Ajatella, että neuvosto-venäjä on AINA ollut diktatuuri

USA taas ei sitä ole, siellä on esim. sananvapaus eli kaduillakin saa osoittaa mieltä halutessaan. Venäjällä ei saa.

Venäjän trollit ovat muuten ahkerina täällä.
15171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

100%.

Äänestä

Trump näin alussa tuntuu kovin matkivan kamun puten touhui . USA hajoaa lähitulevaisuudessa .

Äänestä
  • Milloin sinä lakkasit hakkaamasta vaimoasi, jota sinulla ei ole?

    Äänestä

Ajatella. USA on vasta siirtymässä diktatuuriin. Sitä ennen sananvapaudella tukitaan väärässä olevine turvat.

Äänestä
  • Samaa tietä Suomi on kulkemassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Samaa tietä Suomi on kulkemassa.

    Persuissa on toki paljon MAGA-porukkaa. Suomi ei kuitenkaan ole Amerikka. Meillä on idässä "sopiva" diktatuurin malli varoituksena.

    Äänestä

  • Venäjä on aina ollut diktatuuri? Tsaarin aikana, bolsevikkien aikana ja nyt putinin venäjällä? Lisäksi kansa on ollut aina kouluttamatonta? Pelkkiä valheita ja propagandaa on ollut tarjolla.

    Äänestä

venäjä oli Jeltsinin aikaan aivan lyhyen tuokion melko vapaahko maa jos ei oteta huomioon mitä kulissien takana tapahtui kun entisen neukkulan väkivaltakoneiston ja rikollisten yhteistyö lujittui.

Äänestä
  • Minä en glorifoi edes Gorban kautta. Ei hän ollut mikään viaton herttainen papparainen punaleimapuolikaljuineen. Uhkaili Suomea valtiovierailulla ja jatkoi vuositolkulla Afganistanin sotaa ja Itä-Euroopan neuvostomiehitystä. Ehkä oli vain vallitsevista olosuhteista kiinni ettei usuttanut tankkeja Warsovaankin kukistamaan puolalaisia.

    Äänestä

  • Gorba halusi jatkaa Neuvostoliittoa vaikka tiesi sen valuviat, kähminnän ja epäkohdat. Pitkitti luhistumista. KGB:n hyväksymä neuvostokasvatti hänkin.

    Äänestä

  • Ja pitää muistaa, Gorba oli venäläinen. Puolusteli venäjää ja piti hyökkäystä Ukrainaankin oikeutettuna.

    Äänestä

Eikä muuksi muutu.

Äänestä

Jo eka päivät Trmppixia, osoittivat, että sananvapaus on loppu nyt.

Äänestä

neuvosto-venäjä?

Äänestä

Muu maailma näkee Venäjän pelastajana mutta ja suomipojat hokevat nakki kädessä yssä yssä yssä X palveluissa yhdessä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

USA taas ei sitä ole, siellä on esim. sananvapaus eli kaduillakin saa osoittaa mieltä halutessaan. Venäjällä ei saa.

Venäjän trollit ovat muuten ahkerina täällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu