään ei kiinnosta näiden kuolema mutta Libanonin rauhanturvaajien hyvinvoinnista huusi koko YK.
Teeskentely on kivaa silloin kun se ei paljoo vaadi.
Käsittääkseni Kongossa Wagner Africa Corpsin aseistamien M23 sissien tappamat rauhanturvaajat olivat YK:n rauhanturvaajia.